Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klára Apolenářová

Klára Apolenářová,*21.9.1976 - herečka

souboru Činohry NDB

Soupis rolí:

  • TAJEMSTVÍ PRALESA aneb 800 mil po Amazonce: Minha
  • ŠKOLA ŽEN: Žoržeta, služka Arnolfova
  • IDEÁLNÍ MANŽEL: Lady Chilternová
  • KRÁL RICHARD III.: Lady Anna
  • MORAVSKÉ SEKRETÁŘKY: Blondýna
  • ZASLÍBENÍ: Hana Mašková, legendární krasobruslařka
  • CYRANO Z BERGERAKU: Roxana
  • SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ: Hyacinta
  • SEDMÁ PEČEŤ: Smrt

V roce 2002 úspěšně dokončila studium na pražské DAMU. Už během studia účinkovala v pražském Divadle na VinohradechBratrech Karamazových  v režii Zdeňka Kaloče a v roli Celie ve Shakespearově komedii Jak se vám líbí, kterou pod vedením režiséra Michala Langa nastudovala pro Letní shakespearovské slavnosti v roce 1999.

Po absolutoriu DAMU se stala členkou Městského divadla v Mostě, kde její první rolí byla  Marie ve hře Johanna Wolfganga Goetha Clavijo. Pětileté angažmá v mosteckém divadle ji přineslo řadu výborných rolí, které vytvořila především v inscenacích režisérů Zbyňka Srby a Radka Balaše.

V Srbově dramatizaci Vančurovy Markéty Lazarové hrála titulní roli, v Drdoivých Dalskabátech hlavní ženskou postavu Plajznerky. Hrála postavu Coletty v Marivauxově hře Každý sám za sebe a Marii v Carriérově Terase.

Klára Apolenářová ztvárnila na mosteckém divadle, jež se programově zabývá uváděním muzikálů, řadu výborných muzikálových postav jako například Zuzanu v Divotvorném hrnci Bzrtona Lanea, Hodl ve Steinově a Bockově Šumaři na střeše, Bejbinu v divadelní verzi Šakalích let a zpěvačku v Kanderově Řeku Zorbovi.

Jako muzikálová herečka se také představila v Praze v postavě Hanky ve Starcích na chmelu  v paláci Titanik.

V Praze rovněž hostovala v Pražském komorním divadle v roli Desirée ve hře Wernera Schwoba Lidumor aneb má játra beze smyslu.

S mimořádných ohlasem se setkaly dvě role, které vytvořila v Mostě v inscenacích studiového typu v projektech Vlastimila Nováka, Božena Němcová v monodramatu Spalte moje listy, sestaveném z dopisů Boženy Němcové a Marilyn Monroe v inscenaci Překrásné dítko Marilyn.

Do širokého diváckého povědomi se dostala především díky televizním seriálům. V Místě nahoře režiséra Karla Smyczka hrála Andreu a v Náměstíčku režiséra Jaroslava  Hanuše podstavu Lily.

Účinkovala rovněž ve filmech  Stůj nebo se netrefím a Casanova, v němž hrála postavu Lucrezie v režii německého oscarového režiséra Volkera Schlöndorffa.

Od počátku sezóny 2007/2008 je členkou činohry Národního divadla Brno. Na prknech tohoto divadla na sebe výrazně upozornila rolí lady Anny v Shakespearově hře Král Richard III., dále rolí Stelly v inscenaci Tajemstvní Zlatého draka a její doposud největší hereckou kreací byla Roxana v Plachého inscenaci Cyrano z Bergeraku a postava Smrti v Nekvasilově Sedmé pečeti.

 

zdroj ND Brno,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář