Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Jelínková

Eva Jelínková,*3.11.1945 - herečka, scénáristka

 

- studium JAMU ukončila v roce 1967
- Východočeské divadlo Pardubice (1967 – 1970)
- Státní divadlo Ostrava (1970 – 1986)
- od 1.8.1986 v Městském divadle Brno

- z rolí: Růženka (Zlý jelen), Alena Tvrzníková (Všechny zvony světa), Růženka (Se srdcem divno hrát), Lucietta (Hrubiáni), Desdemona (Othello), Dišperanda (Hrátky s čertem), Julie (Romeo a Julie), Markétka (Miláček Ornifle), Jana (Skřivánek), Katrin (Matka Kuráž), Slávka Hlubinová (Měsíc nad řekou), Irina (Tři sestry), Agáta (Ženitba), Emilie (Othello), Zlodějka z města Londýna, Klásková (Lucerna), Revoluce (Hra o lásce, smrti a věčnosti…), Ulita (Les)

- současné role v MdB: Antiopé (Sny nocí svatojánských), Dueňa (Cyrano z Bergeracu), Hrušková (My Fair Lady), Fialová (Naši furianti), Baba (Koločava), Diderotová (Libertin) 21.2.2003.
 

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

Eva Jelínková

V hořké komedii Vrátila se jednou v nociEva Jelínková dokončila svá studia na JAMU roku 1967. První tři roky své kariéry strávila ve Východočeském divadle Pardubice a poté se stala členkou souboru Státního divadla Ostrava. Od 1.8. 1986 však hraje v Divadle bratří Mrštíků, dnešním Městském divadle Brno.

Ráda vzpomíná na role Růženky (Zlý jelen), Aleny Tvrzníkové (Všechny zvony světa), Desdemony (Othello), Dišperandy (Hrátky s čertem), Julie (Romeo a Julie), Katrin (Matka Kuráž), Slávky Hlubinové (Měsíc nad řekou), Iriny (Tři sestry), Revoluce (Hra o lásce, smrti a věčnosti...) a další.

V MdB ji v současné době můžeme vidět v těchto úlohách: Dueňa (Cyrano z Bergeracu), Paní Hrušková (My Fair Lady (ze Zelňáku)), Baba (Koločava), Slečna Prismová (Jak je důležité míti Filipa), Paní Frenchamová (Vydrž, miláčku!), Izergyl (Cikáni jdou do nebe), Perla (Vrátila se jednou v noci) a Domovnice Smetáková (Tři mušketýři).

Momentálně navíc vede jeden z ateliérů činoherního herectví na JAMU.
 

zdroj Neoficiální stránky, MdB,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář