Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Jiroušková

Eva Jiroušková,*2.5.1931 - 8.1.2015 - herečka                  

 

Eva Jiroušková pochází z Prahy, od dětství se aktivně věnovala tanci, absolvovala dramatické oddělení na konzervatoři, následně pak studovala herectví na DAMU. Její první divadelní angažmá v Divadle J. Průchy trvalo dvacet let (1951-1971). Ztvárnila zde celou řadu zásadních dívčích a ženských postav domácího i světového repertoáru (Maryša, Romeo a Julie, Hamlet, RUR atd.) Také další její angažmá trvalo dvacet let (1971-1991), a sice v Divadle E. F. Buriana, kde hrála až do jeho zrušení. Zde vynikla například ve hře. Sedm žen na krku.

Eva Jiroušková se před kamerou objevila ještě jako studentka, menší role venkovských dívek ji provázely celá padesátá léta. Z dodnes známých filmů ji můžeme zaznamenat například ve filmu CÍSAŘŮV PEKAŘ – PEKAŘŮV CÍSAŘ (1951). Poté se přehrála do rolí manželek a maminek, takové úkoly dostala například ve filmech ŽIŽKOVSKÁ ROMANCE (1958) nebo FLÁM (1966), kde hrála po boku Vladimíra Menšíka. V 60. letech však hrála minimálně, zmenšila se i velikost jejích rolí. Naproti tomu normalizační kinematografie ji poctila větším počtem hereckých příležitostí, byť nadále v menších rolích, v komediích i dramatech.

Vidět jsme ji mohli například jako doktorku Tuchlovou v komedii HODÍME SE K SOBĚ, MILÁČKU? (1974), hrála také v seriálech, například v NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA (1977). Po roli polesné ve filmu ZA TRNKOVÝM KEŘEM (1980) se opět na delší dobu odmlčela, znovu se pak objevila ve filmech ve KRÁVA (1993) nebo FANY (1995). Zatím naposledy se Eva Jiroušková připomněla menší rolí v televizním seriálu HORÁKOVI (2006).

Nedílnou součástí práce Evy Jirouškové bylo také působení v rozhlase, účinkovala v rozhlasových hrách. Pracuje také v dabingu, namluvila například Monicu Vittiovou, uplatnila se ale také v animovaných filmech. Eva Jiroušková byla dvakrát vdaná, koncem 50. let byla v titulcích k filmům uváděná pod jménem svého druhého manžela jako Eva Jiroušková-Rokosová.

 

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

  10. ledna 2015 • 15:58

Zemřela hvězda Vyprávěj nebo Krále Šumavy Eva Jiroušková. Bylo jí 83 let

Eva Jiroušková ve filmu Král Šumavy
Eva Jiroušková ve filmu Král Šumavy (ara)
 
 

Po absolutoriu na DAMU v roce 1951 Jiroušková strávila dvacet let v Městském divadla, respektive Divadla J. Průchy v Kladně. V roce 1971 odešla do pražského Divadla E. F. Buriana, kde působila až do jeho zániku na začátku devadesátých let.

Hrála ve filmech Císařův Pekař - Pekařův Císař, Král Šumavy, Hodíme se k sobě, miláčku?, Za trnkovým keřem nebo Kachyňových snímcích Kráva a Fany.

Objevila se také v řadě televizních seriálů, naposledy v roce 2009 v seriálu Vyprávěj.Aktivně se věnovala rovněž dabingu. Propůjčila svůj hlas například italské herečce Monice Vittiové, která se proslavila především díky své spolupráci s režisérem a svým bývalým manželem Michelangelem Antonionim.

Autor:  ČTK, ph

zdroj Aha,cz

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář