Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivana Valešová

30. 3. 2017

Ivana Valešová,* 4.3.1948 - herečka

Ivana Valešová 69 let


Herečka Ivana Valešová pochází z jihomoravského venkova a herectví vystudovala na JAMU v Brně (1970). První profesionální štací pro ni bylo působení v Západočeském divadle v Chebu (1970-1971), tři roky pak hrála v Divadle pracujících v Gottwaldově (dnešní Zlín, 1971-1974). Na své divadelní začátky vzpomíná herečka ráda, z chebského angažmá zdůrazňuje setkání s režisérem Milošem Horanským, v Gottwaldově pak potkala řadu výborných hereckých kolegů. Ivaně Valešové se vyhýbaly role naivních milovnic, naopak velké dramatické příležitosti dostala jako Maryša (v Chebu) a Mahulena (Radúz a Mahulena, Divadlo pracujících v Gottwaldově).

V roce 1974 se Ivana Valešová vrátila do Brna a získala angažmá ve Státním divadle (dnešní Mahenovo divadlo), kde působí dodnes. První velkou příležitost, kterou tady dostala, zúročila i před televizní kamerou s pražskými herci (JENŮFA, 1976). K první filmové roli se dostala až se snímkem DĚTI ZÍTŘKŮ (1980), později se objevila v pohádce JESTŘÁBÍ MOUDROST (1984), její doménou ale zůstávalo divadlo, kde jí bohaté uplatnění nabízel světový i domácí repertoár. Prosadila se v ruské klasice (Čechov, Dostojevskij), hrála také v Othellovi a sama dodnes zdůrazňuje své vystoupení ve hře Cesta dlouhého dne do noci.

Před kamerou se Ivana Valešová objevovala především v produkci brněnského televizního studia, účinkovala v různých seriálech a inscenacích, filmová kamera ji zachytila překvapivě na Slovensku (TISÍCROČNÁ VČELA, 1983). Díky svému stálému angažmá se dodnes objevuje v různých televizních formátech pořízených brněnským studiem České televize (DETEKTIV MARTIN TOMSA, 1995; ČETNICKÉ HUMORESKY, 1997), hraje také v televizních pohádkách. Důležitou položkou v jejích aktivitách tvoří práce pro rozhlas, mimo jiné účinkovala v mluvené podobě Toulek českou minulostí.


Ivana Valešová imdb Ivana Valešová csfd
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář