Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaromíra Mílová

Jaromíra Mílová,*24.7.1962 - herečka

Herectví vystudovala na ostravské konzervatoři (1982). Během studií hostovala v tehdy ještě prostějovském HaDivadle. První angažmá (1982-86) získala v Západočeském divadle v Chebu (Julie v Romeovi a Julii, Mahulena v Radúzovi a Mahuleně, Alenka v Alence v říši za zrcadlem, Anna ve hře Padalo listí, padala jablíčka aj.). Dále vedla její cesta přes ústecké Činoherní studio (Sekretářka, Dívka, Tlusťoch a Stařec v Kartotéce, Smeraldina v Princezně T.) do Divadla pracujících / Městského divadla v Mostě (1987-94), kde si zahrála např. Fébé v Jak se vám líbí, Konstanze v Amadeovi, Helenku v Pohádce máje, Lišku v Malém princi, Julii ve Dvou kavalírech z Verony.

V Činohře Národního divadla, jejíž členkou je od roku 1994, začínala rolí Solvejg v Ibsenově Peer Gyntovi a převzatou rolí Sestry Amáty v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, dále jsme ji viděli mimo jiné v rolích Miliny a Popelky v Klicperových Weselohrách, jako Margaretu Flahertyovou v Syngeově Hrdinovi Západu a jako Tamaru Klikovou v Mášových Podivných ptácích, hrála Annu Luisu v Císařově dramatizaci Greenova Doktora Fischera ze Ženevy, Dášu Šatovovou v dramatizaci Dostojevského Běsů, Iras a Charmian v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Poutnici a Martu v lidových Pašijích, Emmi Strauberovou v Harwoodově hře Na miskách vah, Varju v Dostojevského Idiotovi, Dívku v Bernhardově Portrétu umělce jako starého muže (Minetti), byla Těhotnou ženou ve Volánkové Stísněné 22, titulní Maryšou bratří Mrštíků, Převorkou v adaptaci Vančurovy Markéty Lazarové, Jean Riceovou v Osbornově Komikovi, Nidžó a Nell v Churchilové Prvotřídních ženách, Pěstounkou, Prostitutkou a Sousedkou v Goldflamově/ Werbowské Prospaném životě, představovala Rozáru ve Šrámkových Zvonech, Anardu ve hře Lope de Vegy Vladařka závist aneb Zahradníkův pes, Sestru Aloysius v Shanleyových Pochybách, Proškovou v divadelní adaptaci Němcové Babičky, Elvíru v Molierově Donu Juanovi, na scéně Divadla Kolowrat Zdenku ve Frielových Listech důvěrných aj.

V současném repertoáru ji diváci mohou vidět v budově Národního divadla jako Divuku v Tylově Strakonickém dudákoviMarkýtku ve Stroupežnického Našich furiantech, jako Vdovu v Shakespearově Zkrocení zlé ženy a jako Smeraldinu v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, ve Stavovském divadle hraje Ivy Westonovou v Lettsově Srpnu v zemi indiánů, na Nové scéně Paní Lindeovou ve hře E. Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manželaHokynářku v Ionescově Nosorožci, ve Stavovském divadle Likvidační tajemnici v Havlově Zahradní slavnosti.

FILM A TELEVIZE

Hrála v řadě filmů a televizních inscenacích.Hned ve svém prvním filmu byla partnerkou R. Hrušínského, když ji režisér J. Menzel obsadil do svých Báječných mužů s klikou (1978), u režiséra K. Smyczeka hrála ve filmu Housata (1979). Dále účinkovala ve filmech: Hon na kočku (1979, režie M. Muchna), Záchvěv strachu (1983, režie Jar. Soukup), Třetí patro (1985, TV seriál, režie K. Smyczek), Jako jed (1985, režie V. Olmer), Nahota na prodej (1993, režie V. Olmer), Zapomenuté světlo (1996, režie Vl. Michálek), Politik a herečka (2000, režie J. Herz) a další.

zdroj ND Praha,cz
 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář