Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Salzmannová

Eva Salzmannová,*8.10.1958 - herečka

Po skončení studií herectví na DAMU v Praze (1982) stalo se jejím prvním působištěm (1982-88) Divadlo Na okraji (Rubín), kde si zahrála hned několik závažných rolí (např. Julii v Romeovi a Julii, Markétku ve Faustovi, Varvaru ve Višňovém sadu, Marii ve Vojckovi).

Po krátkém působení ve svobodném povolání byla v sezoně 1990-91 angažovaná v Činohře Národního divadla (mimo jiné: Jelena v Čechovově Strýčkovi Váňovi). Než natrvalo zakotvila v Národním divadle, byla v sezoně 1991-92 členkou smíchovského Divadla Labyrint (Gvendolina v Travestiích), poté (1992-94) Divadla Na zábradlí (Dubská v Našich furiantech) a hostovala ve Vinohradském divadle. V roce 1994 se vrátila do Národního divadla a dosud tu vytvořila řadu postav širokého rejstříku – mimo jiné: Sylva Krausová v Přidalově / Peroutkově Oblaku a valčíku, Leona ve Feydeauově aktovce Leona si pospíšila, Kleopatra v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Gertruda v Shakespearově Hamletovi, titulní Marie Stuartovna v Schillerově tragédii, Vera v Bernhardově hře Před penzí, byla Frosinou v Molierově Lakomcovi, Meinholdovou-Aignerovou ve Schnitzlerově hře Duše – krajina širá, Lady Croomovou ve Stoppardově Arkádii, Paní Mullerovou v Shanleyho Pochybách, Terezií ve Štechově komedii David a GoliášPeachumovou v Brechtově / Weillově Žebrácké opeře, Slívovou ve Stodolově Čaji u pana senátora,Candidu ve Stoppardově Rock´n´RolluSylvu v Lagronové Pláči aj.

V současnosti hraje na jevišti Stavovského divadla Chedvu ve hře H. Galronové Mikve a Boženu Pludkovou v Havlově Zahradní slavnosti. V Národním divadle hraje Mihulici v Tylově Strakonickém dudákovi.

S režisérkou Viktorii Čermákovou, Karlem Steigerwaldem a Annou Hrnéčkovou založila Divadelní studio Továrna, které dosud uvedlo inscenace Horáková & Gottwald, Políbila Dubčeka, a Česká pornografie a v současné době uvádí svou inscenaci Poslední oheň na Nové scéně ND. Učí herectví na DAMU.

FILM A TELEVIZE

Spolupracuje také s filmem a televizí, účinkovala například ve filmech Proces s vrahy Martynové, Diagnóza: vajíčko nebo Maryška.

zdroj ND Praha
 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář