Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marie Nademlejnská

Marie Nademlejnská,*27.6.1896 - 24.1.1974 - herečka

 

Její otec Nademlejnský byl členem orchestru a archivářem vinohradského divadla. Proto již jako dítě vystupovala na scéně. Horlivě,prošla malými pražskými scénami:Pištěkovým divadlem, Arénou, Intimnímní divadlem Osvobození divadlem, hrála v Pardubicích a za okupace byla angažovaná divadlem na vinohradech.Po válce byla herečkou Čs. Filmu a posléze členkou státního divadla v Karlině. Měla smysl pro charakterní role starších žen, většinou komického ladění.

Takové role vytvářela i ve Filmu, v němž působila od r. 1929, kdy si po boku Theodora Pištěka zahrála velkostatkářku ve filmu Svatopluka Inemanna Neviňátka. Do 1945 hrála vedlejší role postavy nebo epizodky ve čtvrt stovce filmů převážně nižších umělecké úrovni. Z hodnotných filmů to byly např. Bílá nemoc, Jan Výrava, Preludium, Městečko na dlani. Děvčica z Beskyd.
Hrála bytné, úřednice, písařky, šatnářky, hospodyně, domovnice, profesorky, městské paničky i venkovanky.Podobné postavy ztvárňovala i ve znárodněném filmu, který dal velkou příležitost ve filmu Václava Wassermanna Nadlidi, kde po boku Jaroslava Vojty vytvořila jednu z ústředních postav – ženu převozníka Svobody, statečnou bojovnici proti nacistické okupantům.

Autor: ivulka34

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář