Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jitka Zelenohorská

Jitka Zelenohorská,*11.11.1946 - herečka

Jitka Zelenohorská je česká herečka.

Jedna z hereckých hvězd české kinematografie 60. a 70. let 20. století. Nejznámější jsou její role ve filmech Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela nebo Ukradená vzducholoď režiséra Karla Zemana. Zahrála si však i ve filmu Skřivánci na niti, Zločin v šantánu a Kdyby tisíc klarinetů. V 70. letech působila jakožto herečka v hereckém souboru Filmového studia Barrandov. V divadlech vystupovala pouze pohostinsky, nejvýznamnějšími byla její hostování v Divadle Semafor a v Laterně magice.

zdroj Osobnosti,cz

Jitka Zelenohorská ve slavné scéně a nyní

Jitka Zelenohorská ve slavné scéně a nyní Foto: Super.cz/ Profimedia.cz

Pamatujete na brunetku, které v Ostře sledovaných vlacích výpravčí Hubička razítkoval zadek? Takhle vypadá dnes!

12. října 2014 5:55

Scéna, kdy dívka leží na stole a výpravčí Hubička v podání Josefa Somra jí opatrně tiskne na zadní stranu stehen a nakonec i na zadek jedno razítko za druhým, patří k těm nejznámějším, nejen co se týče oscarového filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, ale vůbec české, resp. československé kinematografie. Brunetkou, kterou si Hubička orazítkoval, byla tehdy dvacetiletá Jitka Zelenohorská (67).

V šedesátých letech minulého století dosahovala její sláva vrcholu, filmovala i hrála v divadle. Koncem šedesátek pro ni ale se změnou poměrů nastal obrat. Díky svým dřívějším rolím, například právě v Menzelových filmech, byla 'odsouzena' k menším, spíše epizodním úlohám.

Šedesátá léta pro ni byla zlatá, také co se soukromého života týče. Chodila tehdy s Waldemarem Matuškou. Vztah ale ztroskotal, když do Matuškova života vstoupila jeho pozdější žena Olga Blechová.

V sedmdesátých letech se provdala za režiséra Jana Miliče, manželství po sedmi letech ztroskotalo. V roce 1984 se vdávala podruhé za Němce Petera Behrense, s nímž se odstěhovala do Německa.

Dnes paní Zelenohorské táhne na sedmdesát a žije střídavě v Praze a Německu. 

Jana Hofmanová, Super.cz

Jitka Zelenohorská po letech zavzpomíná na svou životní lásku Waldemara Matušku.

Jitka Zelenohorská po letech zavzpomíná na svou životní lásku Waldemara Matušku.Michaela Feuereislová

Matuška jí kdysi zlomil srdce, ona na něj po letech zavzpomíná: Takhle dnes vypadá kráska ze slavných českých filmů!

30. září 2017 15:52

S Waldemarem Matuškou kdysi prožívala lásku jako trám. To však jen do okamžiku, než přišla jiná. Legendární české herečce z filmů Ostře sledované vlaky (1966) nebo Skřivánci na niti (1969) Jitce Zelenohorské (70) tehdy zbylo zlomené srdce, oči pro pláč a vzpomínky.

 

Na svého osudového muže přišla po letech paní Jitka zavzpomínat do televizního studia na Kavčích horách při příležitosti natáčení silvestrovského pořadu, který bude věnovaný právě Matuškovi. Ve studiu se sešli další přátelé a pamětníci starých časů. Vdova Olga Matušková, která Jitce slavného zpěváka před téměř padesáti lety přebrala, ale chyběla.

Ještě loni pro Super.cz na ni paní Jitka otevřeně zavzpomínala. „Byla nevychovaná, řekla bych až oprsklá, šla přes mrtvoly. Láska je mocná čarodějka, Walda se do ní zamiloval a pak už to skončilo dost nešťastně. Byla jsem smutná asi pět let, ale dostala jsem se z toho,“ prozradila Super.cz. Zelenohorská.

Ta také přiznala, že je přistihla při nevěře. „Částečně jsem je u toho nachytala, tak jsem jí rozbila hubu malinko. Říkal mi, že mě má rád a ji taky. Slíbili jsme si, že budeme kamarádi. A to se nestalo. Měl špatné svědomí a hlavně ona do toho zasáhla. Jak jsem se někde objevila, hnala ho domů. Walda byl trošku pod pantoflem,“ vzpomínala paní Jitka, která má za sebou rakovinu i infarkt a dnes žije střídavě v Německu i u nás. 

 

Jiří Nedvídek , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář