Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiřina Jelenská

Jiřina Jelenská,*21.12.1942 - 27.3.2007 - herečka

 

Herečka se sice narodila jako Jiřina Vašků, ale protože přišla na svět v malé vesničce Horní Jelení vymyslel jí spolužák Rudolf Křesťan (dnes známý publicista) umělecký pseudonym Jelenská. Protože byla manželkou herce Václava Duška, lze ji v některých titulcích u televizních inscenací či filmů najít pod jménem Jiřina Dušková. Její zdánlivě nezdolný temperament zlomila až dlouhá a trýznivá choroba, kvůli které musela s aktivní hereckou prací předčasně skončit. Od cukrovky se v posledních letech čím dál více odvíjely další zdravotní problémy, které vyústily v životní skon. Zemřela doma v klidném spánku v necelých 65 letech.

Divadlo:
Hereckou dráhu zahájila r. 196o, po maturitě na karlovarském gymnaziu, coby elévka českého souboru Těšínského divadla. Následujících 15 let byla členkou Severomoravského divadla Šumperk odkud v r. 1977 přešla do Divadla Vítězného února Hradec Králové. V dnešním Divadle Václava Matěje Klimenta Klicpery odehrála 22 sezon v pozoruhodných rolích (Harold a Maud, Ženitba). Poslední angažmá ji nabídla činohra Východočeského divadla Pardubice, kam společně s manželem nastoupila r. 1998. Na tomto jevišti se do paměti zapsala mimo jiné též rolemi v představeních Hello, Dolly!; Krvavá svatba; Čarodějky ze Salemu; Revizor; Její pastorkyňa nebo Ten, kdo utře nos.

Film:
Díky svému zevnějšku se na filmovém plátně objevovala zejména v rolích korpulentních žen. Před kamerou debutovala rolí Zuzy ve slovenském filmu Štefana Uhera Penelopa, kde ji dabovala Kateřina Orbanová. Ačkoliv se Jelenská objevila v bezmála 3o celovečerních filmech, známost ji přinesly převážně role u Zdeňka Trošky. Učitelkou pracovní výchovy Amálií Květovou z filmu Bota jménem Melichar se stala oblíbenou herečkou. Nesmrtelnost jí se svým neustálým „Táto, vyndej tu žvejkačku!“ přinesla role manželky předsedy JZD Rádlová v trilogii Slunce, seno. Zmínku si zaslouží též ´kalhotková role´, jak s oblibou Jelenská říkala, chlípného mnicha Bruna v Brabcově přepisu Váchalova Krvavého románu. „Přes dvě hodiny mě líčili, vyholovali mi vlasy, natírali zuby, až jsem o ně po natáčení přišla. Museli mě připravit tak, abych byla jó pěkná zrůdička,“ vzpomínala na filmování Krvavého románu Jelenská.

Autor: jana123, repesinsky

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář