Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivanka Devátá

Ivanka Devátá,*27.11.1935 - herečka, spisovatelka

 

Ivanka Devátá se narodila 27.11.1935, je to herečka a spisovatelka, dcera skladatele a dirigenta Antonína Devátého, bývalá manželka herců Josefa Vinkláře a Miloše Hlavici, a matka novináře Marka Hlavici.

Dětství strávila v Brně, hrála dětské role ve škole, v rozhlase, hostovala v Divadle na Veveří a pokoušela se psát básničky. Po maturině na gymnáziu absolvovala DAMU a nastoupila do angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze, jehož členkou byla až do jeho zániku a současně svého odchodu do důcodu. Do raného období její herecké dráhy spadá spolupráce s rozhlasem a televizí, hrála v prvním českém seriálu Bláhova rodina, Hříšní lidé města pražského, Nemocnice na kraji města, Rodinná pouta.

V současné době se věnuje především literární tvorbě, její povídky a fejetony nacházejí uplatnění v tisku i rozhlase. Publikovala v několika vydáních deset knih, čerpajících většinou z vlastního života a divadelní praxe.

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

9. července 2014 • 12:00

Ivanka Devátá o manželství s Josefem Vinklářem: Měla jsem 49 kilo a díry na těle!

Ivanka Devátá to v manželství s Josefem Vinklářem neměla jednoduché.
Ivanka Devátá to v manželství s Josefem Vinklářem neměla jednoduché. (ara)
 

 
 
 

 

 

 

 

 

 Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (78) byla druhou ženou milovníka žen Josefa Vinkláře. Manželství začalo jako jedna velká pohádka, ale skončilo kvůli nevěrám a následné hospitalizaci herečky na psychiatrii. Jak na něj Ivanka zpětně vzpomíná?

 „S tim Pepíkem to bylo hezký. On byl vtipnej,  podívala jsem se do světa, ale pak přišly horory. To je pravda. Byla jsem s ním moc dlouho, rozum do hrsti jsem měla vzít dřív. Ale něco jsem tím získala – nadhled, zkušenost,“ vzpomíná Ivanka v pořadu 13. komnata.

Poprvé se herečka vdávala už v 24 letech. Jejím prvním manželem byl Miloš Hlavica. Tehdy byla dokonce úspěšnější a dostávala víc rolí, než on. Když se poté Vinklář rozváděl s Janou Dítětovou, tak zaútočil právě na mladou herečku.

„Doma jiskřilo, hned jsem si nezvykla, že mám jiného manžela,“ vzpomíná Ivanka na druhý sňatek, kdy Vinkláře omylem oslovovala jménem prvního muže. „On měl schopnost udělat ze všedního dne neděli. Tak strašně jsem mu podlehla, že to doteď nemůžu pochopit. Byla jsem úplně ochrnutá. Podlehla jsem mu naprosto ve všem a ještě ráda.“

Po prodělané žloutence, léčení a následném těhotenství se herečka rozhodla dobrovolně upozadit. „Já mu vytvářela zázemí, když on šel nahoru,“ vysvětluje. Nakonec to ale začalo být neúnosné, manželé si nerozuměli. Devátá nemohla nic, manžel všechno a noci, kdy čekala, až se vrátí z pitek nebo postelí jiných žen bylo bezpočet.

Nakonec herečku Vinklář úplně zdeptal. „Měla jsem tenkrát 49 kilo, na těle úplný díry,“ říká o konci manželství. „Kam se poděla ta Ivanka Devátá, kterou jsem kdysi byla?“ Všechno vyústila v kolaps v divadle. „Já jsem prostě všeho nechala, zaklonila hlavu a začala jsem řvát. To byl tak nádherný pocit, já už jsem nic nemusela...“

Poté ji Vinklář odprosil, ona s tím ještě dva roky vydržela, než ho definitivně opustila. V 48 letech neměla téměř nic, ale znovu se cítila svobodná. Začala tehdy na radu syna psát a udělala dobře. Její fejetony byly velmi úspěšné a knihy vydává Devátá dodnes.

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá.

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá. Foto: Česká televize

Otevřená zpověď ženy zesnulého herce Vinkláře: Josefovy nevěry mě dohnaly k psychiatrovi

13. května 2011 9:35

Herečka a autorka humorných fejetonů Ivanka Devátá (75) v pořadu České televize 13. komnata poprvé otevřeně promluví o svém životě s národem milovaným hercem Josefem Vinklářem. Brala si ho z velké lásky. Vinklářovým nárokům a sobectví byla ochotna podřídit cokoliv. Rozvedla se kvůli němu se svým prvním mužem Milošem Hlavicou: „Měl na mě takový vliv jako černý myslivec na Viktorku. Já jsem mu tak strašně podlehla, že to do dneška nemůžu pochopit. Podléhala jsem mu úplně ve všem a ještě ráda.“

Ve druhém manželství se však z energické herečky postupně stala nevýrazná "hausfrau", čím dál víc ubíjená pocitem méněcennosti, citového strádání a opakovanou nevěrou manžela. „Měl tendenci žít životem svobodného člověka. Chodil, kam chtěl a kdy chtěl. Byl pátek a měli jsme jet na chalupu. Já připravená s taškami, děti v pozoru a on se měl vrátit ze zkoušky. Jenže přišel až v neděli večer.“
Trápení Ivanky Deváté nakonec vyústilo v kolaps a nutnost psychiatrické pomoci. „Hubla jsem a chřadla, až jsem měla jenom 49 kilo. Měla jsem úplné díry tady ve slabinách.“ Rozvod byl sice cesta do nejistoty, ale paradoxně i úlevou z napětí a trápení. Ovšem jen na čas. Jen co si našla novou lásku, bývalý manžel se rozhodl vrátit. Silný tlak i vydírání přes děti vyvrcholily opakovaným sňatkem. „Dva roky se skutečně snažil. Ale nemohl přemoci tu svou povahu. Jakmile mě měl zase jistou, vrátilo se to.“

Když ji opět zradil, Ivanka Devátá byla už trochu připravená. Přesto zůstala v 48 letech sama se dvěmi dětmi. Nabídky na role byly minimální. Od pomyslného dna se ale nakonec přeci jen odrazila. Pomohlo jí psaní. Fejetony se líbily a z neúspěšné herečky se stala úspěšná spisovatelka, která má dnes na svém kontě dvanáct knih. Svůj životní příběh odvypráví Ivanka Devátá už dnes večer v pořadu 13. komnata. 

Josef Koukolíček

  zdroj Super,cz
 

 

Ivanka Devátá je vážně nemocná.

Ivanka Devátá je vážně nemocná.Profimedia.cz

Osudová žena Josefa Vinkláře bojuje s rakovinou: Chemoterapii odmítá!

10. května 2017 9:21

Herečka Ivanka Devátá (81) bojuje s rakovinou tlustého střeva. Už brzy ji čeká operace.

 

„Na operaci jdu dvaadvacátého května, bojím se, aby mně to tam nezmetastázovalo,“ řekla deníku Aha! Devátá, které nejprve diagnostikovali Crohnovu chorobu.

Až později se přišlo na to, že se jedná o závažnější chorobu. „Bylo mi divné, že jsem nějak ztloustla, protože jsem jedla stále stejně,“ dodala herečka, která byla dvakrát vdaná za herce Josefa Vinkláře. Devátá zároveň odmítá podstoupit případnou chemoterapii.

„Bude mi dvaaosmdesát let, tou operací mi lékaři prodlouží život tak o dva roky a já opravdu nechci, aby mně kvůli chemoterapiím bylo zle. Poslední léta života chci prožít naplno,“ uzavřela herečka. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 
 

Ivanka DevátáSuper.cz

Poprvé otevřeně o boji s rakovinou: Ivanka Devátá se loučila se životem, ani jednou ale neplakala!

13. října 2017 14:58

Není to tak dávno, co se herečka a spisovatelka Ivanka Devátá, kterou čtenáři jistě znají také jako bývalou ženu Josefa Vinkláře, musela poprat se zákeřnou nemocí. Rakovina střev ji ohrožovala na životě. Podívejte se na rozhovor, v němž otevřeně přiznává, jak vše probíhalo!

 

Ivanka Devátá je celý život známá jako velká optimistka, takže když přišla informace, že jsou její zdraví a život v ohrožení, na rozdíl od mnoha jiných onkologických pacientů se nezhroutila.

„Slzu jsem od té doby neuronila. Ani jednu! Šla jsem domů a říkala si, že těch 82 let bylo krásných a že na něco umřít musím,“ směje se neuvěřitelně pozitivní umělkyně. Potkali jsme ji na křtu jubilejního desátého filmového kalendáře jejího kamaráda Aleše Cibulky.

„Funguji už asi měsíc. Jezdím na besedy, především do knihoven. Nejvíc mám besed v knihovnách. Dostanu moučník, kávu, vyjednám si, že si mohu zakouřit. Pak mluvím, což mi činí potěšení, navíc mi za to dají kytku a peníze. V domě si myslí, že mám nového šamstra, protože každý den mi tam přibývá jedna nová kytice,“ prohlašuje pobaveně Devátá.

Ta vypadala bezvadně, byť říká, že neduhy stáří se už objevují. Už deset let přesluhují její umělé kyčle, bolí ji kolena, ale vážně si nestěžuje. „Mám i další problémy. Je to věkem, nedá se nic dělat,“ dodává naprosto v klidu. 

David Zápal , Super.cz

 

 
 

Časová osa článků

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář