Jdi na obsah Jdi na menu
 


Libuše Švormová

Libuše Švormová,*23.8.1935 - herečka

 

Libuše Švormová vystudovala UMPRUM, poté nastoupila na DAMU, kterou absolvovala v roce 1959. Její herecká kariéra začala v divadle v Pardubicích, od roku 1961 pak byla více než třicet let členkou hereckého souboru Městských divadel pražských, dnes hraje pohostinsky v zájezdových představeních. Vynikla v divadelních hrách Jean a já, Kupec benátský, Bláznivá ze Chaillot, Lavička a v mnoha dalších.

Již v roce 1959 se objevila ve filmu, a to hned ve čtyřech rolích (Dům na Ořechovce, Pět z milionu, Probuzení, Život pro Jana Kašpara), také v dalších letech hrála minimálně v jednom filmu ročně, nicméně přes obdiv divadelních kritiků a chválu jejího kultivovaného hereckého projevu nedostala nikdy větší roli, z filmových úloh stojí za zmínku Jarní povětří (1961), Aféry mé ženy (1972) nebo Milenci v roce jedna (1973). Dostala příležitosti také v televizi (Kinoautomat, 1967; Romeo a Julie na konci listopadu, 1971), hrála také v seriálech (Byl jednou jeden dům, 1975; Třicet případů majora Zemana, 1975), z komediálních rolí je na místě připomenout filmy Léto s kovbojem (1976) nebo Marečku, podejte mi pero! (1976). V devadesátých letech Švormová filmování a práci pro televizi výrazně omezila, v posledních letech jsme ji ale mohli vidět ve velkých seriálových projektech televize Nova, Pojišťovna štěstí (2004), kde hrála nervově labilní paní Jánskou, nebo Ulice (2005).

Libuše Švormová účinkovala také v rozhlase, neméně významné je její působení v dabingu. Zde je nutno připomenout legendární ságu o Angelice ze 60. let, jíž Švormová svým hlasem dodala neopakovatelný půvab. V roce 2005 získala Libuše Švormová Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V současnosti je také členkou Herecké asociace a pracuje pro Nadaci Život umělce.

Jejím dlouholetým životním partnerem byl spisovatel Jan Otčenášek (1924-1979), který byl mj. autorem řady scénářů k filmům a seriálům, v nichž Švormová hrála. V roce 1982 se pak provdala za Jana Pateru.

Autor: eslash, janickadp

Zdroj: Osobnosti,cz

 

»Angelika« Švormová (78) poprvé o mladším manželovi (60): Muž mi dělá veškerý servis!

Švormové legendární Angeliku už nikdo neodpáře.
30. června 2014 ● 06:32

Melánie vyslovila kletbu a princezna Růženka se píchla růží do prstu a upadla do věčného spánku… Tak si všichni pamatujeme herečku Libuši Švormovou (78) z legendární pohádky Jak se budí princezny. Známe ji ale jako tetičku Ester z Cest domů a také jako českou Angeliku, kterou teď o prázdninách bude opět reprízovat ČT.

 

Získala jste Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. A prý zuříte, že si vás lidé dodnes automaticky ztotožňují s markýzou Angelikou, které jste svým hlasem dodala neopakovatelný půvab. Je to pravda?

„Není. Angelika byl krásný dabing a dodnes je to krásný film. V té době, v těch 60. letech, mi dokonce někteří lichometníci tvrdili, že jsem jim ji i trošku připomínala, takže vůbec se nezlobím. Naopak.“

Paní Švormová, jak to je? Váš synovec z Cest domů mafián Záviš je za mřížemi a vy jste coby jeho tetička Ester vypadla z kola ven. Vrátíte se ještě do seriálu?

„Ráda bych, ale opravdu nevím. Ptala jsem se scenáristů i režisérů a neumějí nebo nechtějí mi odpovědět. Raději jsem se smířila s tím, že se nevrátím. Natočila jsem asi deset obrazů, bylo to fajn a život jde dál. A navíc, já se opravdu nenudím.“

To znamená?

„No že v Divadle na Vinohradech mám hlavní roli, a řekla bych, že poměrně těžkou, v Bytné na zabití. Je to senzační černá komedie v režii Juraje Deáka a hodně mě to baví. A potom stále jezdím několik zájezdovek křížem krážem po celé republice. A musím zaklepat na dřevo, že ty předlouhé cesty na otočku, především na Moravu, moje záda stále ještě vydrží.“

Zjevně vám prospívá, že máte o osmnáct let mladšího manžela Jana Pateru (60)…

„Tak to mi prospívá opravdu velmi. Bez něho bych byla namydlená. Manžel mi poskytuje absolutní servis. Nezlobí, nakupuje, vaří, uklízí a jezdí pro mě do divadla, abych nechodila potmě domů. Já vlastně jenom peru. To není zas až taková práce strčit prádlo do pračky, vytáhnout ho a pověsit.“

Co vlastně váš muž dělá nebo dělal?

„Teď už nic, stará se o mě. Celý život ale pracoval v oblasti gastronomie, proto je také tak skvělý kuchař. On opravdu umí naprosto všechno. A nejenže to skvěle chutná, ale vypadá to všechno tak nádherně, že je to na fotografii.“

Když jste si v roce 1982 manžela brala, nebála jste se toho věkového rozdílu?

„Vůbec ne! A jsem dokonce pyšná, že jsem tady tu módu mladších manželů zavedla o mnoho let dřív, než tak začaly činit hollywoodské a jiné světové hvězdy.“

Mnoho let byl vaším životním partnerem ženatý spisovatel Jan Otčenášek (†55), který byl autorem i řady scénářů k filmům a seriálům, kde jste hrála. Jan je tedy váš první manžel?

„Ano. Vdávala jsem se poměrně pozdě, ale poštěstilo se mi potkat partnera, který je naprosto spolehlivý, dává mi důvěru i lásku a vytváří rodinné zázemí. Je mi s ním moc dobře. Také spolu rádi chodíme do přírody. Milujeme toulky přírodou, je to takový náš velký společný koníček.“

A vy jste jeho první manželkou?

„Kdepak. Manžel je rozvedený a z toho manželství má i děti.“

Vy děti nemáte. Jan Otčenášek děti měl a vy jste se jich, protože byl ženatý, kvůli němu vzdala. Když jste si vzala manžela, bylo vám 47 let, tedy na děti asi už pozdě. Nevadí vám, že nejste maminkou?

„A víte, že ne? Podívejte, na děti jsou velmi různé názory. Na jednu stranu je určitě prima je mít a jsou radostí našeho života. Znám ale i případy, kdy vám dělají jenom bolest. Začnou s drogami, kradou a dělají ještě mnohem horší věci. Takže, já neříkám, že jsem ráda, že je nemám, ale říkám, že nelituji, že děti nemám. Důležité pro mě je, že manžel je otcem a spokojeným.“

Takže jste i vy velmi spokojená žena jak v osobním, tak pracovním životě. Co si vlastně od života ještě přejete?

„Aby mě nepřešlo ještě dlouho to nutkání k tvořivosti, které mě činí šťastnou.“

Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz
 

Česká Angelika Libuše Švormová: Mládne! Má o 18 let mladšího manžela!

Libuše Švormová žije s o 18 let mladším mužem. A vyloženě jí to svědčí.
13. října 2014 ● 07:25

Osud jí vše vynahradil. Herečka Libuše Švormová (79) prožila mládí ve vztahu se ženáčem. Musela se hodně zapírat, vzdala se možnosti být matkou. Posledních 30 let ale jen září. Manžel Jan Patera (61) slavné dabérce Angeliky vše vynahrazuje.

 

Hereččinou první životní láskou byl scenárista Jan Otčenášek (†55). Vztah se ženatým otcem dvou dětí byl ale komplikovaný. Libuše ho tolik milovala, že ustoupila do pozadí. A kdyby náhle po 19 letech známosti nezemřel, žila by stažená ve stínu nejspíš dodnes.

Úsměv na tváři herečky s nezaměnitelným hlasem vyloudil až Jan Patera. Je o 18 let mladší a mnozí jejich vztahu zprvu nedávali naději. Přesto se v roce 1982 vzali a jsou spolu dodnes.

„Úžasně se o mě stará. Doma vše zařídí a všude mě vozí,“ vychvaluje muže Švormová. Jan ji doprovodil i na křest Cibulkových kalendářů, jež skvěle zachycují jubilea slavných. U data 23. srpna 2015 se v něm skví: Libuše Švormová – 80 let.

 

 
 
Autor: höh
zdroj Blesk,cz

Česká Angelika trpí: Z důchodu mi zbyde na jeden jogurt denně

2. listopadu 2014 10:57

Že čeští penzisté nemají ani trochu na růžích ustláno, to je všem jasné. Své by o tom mohla vyprávět i Libuše Švormová, herečka, která před lety propůjčila hlas slavné Angelice. „Z důchodu neudržím ani byt, natož auto,“ kroutí hlavou.

„Z mého starobního důchodu bych mohla žít o jednom jogurtu na den, kdyby to bylo absolutně nutné. Ale naštěstí pracuji a honoráře jsou k penzi prima,“ svěřila se Super.cz vitální umělkyně na nedávném křtu televizních kalendářů Aleše Cibulky.

I když by mohla odpočívat a v parku krmit ptáčky, práce má nad hlavu. „Není tolik bab, které by to všechno zvládly. A staré role nemohou hrát mladé holky. Seriály si vůbec neprotivím. Člověk musí mít dostatek sil a posbírat zbytky paměti, aby mohl ještě ráno ve tři čtvrtě na šest jet do ateliéru,“ dodala s úsměvem sympatická paní Libuše. 

David Zápal, Super.cz

Libuše Švormová se seriálovou dcerou Veronikou Žilkovou

Libuše Švormová se seriálovou dcerou Veronikou Žilkovou Foto: Archiv FTV Prima

S osmdesátkou na krku je před kamerou jako doma: Jak Libuše Švormová obstojí v roli matky Veroniky Žilkové?

13. ledna 2015 14:34

Legenda české kinematografie je pracovně vytížená i ve věku seniorky. Libuše Švormová (79) se před kamerou pohybuje už od konce 50. let minulého století a stále se nemíní s herectvím rozloučit.

 
 
 

Energická dáma si na odpočinek příliš nepotrpí a raději čelí dalším hereckým výzvám. V novém seriálu Všechny moje lásky, který na obrazovce odstartuje už příští neděli, dostala roli matky hlavní hrdinky v podání Veroniky Žilkové (53). Stejně jako ve skutečném životě bude Švormová i v seriálu plná životního elánu.

„Jako každá maminka se starám o to, co má dcera dělá, s kým chodí, jaké má známosti – a sem tam si do toho samozřejmě také malinko šťournu,“ řekla téměř osmdesátiletá herečka o postavě bývalé zahradnice Alice, která bude s dcerou řešit její milostná dobrodružství.

„I v tomto věku má o ni pochopitelně její maminka starost – aby její děvče nenaletělo, což se v tomto seriálu asi také sem tam stane,“ poodhalila Švormová děj očekávané televizní novinky. 

 

Adam Chromý, Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář