Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marie Kyselková

Marie Kyselková,*20.8.1935 - herečka

 

Marie Kyselková se narodila v Brně roku 1935. Původně se chtěla stát zdravotní sestrou, a proto vystudovala v Brně zdravotní školu. Jednoho dne však dostala lákavou nabídku na místo manekýny v Praze a povolání zdravotní sestry vzalo za své.

Milé dívky s modrýma očima si všiml na molech režisér Jiří Sequens a obsadil jí do filmu Větrná hora (1955). Začala hrát také v divadle S. K. Neumanna a následně se objevila ve filmu BOMBA (1957). A dále ve filmu od režiséra Vojtěcha Jasného TOUHA (1958). V pohádce Princezna se zlatou hvězdou měla hrát původně epizodní roli, ale hlavní představitelka onemocněla, a tak byla Marie vybrána do hlavní role - princezny Lady.

V době natáčení měla už známost s Petrem Haničincem, se kterým čekala prvního syna Ondřeje, Petr se posléze stal i jejím manželem.

Po úspěchu této pohádky dostávala řadu nabídek k natáčení. Dala však přednost především výchově malého syna Ondřeje a vztahu manželskému, které se bohužel nezdařilo tak, jak si představovala. Po rozvodu se provdala znovu a porodila dvě dcery. Tak se stala ženou plně vytíženou pro výchovu dětí a domácnost.

Protože pociťovala trošku samotu a chuť být v životě ještě platná, rozhodla se pro částečné zaměstnání - jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích v Praze, kde pracuje již víc než deset let.

Autor: guigne

zdroj Osobnosti,cz

24. prosince 2012 • 05:00

Princezna se zlatou hvězdou: V kožíšku měla být jiná herečka!

Princezna se zlatou hvězdou
Princezna se zlatou hvězdou (Česká televize, TV Nova, ara)
 
Marie Kyselková (77) natočila v životě jen čtyři filmy a pohádka Princezna se zlatou hvězdou z roku 1959 byla její největší a předposlední zkušeností před kamerou. Přestože bez paní Marie si populární vánoční snímek snad ani nedokážeme představit, původně byla pro roli princezny vybrána úplně jiná herečka!

 

Mladičká herečka Kyselková v konkurzu na pohádku původně získala pouze drobnou roličku jedné z dvorních dam a jako princezna Lada byla obsazena Miriam Hynková (†77). Jenže ta těsně před natáčením onemocněla a musela se narychlo najít náhrada. Do náruče Josefa Zímy režisér Martin Frič poslal Kyselkovou a bylo rozhodnuto!

Hynkové tím utekla role, která ji mohla vystřelit ke hvězdám,  k nimž už nikdy nevystoupala. Diváci si ji zapamatovali až o téměř čtyřicet let později v seriálu Život na zámku, kde hrála maminku Kateřiny Macháčkové.

Přestože Kyselková ve filmu zazářila, ani ona svou pohádkovou slávu nezúročila. V době natáčení už byla těhotná s prvním manželem, hercem Petrem Haničincem (†77).

Přestože z natáčení si odnesla tehdy ne princeznovský, ale doslova královský honorář dvou set korun za den, k další kariéře na stříbrném plátně ji to nepřimělo a rozhodla se nadále věnovat rodině. Zůstala v domácnosti, přivydělávala si výrobou a prodejem plastových figurek, v důchodu pak ještě usedla do vrátnice vysokoškolských kolejí na pražském Strahově.

S odstupem času svého rozhodnutí nikdy nelitovala, přestože s Haničincem se později rozvedla. Její druhý manžel a otec dalších dvou dětí – dcer – byl stomatolog, který zesnul o loňských Vánocích. Ve dnech, kdy Kyselková alias Lada jako každoročně rozdávala radost, tak vyřizovala pozůstalost po milovaném muži...

autor Petr Macek

zdroj Aha,cz

23. prosince 2014 • 05:00

Princezna »Lada« Marie Kyselková: Našli jsme její dceru! Ukrývá rodinné tajemství!

Díky podobě s maminkou ji lidé často poznávají. Prý mají stejně romantický zjev
Díky podobě s maminkou ji lidé často poznávají. Prý mají stejně romantický zjev (Foto Aha! – Petr Novotný, ara)
 
 

Žofie a její sestra Alžběta (42) jsou dcerami Kyselkové z druhého manželství se stomatologem Vladimírem Demkem, který paní Marii zemřel krátce před Vánocemi 2010.

S prvním mužem Petrem Haničincem (†77) má Kyselková ještě syna Ondřeje, jehož nosila pod srdcem už při natáčení legendární pohádky. Právě kvůli němu kdysi musela herectví opustit, přestože se léta mělo za to, že světla ramp opustila dobrovolně.

Se starším sourozencem k sobě příliš blízko nemají. „S bratrem se moc nevídáme. Nejsou tam žádné problémy, jen když jsem se narodila, jemu bylo už osmnáct let. Jsme generačně jinde. Má vlastní rodinu, času moc není, takže si občas jen zavoláme,“ říká Žofie.

Maminka jí prý v umělecké kariéře nijak nebránila: „Ne že by mě v ní nějak výrazně podporovala, přeci jen věděla, do jakého prostředí se hrnu, ale ani mě nezrazovala. Je to prostě moje maminka, která pro mě chtěla to nejlepší!“

 
 

 

 

 

 

 

 

12. srpna 2014 • 05:00

»Princezna Lada« Marie Kyselková: Syn s Haničincem se nám nepovedl!

»Zničilo mě mateřské srdce!« smutní Marie Kyselková
»Zničilo mě mateřské srdce!« smutní Marie Kyselková (Foto Aha! – Martin Pekárek, ara)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Zklamala ji vlastní krev! Každý si pamatuje Marii Kyselkovou (78) jako princeznu se zlatou hvězdou. Během natáčení nezapomenutelné pohádky nosila pod srdcem prvního potomka, kterého čekala s Petrem Haničincem (†77). Ale místo radosti přinesl syn Ondřej (54) herečce jen velké trápení. Navždy s ním spřetrhala rodičovské pouto.
 

Když jsem Marii Kyselkové zavolala, očekávala jsem, jak mě varovali kolegové, že mi rozhovor zamítne. Proslulá Princezna se zlatou hvězdou ale překvapila. „Dáme si rande v restauraci Kulaťák, tam se ještě došourám. Ale venku, ano? Jsem kuřák. A myslíte, že bude vadit, když si dám už v pravé poledne pivo?“ navrhla schůzku herečka.


Jakmile jsem přišla, Marie už měla objednanou plzeň, zapalovala si cigaretu a spustila: „Tak, abyste věděla. Manžel mi zemřel před čtyřmi lety, ale až teď na mě dolehly chmury, byla jsem s ním jednačtyřicet let. Mám s ním ale dvě báječný dcery a ještě úžasnější vnučku.“ Herečka se kupodivu jediným slovem nezmínila o synu Ondřejovi, kterého čekala s prvním manželem, hercem Petrem Haničincem, zrovna když točila svou nejslavnější filmovou roli. „O tom mi nemluvte, to je pro mě už dávno uzavřená kapoitola. Řeknu vám to takhle - Ondřej se nám s Petrem prostě nepovedl...“
Nevolají si ani na Vánoce
Čím se nepovedl, už herečka odmítla sdělit. Na otázky, jestli nepracuje, pije nebo fetuje, Kyselková udělala zvláštní gesto, jakoby na souhlas. Syna pomlouvat nechtěla. „Chtěl po vás peníze?“ptala jsem se dál. Herečka opět udělala souhlasné gesto. Potom to nevydržela a potichu řekla: „Chodil za mnou a já dávala, pokud jsem měla. Chodil za mnou a já dávala, i když jsem neměla, mám přece v sobě mateřský srdce. Potom jsem si ale uvědomila, že mě to mateřské srdce úplně zničilo,“ svěřuje se Kyselková.

O svém osudu se rozpovídala i v připravované knížce Jak se perou princezny.
poprosila jednu ze svých dcer, aby Ondřejovi sdělila, ať už svoji matku nikdy nijak nekontaktuje. „A tak se nestýkáme, nevoláme si, ani na Vánoce,“ uzavřela kapitolu se synem Kyselková a bylo jasně znát, že syn je bolestivé téma.

Nakonec se odhodlala k radikálnímu řezu a a poprosila jednu ze svých dcer, aby Ondřejovi sdělila, ať už svoji matku nikdy nijak nekontaktuje. „A tak se nestýkáme, nevoláme si, ani na Vánoce,“ uzavřela kapitolu se synem Kyselková a bylo jasně znát, že je to bolestivé téma.

Druhý manžel zemřel na Vánoce
Po rozvodu s Petrem Haničincem si Marie Kyselková vzala o 12 let mladšího zubaře. Bohužel ho přežila... „Byl úplně prožraný rakovinou. A přestože to byl lékař, odmítal hospitalizaci. A tak jsem z jedné místnosti doma měla takový nemocniční pokoj s polohovací postelí a plnila roli ošetřovatelky a zdravotní sestry zároveň. Manžel nakonec zemřel 21. prosince. Moc smutné,“ povzdychla si Kyselková, která zůstala sama.

Proto také teď lituje, že před dvěma lety dobrovolně skoncovala s prací recepční na vysokoškolských kolejích na pražském Strahově. „Jsem blbá. Tam to žilo, studenti, hosté, člověk byl neustále s někým v kontaktu. Teď jsem sama, pokud nejsem s dcerami nebo vnučkou,“ stýská si princezna Lada, která z domu vychází jen výjimečně. „Před sedmi lety mně operovali páteř a teď kvůli tomu špatně chodím. Snad mi pomohou nějaké lázně,“ doufá.

Hledá podnájemnice
Už 54 let Marie Kyselková bydlí na Praze 6, kde začínala s Haničincem. Byt 3 pokoje plus hala je na ni moc velký. Také by jí pomohla nějaká ta koruna navíc, když ji o peníze připravil syn. „Ráda bych našla dvě studentky, měly by dva propojené pokoje a platily by včetně záloh na elektriku a vodu 5200 korun. V kuchyni a koupelně bychom si snad nepřekážely a návštěvy by byly možné do 23 hodin,“ prosí Kyselková o pomoc.

autor mir

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

14. srpna 2014 • 12:00

»Princezna« Marie Kyselková prozradila: Poleptaná tvář kvůli zlaté hvězdě Lady!

Marie Kyselková v roli princezny trpěla.
Marie Kyselková v roli princezny trpěla. (Foto Aha! – Martin Pekárek a ara)
 
 

 

 

 

Až po 55 letech od natočení legendární pohádky Princezna se zlatou hvězdou Marie Kyselková (78) přiznala, že jí role Lady zohyzdila tvář. „Kvůli ní jsem měla úplně rozežraný obličej,“ svěřila herečka.

„Byla jsem sice blonďatá, ale kvůli česání rozhodli, že budu mít paruku,“ popisuje Kyselková. „Každý den mi ji lepili na hlavu mastixem, to byla děsná žíravina! Rozežírala mi čelo,“ vzpomíná na dost nepříjemné okamžiky. Mastixem jí lepili i hvězdu na čelo. „Další kus rozežrané kůže,“ komentuje herečka s tím, že ji pleť zestárla snad o sto let: „To víte, bylo to všechno tenkrát nekvalitní!“

Původně měla hrát jednu z princezen, kterou potom ztvárnila Stella Májová (†86). „Hlavní roli měla hrát Miriam Hynková. Ta ale dostala obrnu nebo něco podobného a manželka režiséra Martina Friče ozhodla, že hvězda budu já,“ vysvětluje Kyselková. Na svou ženu Frič hodně dal. „Jinak to byla žena v domácnosti,“ podotýká Marie, která se z další velké role se už nikdy netěšila. „Potom jsem si zahrála jen pár štěků a konec. Ale nevadilo, vychovávala jsem přece tři děti,“ komentuje herečka.  Záviděla Aleně Vránové
„Když jsem viděla Pyšnou princeznu, moc jsem záviděla Aleně Vránové! Měla jsem obrovskou radost z Lady, ale byla jsem smutná, když o natočený film nikdo nejevil zájem,“ stýská si herečka. Potom se ale z pohádky stal velký hit. „Lada mě udělala. A je mi jedno, že jsem zaškatulkovaná jako princezna se zlatou hvězdou!,“ míní Kyselková.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

13. srpna 2014 • 12:00

»Princezna Lada« Kyselková o manželství s Haničincem: Zahýbali jsme si navzájem!

Marie Kyselková se po letech rozpovídala o křivdách v patnáctiletém manželství s Petrem Haničincem.
Marie Kyselková se po letech rozpovídala o křivdách v patnáctiletém manželství s Petrem Haničincem. (Foto Aha! – Martin Pekárek a ara)
 
 

Na patnáctileté manželství s Petrem Haničincem (†77) vzpomíná ráda a s láskou. A to i přesto, že byl herec velký sukničkář a slavné Princezně se zlatou hvězdou byl neustále nevěrný. „Měl časté mimopracovní záležitosti,” přiznává herečka Marie Kyselková (78), kterou Haničinec připravil i o věneček.

Když měla v Brně předtancovávat s kamarádkou na plese, zajely si pro látku na šaty do Prahy. „Z Brna  jsem znala Vláďu Menšíka, a tak jsme se za ním zašly podívat do Divadla E. F. Buriana,” vypráví Kyselková.

Když do divadla dorazily, Vladimír Menšík (†58) z něho právě vycházel s Petrem Haničincem. „A tak jsme šli všichni posedět,” vzpomíná Kyselková, která už tehdy měla za sebou svůj první film Větrná hora. Haničincovi se krásná Marie líbila a on jí taky. „Vláďa mi říkal: Je dobře, že jsi Petra zaujala! On je na tom teď špatně, rozvádí se,” popisuje Kyselková. Haničincova studenstská láska a první manželka Štěpánka Haničincová (†68) v té době právě požádala o rozvod, protože si začala s režisérem Janem Valáškem.


Ach ty nohy a ruce
A tak díky náhodnému výletu do hlavního města začala velká láska mezi Petrem a Marií, která skončila před oltářem. „Byla jsem strašně zamilovaná. Petr byl opravdový chlap, a kdybyste viděla, jaké měl krásné ruce a nohy!” básní ještě dnes herečka. Byl to také Haničinec, který ji připravil o panenství. „Do té doby jsem k sobě žádného muže jako takhle fyzicky nepustila,” svěřuje Kyselková v připravované knize Jak se perou princezny.
Požádala o rozvod
Když se vzali, moc se ale neviděli. „Petr byl pracovitý a poctivý, měl ale také mnoho mimopracovních záležitostí – a to mě hodně bolelo. Já ho ale tak moc milovala, že jsem se ho snažila za každou cenu udržet, snažila jsem se to ignorovat.”

Když si ale Haničinec začal vážnou známost s redaktorkou Evou Kopeckou, Kyselková už to nevydržela. „Měla jsem také mimopracovní záležitost, a to se Petrovi nelíbilo. Mužská nevěra prý nic neznamená, není to citové, u ženy je to prý ale hrůza. A bylo zle,” komentuje Kyselková, která raději požádala po 15 letech o rozvod.

„I kdybych to neudělala, stejně by to časem tak dopadlo. Už to bylo špatné,” míní herečka, která má z prvního manželství s Haničincem syna Ondřeje (54). Toho čekala právě v době, když v roce 1959 natáčela s Martinem Fričem pohádku Princezna se zlatou hvězdou.
Po rozvodu si Haničinec vzal Kopeckou a Kyselková o dvanáct let mladšího stomatologa, s nímž má dvě dcery – Ažbětu a Žofii.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

26. září 2014 • 05:00

Hospitalizace! Princezna se zlatou hvězdou Marie Kyselková (79): Smutná cesta do nemocnice...

S baťůžkem na zádech vyráží herečka z domova. Do nemocnice dorazila za hodinu.
S baťůžkem na zádech vyráží herečka z domova. Do nemocnice dorazila za hodinu. (Foto Aha! – Pavel Machan )
 
 
 
 
 

Trpí nesnesitelnými bolestmi nohou! „Už se to nedá vydržet. Potřebuju asi hospitalizaci,“ postěžovala si Aha! Marie Kyselková (79) alias Princezna se zlatou hvězdou. Statečně bez berlí, jen s batůžkem, se šourala ze svého domova do nemocnice.

 

Berle si musela nechat doma, těžko se prý s nimi »leze« do tramvaje. Musely tedy stačit prášky na bolest. „Před devíti lety mi operovali páteř. Dlouho to bylo v pořádku, teď se to ale začalo zase nějak sesedat a odnesly to nohy,“ vysvětlila Kyselková.


„Před třemi měsíci jsem ležela na Františku pár dnů na kapačkách, bolesti se rozehnaly. Teď bych byla ráda, kdyby mi tu kúru mohli zopakovat, “ řekla včera Kyselková, která na druhou operaci zad už nechce. „Další narkóza? To je v mém věku zabiják!“ děsí se Kyselková, která by si dala teď nejraději kapačky. „A potom pár týdnů lázně. Snad se tak další operaci vyhnu,“ doufá princezna Lada.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

 
 

 

 

Princezna se zlatou hvězdou se obává, že se nestihne rozloučit s problémovým synem

31. ledna 2016 9:24

Herečka Marie Kyselková už oslavila 80. narozeniny a ráda by opět našla společnou řeč se synem Ondřejem, jehož má s Petrem Haničincem (✝77). Potomek se k ní však nehlásí, což ji s přibývajícím věkem trápí stále víc.

„Neviděla jsem ho ani neslyšela tak tři roky. Nevím, kde bydlí, a nemám na něj ani telefon,“ posteskla si princezna Lada z legendární pohádky Nedělnímu Aha!. Její vztah se synem nebyl nikdy příliš harmonický. Kyselková se už v minulosti vyjádřila, že jej sponzorovala i v době, kdy sama strádala, což zničilo její mateřské srdce.

Chřadnoucí herečka má navíc zdravotní problémy a je smířená s tím, že na rozdíl od své pohádky není nesmrtelná. „Nepomáhá mi už nic. Ani prášky, ani kapačky, ani lázně ani Centrum bolesti ve vojenské nemocnici. A operovat už mě nemohou. Jde to se mnou z kopce. Dochází mi síly,“ dodala Kyselková, již trápí operovaná páteř.

Hvězda pohádky Princezna se zlatou hvězdou ale naštěstí není úplně sama. Pravidelně ji navštěvují její dvě dcery. Problémového syna však nikdy nezavrhla a ráda by jej ještě viděla. 

Adam Chromý , Super.cz

 

 

 

 

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ty jednostrané soudy....

(kačaba, 10. 3. 2016 17:01)

jednou ho nechce vidět,podruhé ano,syna jste vychovala a ne vždy to vyjde jak si rodiče pžedstavují.bohužel známe jen jednu verzi a to tu vaší.syn se k tomu nevyjadřuje.2014 jste chtěla aby vás nekontaktoval a 2016 se k " vám potomek nehlásí".Co si z toho mám vybrat ?

PRINCEZNA,SE,ZLATOU,HVĚZDOU,NA,ČELE

(PETR.ŠPETIK, 12. 10. 2015 20:04)

NO,CO,POVĚDĚT,O,PRYNCEZNE
SE,ZLATOU,HVĚZDU,NA,ČELE
JETO.POHADKA.KTEROU
NATOČIL,ŘEŽISER,MARTIN
FRIČ,ROKU,1959.TATO,POHADKA
JE,VERŠOVANA,SCENAŘ,NA,TY,VERŠOANKY
NAPSAL,KAREL,MARIA,VALO,NO,ON,TAKY
ZAKLADAJICI,ČLEN,DABINGU,KTERY,TU,VZNIKL
HODNĚ,DABERU,SNIM,DĚLALO,JAKO,JAN,SCHANILELEC
OD,JĚHOŠ,UMRTI,UPLYNUL,PRAVĚ,ROK,ZEMŘEL.V,NEDĚLI
12.10.2014.TYDEN,PŘD,SVYMI.NAROZNINAMI,ČILY
V,NEDOŽITYCH,73,LETECH,STALO,SE.TAK,DEN,PO,
SMRTI,PAVLA.LANDOVSKEHO.NO,ALE,ZPĚT,KTE
POHADCE,O,PRYNCEZNĚ,SE,ZLATOU,HVĚZDU
TO,BILA,A,JE,SNAD,JEDNA,ZNEJLEPŠICH
POHADEK,CO,NAŠI,TEHDY,ČESKOSLOVNČI
FILMAŘI,UDĚLAL,HRAL,TAM,JOSEFZIMA
JAKO.PRYNC.RADOVAN,A,MARIE,KYSELKOVA
V.PŘESTROJENI.SLUŽKY.KTERE.ŘIKAO.MIŠI
KOŽIŠEK,DĚLALA,SLUŽKU,V,KUCHNI,
PROTOŽE,SE,BALA,KRALE,KAZISVĚTA
PAK,JAK,RADOVAN,VYHRA,SOUBOJ
Z,KAZISVĚTEM,VZAL,MIŠIHO,KOŽIŠKA
A,POLIBIL,HO,NO,A,KRAL,KAZISVĚT
MUSEL,ODEJIT,ZNEPOŘIZENOU,NEBOLI
Z,OSTUDOU,TATO,POHADKA,MĚLA
PREMIERU,PŘED,VANOČNIMI,SVATKY
TEDY,V.PATEK,18.12.1959.TO,JE
POHADKA,KTERA,HŘEJE,UŽ,MNOHO
GENERACI,A,BUDE,HŘAT,POKUD,TA
GENERACE,BUDE,ŽIT,VĚČNE,TA
GENERACE,STEJNĚ,ŽIT,NEBUDE

Pozdrav paní Marii Kyselkové

(Holubová Marie , 21. 8. 2015 17:13)

Milá paní Kyselková, přeji Vám hodně , hodně zdraví a překonání bolestí i bolestí životních. Mám stejný osud se synem. Život ale jde dál, a my musíme jít dál i když to bolí .Nejsme samy s podobným osudem. Vás si paní Kyselková moc vážím a zamilovala jsem se do princezny lady když jsem ji poprvé uviděla v mých 8letech . Do dnes čekám na každé vysílání této pohádky . Jste a budete nesmrtelná a mnoho lidí- diváků Vás miluje a váží si Vás. Já mám 65let a jsem stále tou malou holčičkou při této pohádce. Děkuji za to že JSTE a ještě dlouho tady budete . Přeji Vám krásné dny a nech Vás opustí všechna trápení a bolesti. Vaše věrná divačka . Díky že jste.

nesmrtelná princezna

(anonym, 8. 5. 2015 12:36)

Přestože tváře již zdobí vrásky, srdce věčně mladé je. Paní Kyselkové přeji ještě hodně radosti v životě, ať prožívá krásný život , mnoho radosti s vnoučátky,a možná i s pravnoučátky. Ty jí pomohou zmírnit strasti ,které ji trápí. Tak hodně štěstí!!!