Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jana Tomečková

Jana Tomečková,*15.5.1941 - herečka

Širší nominaci na Cenu Thálie 2016 přinesla pichlavá rodinná tragikomedie Srpen v zemi indiánů dlouholeté herečce Městského divadla Zlín Janě Tomečkové. V roli těžce nemocné a na lécích závislé matky rodu Violet Westonové exceluje.

„Velice mě to těší. Byla bych ráda, kdyby se diváci přišli podívat a sami posoudili, jestli si ji zasloužím. A aby se mnou tu radost sdíleli,“ řekla herečka s úsměvem. „Role Violet je nesmírně bohatá a mnohovrstevnatá. Je v ní láska, nenávist, obětování, smíření a mnoho dalšího. Jsem vděčná, že jsem tuto příležitost dostala,“ dodala. 

Jana Tomečková je naše nevyčerpatelná energetická bomba se smyslem pro humor a s velkou dávkou ženské elegance, takže jsem moc ráda, že se jí podařilo ve Violet nabídnout roli, ve které ukázala všechno, co se do jejího velkého srdce vejde. Nejen pro její talent, ale především za její celoživotní profesionalitu a pokoru v práci si tu nominaci stoprocentně zaslouží. A zároveň děkuji a blahopřeji všem našim skvělým ženám, které v té inscenaci hrají, protože díky jejich krásným vztahům v zákulisí a na šatnách je celá ta černohumorná hra o silných rodinných vazbách mezi všemi dcerami a sestrami uvěřitelná a dojemná,“ řekla umělecká šéfka Hana Mikolášková.

Drama Tracyho Lettse patří k nejoceňovanějším divadelním textům současnosti. Svědčí o tom i Pulitzerova cena, kterou získalo v roce 2008 jeho filmové zpracování s Meryl Streep a Julií Roberts v hlavních rolích, obrovský úspěch na Broadwayi i na tuzemských jevištích.

Ve Zlíně měl Srpen v zemi indiánů premiéru v září 2016. Režie se ujal Petr Štindl. Úlohy tří dcer Jany Tomečkové ztvárnily Eva Daňková, Tamara Kotrbová a Marta Bačíková. Nejbližší reprízy jsou 1. a 17. března, s besedou s diváky po představení. Inscenace není vhodná pro děti do 15 let.

 

Jana Tomečková se narodila 15. května 1941 ve městě Prievidza, ale vyrůstala v Čechách, přičemž od studentských let tíhla k divadlu. Bez odborné průpravy nastoupila jako devatenáctiletá do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde pobyla jednu sezónu (1960-1961). Další dva roky působila ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (1961-1963). Další herecké zkušenosti sbírala v souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze (1963-1971). Pražské angažmá přineslo Tomečkové první příležitosti v médiích, začala pracovat pro rozhlas, věnovala se dabingu zahraničních filmů. Poprvé se objevila i před filmovou kamerou a v dětském snímku ČERVENÁ KŮLNA (1968) hrála menší roli sekretářky Jany. V roce 1971 získala angažmá v tehdejším Divadle pracujících v Gottwaldově (dnešní Městské divadlo Zlín), kde působí dodnes. Ztvárnila tady stovky rolí, například v inscenacích Marie Stuartovna, Šumař na střeše, Postřižiny, Život je zatraceně krásnej nebo Sestup Orfeův.

zdroj Divadlo Zlín

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář