Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helga Čočková

Helga Čočková,*26.11,1941 - herečka, moderátorka

 

Helga Čočková, provdaná Helga Matulová je česká herečka a moderátorka.

Veřejně vystupovala již od dětství. Ve 13 letech působila ve vysílání ostravského studia Československé televize jako dětská moderátorka. Dětské role hrála i v ostravském studiu Československého rozhlasu a ve Státním divadle Ostrava a mládežnickém Divadle Petra Bezruče Ostrava.

Po absolutoriu Divadelní fakulty Akademie múzických umění, kterou vystudovala v roce 1963 s neplánovanou rok a půl dlouhou přestávkou (byla totiž vyloučena ze studia těsně před absolutoriem pro účast na tehdejší politické demonstraci vysokoškolských studentů Majáles a na rok poslána za trest do výrobního procesu, kde měla změnit své postoje vůči tehdejšímu režimu. Po ročním pracovním nasazení v EZD Ostrava-Přívoz jí bylo "odpuštěno její provinění" a mohla nastoupit do angažmá v činoherním souboru Státního divadla v Ostravě. Během tohoto angažmá dovršila svá přerušená studia na DAMU a současně úspěšně absolvovala konkurz na hlavní roli Violy v německém filmovém muzikálu Nichts als Suende, podle Shakespearovy divadelní hry Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Tatáž role Violy jí, i vzhledem k její velmi dobré znalosti němčiny, byla nabídnuta k pohostinskému vystoupení v divadle Maxim Gorkij Theater (Berlin), ale vzhledem k následným povinnostem v repertoáru Státního divadla v Ostravě se její vystoupení nemohlo uskutečnit a musela se vrátit na mateřskou scénu. Ve Státním divadle v Ostravě však dlouho nesetrvala, protože jí bylo tehdejším šéfem činohry ND Vítězslavem Vejražkou nabídnuto angažmá v Činohře Národního divadla v Praze, jež přijala a setrvala pak v ND od roku 1967 do roku 1993. Po roce 1971 byla v období tzv. konsolidace četnost jejího obsazování v repertoáru činohry ND negativně ovlivněna jejím politickým škraloupem – onou účastí na Majáles. To se rovněž na poměrně dlouhou dobu negativně promítlo i do jejích dalších pracovních možností v ostatních médiích. Během studií na DAMU si v Divadle Na zábradlí zahrála hlavní roli papouška Bořivoje v innscenaci Miloše Macourka Jedničky má papoušek a současně si ji režisér R. Vedral s autorem Pavlem Kohoutem vybrali pro jednu z hlavních rolí, Petru, do Kohoutovy připravované inscenace Třetí sestra v tehdejším Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého.

Od roku 1971 spolupracuje Helga Čočková rovněž s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Emanuela Macana v Praze, pro niž na záznam načetla téměř stovku titulů zahraniční i české beletrie.

Film a televize
Československý film ji objevil již v roce 1959, kdy si poprvé zahrála malou roli ve filmu Probuzení, pro niž si ji režisér Jiří Krejčík vybral už u přijímacích zkoušek na DAMU. V roce 1960 následovaly další dva filmy Pochodně (režie V. Čech) a hlavní dívčí role ve filmu Žalobníci (režie Ivo Novák), kde měla možnost si zahrát s celou plejádou hereckých hvězd, jako byli Rudolf Hrušínský, Ladislav Pešek, Otomar Krejča, Zora Rozsypalová, Vlastimil Brodský a další.

V roce 1962 ztvárnila hned čtyři zajímavé filmové role. Patrně nejznámější i nejúspěšnější z nich se stala její role židovské dívky Lízy ve filmu Zbyňka Brynycha Transport z ráje (podle povídky Arnošta Lustiga). Tento film obdržel hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Jeho premiéry v Praze se však Helga Čočková pro svoji účast Majáles v Praze nesměla zúčastnit. Během studií na DAMU si rovněž zahrála v absolventských snímcích režisérky Věry Chytilové Strop a Pytel blech (k němuž napsala a namluvila komentář). Společně s Oldřichem Novým, Danou Medřickou a Janem Třískou vytvořila povedenou rodinku v Makovcově filmovém muzikálu Dva z onoho světa, kde též nazpívala ústřední píseň filmu Páni muzikanti, učitelský sbore.

Vystupovala v řadě televizních seriálů, ale snad nejznámější se stala její role Ireny, neukázněné dcery doktora Štrosmayera (Miloš Kopecký) v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Ve III. řadě pokračování tohoto slavného TV seriálu Nemocnice na kraji města - Nové osudy (autorka L. Konášová) si téměř po třiceti letech zahrála opět Irenu, zde již však jako manželku starosty města (Jiří Bartoška) a matku dospělé dcery (Lucie Vondráčková). Také si zahrála v populární krimi seriálech Kriminálka Anděl a Cirkus Bukowsky.

zdroj Osobnosti,cz

10. května 2015 • 05:00

"Štrosmajerova dcera" Helga Čočková (73): Zavařila Oldřichu Novému a pro něj to byla tragédie!

Helga Čočková svým statečným občanským postojem paradoxně zkomplikovala život Oldřichu Novému.
Helga Čočková svým statečným občanským postojem paradoxně zkomplikovala život Oldřichu Novému. (Foto: Aha! - Alexandr Malachovský, ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 

Helga Čočková, podobně jako třeba Ladislav Mrkvička (76) nebo Petr Čepek (†54), doplatila jako mladá posluchačka DAMU na osudný studentský majáles. Následovaly výslechy STB si, vyhazov ze školy, zákaz vystupování a existenční potíže. na její občanskou statečnost paradoxně doplatila hvězda prvorepublikových filmů Oldřich Nový (†83).

 

Helga Čočková se s Oldřichem Novým setkala při natáčení hudebního filmu Dva z onoho světa. "Z toho se, bohužel, stalo v závěru naší spolupráce smutné setkání. Ten film pro něj měl být po delší pracovní odmlce velikou prezentací. Bylo to krásně obsazené. S Danou Medřickou, Honzou Třískou a Nový měl hlavní dvojroli. Jenomže po dokončení filmu se konal na Petříně majáles a já tam byla zadržena, protože jsem se zastala kolegy, kterého chtěli zatknout. Mělo to pro mě velké následky a samozřejmě to postihlo zákazem promítání tento film," zavzpomínala v Sedmičce na pohnutý rok 1962.


Výčitky herecké legendy
A s Helgou Čočkovou byli nepřímo potrestáni i všichni, kdo se na filmu podíleli. "Když jsme se s panem Novým po delším čase opět setkali, trpce mi vyčetl: 'Vidíš, tys mi to tenkrát zkazila. 'Mě to moc zamrzelo, protože jsem se kvůli tomuto svému postoji ocitla v těžké životní a existenční situaci," říká herečka, která nemohla pochopit, jak může být Nový tak sobecký. Ale časem, když jsem se i já dostala do věku, kdy rolí je už méně, jsem si uvědomila, že jsem k němu byla tenkrát nespravedlivá."


Totalitní garnitura ho odepsala
Oldřich Nový na tom nebyl s komunistickými mocipány nejlépe a možnost hrát pro něj byla alfou i omegou. "Pro něho, v jeho věku a situaci, v souvislosti s tím, kým byl a pak už nebyl a v naději, že by zase mohl být, to bylo nesmírně důležité. A já mu to, byť neúmyslně, asi opravdu zkazila. Musela to být i pro něj veliká tragédie," domnívá se s odstupem let Helga Čočková.

autor moc

zdroj Aha,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář