Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blažena Holišová

Blažena Holišová,*11.7.1930 - 7.4.2011 - herečka

 

Blažena Holišová se narodila 11. července 1930 v Nenkovicích u Kyjova. V roce 1956 absolvovala Janáčkovu Akademii múzických umění, v letech 1956-1959 byla angažována v Brně. V roce 1960 získala angažmá v pražském Národním divadle, kde působila až do listopadu 1992 a ztvárnila tu přes šest desítek rolí. Těmi posledními byly koncem 80. let Paní Kvačková v inscenaci Král Jindřich IV. a Chrobačka ve hře Ze života hmyzu.

V roce 1957 si Holišovou vybral režisér Ladislav Helge pro hlavní ženskou roli Andulky ve svém filmovém debutu Škola otců, kde ztvárnila partnerku Karla Högera.

Hrála například ve válečném dramatu režisérů Kadára a Klose Smrt si říká Engelchen, vytvořila postavu barvířovy ženy ve Vávrově snímku Kladivo na čarodějnice, objevila se v komedii Rozpuštěný a vypuštěný či ve filmu Pozor, vizita!.

Na divadle i ve filmu Holišová nejprve představovala rozmanité dívčí typy, které pojednala s civilní střídmostí a s velkým smyslem pro autenticitu. Od poloviny 60. let byla obsazována do postav rozšafných a energických manželek a matek (Můj brácha má príma bráchu, Slavnosti sněženek). Ve filmové roli se naposledy objevila v roce 1987 jako paní Hubáčková ve snímku Dušana Kleina Jak básníků chutná život.

Blažena Holísová zemřela 7.dubna 2011 po dlouhé nemoci v Praze.

 

zdroj Osobnosti,cz

12. srpna 2014 • 12:00

"Mamina" Blažena Holišová (†80) měla pádnou ruku: Nesmrtelné hlášky a těžká smrt!

Blažena Holišová byla dlouholetou herečkou Národního divadla. Přesto zemřela téměř zapomenuta.
Blažena Holišová byla dlouholetou herečkou Národního divadla. Přesto zemřela téměř zapomenuta. (Foto: Aha! - ara)
 
 
 
 
 

Jestliže kdysi byla prototypem filmových maminek Tonička Nedošinská (†65), v pozdější éře to byla Míla Myslíková (†71) a právě rázná a zemitá Blažena Holišová. Zahrála si v řadě oblíbených filmů, vzpoměňme Kladivo na čarodějnice, Slavnosti sněženek, Rozpuštěný a vypuštěný, Básníky nevyjímaje. Obsazovali jí do desítek seriálů a třicet let hrála na jevišti Národního divadla. Zemřela však v zapomění a bez sebe.

Poblité aleje ve Slavnostech sněženek

Pro svou náturu se hodila do rolí žen z lidu, které si neberou servítky, a toho se vždy zhostila s chutí. Nezapomenutelně se zapsala jako protagonistka legendárních hlášek v Menzelově a Hrabalově filmu Slavnosti sněženek. Hubatá semetrika bez přestání nadávala manželovi v podání Rudolfa Hrušínského (†73), který, když ji vzal s vnučkou na vozíku na projížďku, tak se radovala: "To je dost, žes nás taky jednou vyvez! Žes udělal něco pro rodinu!" A když se myslivci chystali na svou slavnost s kancem, pronesla jen: "To zas bude v álejích nablito!"


Zlámaný obratel při žehlení

V závěru života žila Blažena Holišová ve svém malém bytě, kde se o ní staral syn. Pro zdravotní potíže již nevycházela ven, a proto brzy upadla v zapomnění. Měla endoprotézu kvůli problémům s klouby, ale nakonec měla problémy s pohybem celkově. "Mám zlomený čtvrtý obratel. Zakopla jsem o šňůru, když jsem žehlila. Je to příšerná bolest, k zbláznění," svěřila se tehdy herečka. Když se k tomu všemu přidala Parkinsonova choroba, byl to začátek konce.

Byla bez sebe

"Maminka už není ve stavu, kdy je schopná příliš rozlišovat realitu. Už se o nic nezajímá a už nevzpomíná. Je těžce nemocná a už jen leží," prozradil tehdy její syn a o závěru života potom řekl: Ani návštěvy už nepřijímala. Na filmy a kolegy si nevzpomínala. Těch chorob a problémů bylo tolik, že i kdyby mohla, neměla by na to myšlenky."
Pádná ruka seriálové maminy

"To byla zlatá paní. Moc hezky se ke mně chovala. Když mi měla nafackovat, předem se moc omlouvala, ale jak došlo na záběr, tak mě mlátila skoro extrémně," zavzpomínal jeden z jejích seriálových synů Václav Knop (64).

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář