Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Reiterová

Eva Reiterová,*24.1.1958 - herečka

Herečka, tanečnice a zpěvačka Eva Reiterová jeden rok studovala Pedagogickou fakultu University Karlovy a možná i proto učila v Praze na Vinohradech na Základní umělecké škole dramatický obor. Eva Reiterová je manželkou herce Karla Vlčka.


Eva Reiterová již při gymnaziálních studiích navštěvovala divadelní studio při Divadle Jaroslava Průchy a k němu později přidala i dramatický obor pražské Lidové školy umění. Při vysokoškolských studiích se Reiterová rozhodla o přestup na pražskou Divadelní akademii múzických umění a již během vysokoškolského studia hostovala na pražských jevištích v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého a v Divadle Na zábradlí. Po absolutoriu směřovala profesní cesta E. Reiterové do jejího prvního angažmá, které jí nabídlo Státní divadlo Ostrava. Po šesti sezonách vyměnila ostravská prkna za jeviště libereckého Divadla Františka Xavera Šaldy. Než Reiterová přijala nabídku a vstoupila do angažmá u Městského divadla Mladá Boleslav hostovala v Krejčově pražském Divadle Za branou II. Reiterová za svého divadelního působení dokázala vystoupit jak v klasických rolích domácího či světového repertoáru a s úspěchem se objevuje i v hrách zahraničních autorů nebo v muzikálových představeních.

Eva Reiterová se v jednom případě objevila i na filmovém plátně a to v roli učitelky z Reifovy tragikomedie Postel a protože její kariéra ještě zdaleka není u konce doufejme, že se s ní ještě jak na plátně, tak na obrazovce setkáme.

zdroj: Daniel Rubeš - Lexikon osobností české a slovenské kultury

Autor: řepešínský
zdroj FDb,cz
 
 
eva-reiterova.jpegNěco málo o mně...
Rodačka z Mladé Boleslavi. Na Gymnasiu navštěvovala divadelní studio při Divadle Jaroslava Průchy Kladno - Mladá Boleslav, které vedl zdejší dramaturg Vlastimil Říha a v Praze dramatický obor LŠU vedený Šárkou Štembergovou - Kratochvílovou.

Po ročním studiu na PedFUK v Brandýse nad Labem složila úspěšně přijímací zkoušky na DAMU. Během studií na DAMU (1978 - 1982) hostovala v Realistickém divadle Z. Nejedlého v Nestroyově frašce "Namlouvání a ženění" v Divadle na zábradlí ve slavných inscenacích Evalda Schorma Maratón, Bratři Karamazovi a v Bulgakově Moliérovi režiséra Václava Hudečka.Také v divadle J. Wolkera v inscenacích "Strakonický dudák" a "Krakonošova zahrada" v režii M. Vildmana.
Její absolvenstkou rolí byla tetička Beřeškovová ve "Strži" Alexeje Gončarova režiséra J. Nebeského. Další role v Disku: Zpěvačka v prologu "Svatby" B. Brechta, Erika v "Kazimírovi a Karolíně" Ö. von Horvátha, Františka v "Krásné Františce" M. Calábka a Orsetta v "Poprasku na laguně" C. Goldoniho.

První cesta po absolutoriu směřovala, společně se svým spolužákem a později manželem Karlem Vlčkem, do Státního divadla v Ostravě za režisérem Janem Kačerem. V Ostravě strávila šest let a vytvořila celou řadu rolí. Za všechny jmenujme: Terezka (Tvrdohlavá žena - J. K. Tyl), Agnes (Krysař - V. Dyk), Sofie (Hoře z rozumu - A. S. Gribojedov), Cikánečka (Hlučná samota - B. Hrabal), Zpěvačka (Pekař Jan Marhoul - V. Vančura), Klaun Desdemona (Othello - W. Shakespeare), Lola (Loupežník - K. Čapek), Yvette (Vlkodlak - R. Vitrac), Alena Nebeská (Ani slovo o lásce - A. Máša) v režii Jana Kačera; dále Carola Cutrerová (Sestup Orfeův - T. Williams), Erika (Dům na nebesích - J. Hubač), Mariana (Povídky z vídeňského lesa - Ö. von Horváth), Eva (Adam a Eva - P. Hacks), Anči (Periférie - F. Langer), Galathea (Krásná Helena - P. Hacks), Elsie (Čas tvého života - W. Saroyan).

Dalších šest let byla Eva v angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde hrála především pod vedením režiséra Petra Palouše například role : Barbora (Urmefisto - J. Vedral), Marie (Večer tříkrálový - W. Shakespeare), Helena (Sen noci svatojánské - W. Shakespeare), Kočka (Jak jsem obsluhoval anglického krále - B. Hrabal), a z dalších rolí Káča (Hrátky s čertem - J. Drda),Doňa Elvíra (Don Juan - Moliére, Ketty (Tři mušketýři - V. Martinec), Klára (Slaměný klobouk - E. Labiche). V roce 1993 Eva opustila Liberec a učila v Praze na Vinohradech na ZUŠ dramatický obor.
Také hostovala u Otomara Krejči v Divadle za branou ve hře "Nemožný člověk" Huga von Hofmannsthala.

Roku 1994 přijala nabídku a vstoupila do angažmá MDMB. Její první rolí byla Runa v Zeyerově "Radúzovi a Mahuleně" režiséra Michala Dočekala.

DOTAZNÍK:
Kdybych mohla být kýmkoliv na světě, byla bych. . .
Psem v naší domácnosti.

S kým bych si nejraději popovídala?
S Edith Piaf.

Co dělám, když se nikdo nedívá?
Medím si.

Čím bych byla, kdybych nehrála divadlo?
Netuším - možná bych vyráběla hračky . . .

Já ve třech slovech . . .
Mrňavý lesní skřítek.

Co bych si pořídila, kdybych vyhrála v loterii?
Zaplatila bych synům studia v zahraničí.

Kdybych měla stroj času, vypravila bych se . . .
K Mayům.

Moje oblíbená písnička?
Hobo a pes.

Knížka?
B. Hrabal - Příliš hlučná samota.

Divadelní hra?
W. Shakespeare - Bouře.

Která herečka by mě měla hrát ve filmu?
Žádná - vystačila bych si sama.

Neslavnější osoba v mém telefonním seznamu?
Sláva - polní tráva! Radila jsem se se Seanem Connerym, ale neshodli jsme se. . .

Co mi nahání strach?
Lidská hloupost a krutost.

Moje oblíbené jídlo?
Buchty s mákem a vánočka.

Které město mám nejraději?
Řím.

Věřím v lásku na první pohled?
Ne.

Proč se věnuju herectví?
Kdysi - jako studentce gymnázia - mi to přišlo jako správné rozhodnutí.
 
zdroj Divadlo MB,cz
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář