Jdi na obsah Jdi na menu
 


Johanna Tesařová

Johanna Tesařová,*13.9.1945 - herečka

Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1967). V době studií už hostovala v Divadle Husa na provázku. Od roku 1970 působila deset let v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (hrála zde např. Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy, Jelenu ve Strýčku Váňovi, Arkadinu v Rackovi, Gertrudu v Hamletovi, Josie v Měsíci pro smolaře). Na dalších deset let (1982-92) spojila svůj herecký život s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, kde byla např. Drahomírou (Drahomíra a její synové), Bernardou (Dům doni Bernardy) nebo Martou (Kdo se bojí Virginie Wolfové).

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 1992. Ztvárnila zde dosud asi čtyřicet rolí – připomeňme alespoň některé: Vražednice v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Vrbčena v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agrippina v Racinově Britannicovi, Ase v Ibsenově Peer Gyntovi, Felipa v adaptaci hry Lope de Vegy Dorotei, Iokasté v Sofoklově Oidipovi vladaři, Tonka v dramatizaci Hrubínovy Romance pro křídlovku, Poutnice, též Veronika v lidových Pašijích, Kněžna Bělokonská v Dostojevského Idiotovi, Dáma v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže, hrála a zpívala jednu ze sekretářek v Českých sekretářkách (podle Wittenbrinka), Paní Jangovou v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Isabellu a Kiddovou v Churchilové Prvotřídních ženách, Volumnii v Shakespearově Coriolanovi, Paní Pearceovou v Shawově Pygmaliónu, postavu pojmenovanou jako Nr.01 – generál, velitelka speciálního oddílu, černoška ve Vedralových Starých režisérech, Viktorku v dramatizaci Němcové Babičky, Olivii ve von Trierově hře DogvillePaní ministrovou ve Stodolově komedii Čaj u pana senátora aj.

V současném repertoáru ji mohou diváci vidět na scéně Národního divadla, kde hraje Lesanu v Tylově Strakonickém dudákoviDueňu a Markétu de Jesus v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Marii Dubskou ve Stroupežnického Našich furiantech a Runu v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně, ve Stavovském divadle představuje, Pavlínu v Rackovi, Amálku v Zahradní slavnosti, Marinu ve Strýčkovi Váňovi, několik rolí hraje také ve hře o pádu gigantické energetické společnosti Enron.

Hostuje občas i na jiných scénách.

FILM A TELEVIZE

Viděli jsme ji v několika filmech a televizních inscenacích, spolupracuje s rozhlasem. Hrála například ve filmech Nikola Šuhaj loupežník, Slavnosti sněženek, Pramen života, v seriálech Postel s nebesy, Kriminálka Anděl, Čapkovy kapsy.

zdroj ND Praha,cz
 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář