Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Novotná

Eva Novotná,*14.12.1976 - herečka

 

Eva Novotná se narodila v Kyjově. Ve svém rodném městě také úspěšně absolvovala tamější Klvaňovo gymnázium a po maturitě byla přijata na studium herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie. Studia úspěšně zakončila absolventskou rolí v představení hry Dvě noci a den anglického básníka a dramatika Dylana Thomase v režii prof. Antonína Přidala, který text rovněž přeložil.

Stálé angažmá hned nezískala a tak se pár měsíců kodrcala po městech a městečkách celé republiky se zájezdovým souborem, který v režii Ludvíka Farugy uváděl nejrůznější pohádky a dětská představení. K hostování na prknech jeviště Mahenova divadla ji pozval její pedagog ze školy a tehdejší dramaturg činohry NDB, prof. Miroslav Plešák. Bylo to v inscenaci Brechtova Pana Puntily a jeho služebníka Mattiho, ve které v režii Martina Porubjaka roli Puntily ztvárnil Marián Labuda. Evě Novotné připadla úloha Fíny a vylo jasné, že divadlo by velice chybovalo, kdyby tuto mimořádně talentovanou a všestranně disponovanou herečku nezískalo do trvalejšího svazku. To se stalo skutkem hned při dalším Evině účinkování v Mahence, což byla role Heleny v inscenaci Shakespearova Snu noci svatojanské, do níž si ji obsadil režisér Martin Čičvák.

V jeho inscenacích poté dostala další znamenité příležitosti, ať to byla adaoptace Kafkova Zámku, kde hrála roli Frídy, postavu jménem Klíční kost v Ithace Botha Strausse anebo role Checcy v divácky mimořádně úspěšné inscenaci Goldoniho Treperend, nejnověji v titulní roli Sofoklovy Antigony. Martin Čičvák si Evu Novotnou také pozval do svých inscenací v Činoherním klubu, kde se pražskému publiku úspěšně představila v rolích Kleanty v Moliérově Amfitryonu a Mette v Rodinné slavnosti autorů Thomase Winterberga a Magense Rukova.

Evu Novotnou pověřili náročnými úkoly i další režiséři ke spokojenosti vlastní a především diváků naší scény. Zdeněk Kaloč ji obsadil do své inscenace Hráče, režisérka do titulní role v Andersenově Sněhové královně, Zbyněk Srba do postavy Aničky Pikolové v Shakespearových Veselých paničkách windsdorských, za roli Manon v Srbově inscenaci Nezvalovy poetické hry Manon Lescaut dostala Cenu diváka.

Momentálně se můžeme setkat s Evou Novotnou kromě Manon v řadě dalších pozoruhodných rolí. Na jevišti Mahenova divadla jsou to například Anežka v Rajmontově inscenaci Moliérby Škole žen a v inscenaci téhož režiséra, v Hofmannstahlově Škole manželů. V Krvavé svatbě Garcii Lorcy hraje Nevěstu, ve hře Petera Turriniho Můj Nestroy ústřední ženskou rolí Marie Weilerové. A především je dokonalou interpretkou titulní role v Plachého inscenaci adaptace Dumasovy Královny Margot a vynikající představitelkou titulní role hry Winstona Grahama Marnie ba scéně Reduty.

Eva Novotná účinkuje často v rozhlase i v dabingu a diváci televizních seriálů si oblíbili postavu ředitelku nemocnice dr. Lacinovou v seriálu Velmi křehké vztahy.

Eva Novotná má ve svém životě tři jistoty, svou práci, svou rozkošnou, nesmírně agilní tříletou dcerku Evičku a svého partnera Martina Kubrana, dramaturga činohry Národního divadla Brno.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář