Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dana Bartůňková

Dana Bartůňková,*10.9.1957 - herečka

 

Temperamentní, upovídaná černooká tmavovláska Dana z Prahy vyhrávala všelijaké školní dětské recitační soutěže. "Vůbec jsem nebyla herecké dítě. Jediné spojení s kumštem byl strejda Bartůněk, který byl inspicientem v Národním divadle. A ten mě seznámil s paní Havelkovou a s panem Lukavským. Požádal je, aby se na mě podívali a řekli, jestli vůbec má cenu, abych se hlásila na herectví," vzpomíná dnes Dana.

"Strašně mě bavilo hrát divadlo. Proto mě maminka dala do Lidové školy umění na dramaťák. Když potom paní Havelková řekla, abychom to na konzervatoř zkusili, že v sobě určitě hereckou jiskřičku mám, bylo rozhodnuto," doplňuje Dana Bartůňková své herecké začátky.

Jako dítě se Dana zúčastnila několika hereckých konkurzů. Párkrát to prý dopadlo jenom tak, že "přeběhla před kamerou" a bylo to. Poprvé před ní s t á l a v Kachyňově filmu Setkání v červenci. Hlavní role tady hráli Daniela Kolářová a malý Tomáš Holý.

Dana Bartůňková dostala tehdy ještě bezvýznamnou roli jedné z dívek ve školním kolektivu. Ve scénáři bylo pouze napsáno - role neurčena. V herecké hantýrce to znamená že "neměla jméno" . Avšak i postavy, které se jen tak mihly před kamerami, byly velkou příležitostí pro začátečníky.

Další nabídka, která pro Danu přišla, byla už jedna z rolí hlavních. Na televizní obrazovku ji tehdy dostal režisér Jiří Adamec seriálem Zkoušky z dospělosti. Zahrála si Milinu Moutelíkovou, blonďatou třídní krásku a koketu. "Tenhle seriál mě doslova vyšvihl nahoru. Obsazovali mě pak režiséři Jiří Adamec , Hudeček i Bočan a hrála jsem v mnoha televizních inscenacích. Nastalo období, kdy jsem točila pořád."

Od začátku devadesátých let se Dana objevovala před kamerami sporadičtěji. Když se jí zeptáte, jestli ji to mrzí, rozhodně to popře. Vyměnila totiž kamery za divadelní prkna. A dokonce nejen jako herečka. Píše hry a muzikály pro děti, režíruje i hraje. Přiznává, že divadelní prkna má ze všech možností herecké profese nejraději.

"Moje doména je divadlo, opravdu hraju velmi ráda. Kdybych vše, co dělám, měla seřadit podle oblíbenosti, tak je to divadlo, film a pak dabing," směje se Dana.

V současné době je Dana Bartůňková principálka - majitelka Metropolitního divadla, které hraje dětské muzikály. Jako vrchol loňské sezony nastudovala představení Hříšní lidé - Pěnička a Paraplíčko podle stejnojmenného filmu režiséra Jiřího Sequense. Premiéra hry s podtitulem Kasařská romance proběhla v listopadu roku 2006.

 

Autor: mart.inka

zdroj osobnosti,cz

Kdo se to odhaluje v ručníku? Tady byste princeznu Angelínu z pohádky S čerty nejsou žerty nejspíš nepoznali

28. února 2015 9:56

Všichni ji známe jako marnivou princeznu Angelínu, kterou si zahrála v pohádce S čerty nejsou žerty, ale vzpomněli byste si na další její role? Hrála spíše ty vedlejší, a tak zmiňme třeba film Hodina života, Setkání v červenci, kde se mihla, Anděl s ďáblem v těle či Skleníková Venuša.

 
 
 

Úsměvná archivní fotografie zachycuje jednu její divadelní roli, ze hry Létající snoubenky, kterou kdysi v roce 2002 uvedlo divadlo Skelet, a Bartůňková si v ní zahrála jednu ze tří letušek. Další dvě pak ztvárnily Markéta Hrubešová a Dana Morávková.

Dnes je Bartůňková členkou Divadelní společnosti Julie Jurištové, diváci ji mohou vidět ve hře Dezertér z Volšan. 

 

Jana Hofmanová, Super.cz

 
Dana Bartůňková je dnes srovnaná s věkem i postavou a hraje především pro děti.

Dana Bartůňková je dnes srovnaná s věkem i postavou a hraje především pro děti.Foto: Reprofoto České televize

Takhle dnes vypadá princezna Angelína z pohádky S čerty nejsou žerty: Věk ani postavu neřeší!

12. července 2017 5:55

Jako mladá vnadná dívka šla z role do role, dnes si ji však stejně všichni spojují s jednou jedinou postavou! Herečka a režisérka Dana Bartůňková (59) zůstane už navždycky pro celý národ prostořekou princeznou Angelínou z nesmrtelné filmové pohádky Hynka Bočana S čerty nejsou žerty (1984).

 

„To, že jsem spojovaná jen s jednou rolí, mě neštve,“ přiznala otevřeně herečka v Dobrém ránu České televize s tím, že na natáčení slavné pohádky vzpomíná i po letech s láskou.

„Sešla se tam neuvěřitelná parta lidí. Nikdo nikam po natáčení nespěchal. Tenkrát se ještě nehonily žádné kšefty. Sedělo se a povídalo. Nás princezny produkce honila v deset večer do postele, abychom nebyly druhý den opuchlé, ale vždycky jsme se nějak vrátily zase zpátky,“ vzpomíná Dana, kterou jste kdysi mohli vidět také v seriálech Zkoušky z dospělosti (1979), Druhý dech (1988) nebo Chlapci a chlapi (1988).

S přibývajícím věkem i nějakým tím kilem navíc Dana problém evidentně nemá. „Neřeším to. Každý stárneme. Ta jistota je pro každého stejná. Byli jsme mladí, blbli a řádili jsme. No a teď jsme zase v jiné věkové kategorii,“ míní Dana, která se dnes věnuje především divadlu. Je totiž principálkou, herečkou i ředitelkou Metropolitního divadla Praha.

„Dnes hrajeme především představení pro děti. Před patnácti lety jsem začala psát pohádky na motivy a obohatila je písničkami. Aktuálně máme na programu například muzikálovou pohádku Ať žijí strašidla a připravujeme Čarodějnického učně,“ dodala závěrem paní Dana. 

Jiří Nedvídek , Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář