Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blanka Bohdanová

Blanka Bohdanová,*4.3.1930 - herečka, malířka, výtvarnice, pedagožka

Blanka Bohdanová, narozená 4. března 1930 v Plzeni, je česká herečka, malířka a výtvarnice, divadelní pedagožka, členka činohry Národního divadla v Praze, nositelka Ceny Thálie, držitelka ceny Františka Filipovského za dabing.

Už od svého dětství hrála divadlo a toužila také po výtvarném studiu na keramické škole, nicméně z důvodů rodičovských obav v průběhu druhé světové války vystudovala plzeňskou Obchodní akademii. Po válce odešla studovat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu své první divadelní angažmá strávila v oblastním východočeském divadle v Pardubicích, poté přesídlila do Prahy, kde hrála nejprve v Městských divadlech pražských a později v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1966 prakticky až dones je členkou činohry Národního divadla v Praze. Herectví také vyučovala na pražské konzervatoři. Je výbornou malířkou a grafičkou, své práce pravidelně vystavovala nejen na mnoha místech České republiky i v zahraničí.

zdroj Osobnosti,cz

Vnučka Blanky Bohdanové Alžběta na babiččině vernisáži zazpívala.

Vnučka Blanky Bohdanové Alžběta na babiččině vernisáži zazpívala. Michaela Feuereislová

Poznáte zpěvačku? Vnučka známé české herečky (85) jde babičce do podoby

28. února 2015 15:57

Na výstavě obrazů herečky a malířky Blanky Bohdanové se to hemžilo známými tvářemi. Přišli manželé Hrušínští, kteří jsou prý sběrateli jejího díla a i tentokrát si vybrali, Gabriela Vránová, Iva Hüttnerová, Josef Somr, Stanislav Zindulka a další.

 
 
 

Mezi hosty ale byli také rodinní příslušníci paní Blanky. Na pouto mezi herečkou a slečnou, která na akci zpívala, jsme se ani nemuseli moc vyptávat, už podle podoby bylo zřejmé, že jsou jedna krev. Brunetka Alžběta je babičce hodně podobná.

A nezpívala poprvé, na babiččiných vernisážích je již tradičním hudebním hostem. 

 

Jana Hofmanová, Super.cz

1. března 2015 • 12:00

Blanka Bohdanová (84): Budete koukat, čím si velmi slušně vydělává!

 

 

Ke skromnému důchodu si herečka přivydělává velkým uměním. Věnuje se totiž malování a v tomto oboru je poměrně úspěšná. Její přátelé jí dokonce tento týden uspořádali vernisáž jejích obrazů.
 
„Ty její obrazy se strašně líbí a neprodávají se za hubičku. Blanka snad kolikrát nestačí ani malovat, jaký je o její díla zájem,“ prozradila její kolegyně. „Tak bavím se tím, dělá mi to radost. A ano, občas jsou z toho i slušné peníze,“ přiznala Bohdanová, která za nedlouho bude slavit narozeniny. Cena obrazů, které herečka maluje, se pohybuje od sedmi do padesáti tisíc.

Autor mel

zdroj Aha,cz

 

Bohdanová se ladně pohybovala na vysokých podpatcích.

Bohdanová se ladně pohybovala na vysokých podpatcích. Hermína

Dokonale upravená bez ohledu na věk. Bohdanová (85) převzala Thálii na vražedně vysokých podpatcích

29. března 2015 11:45

Prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství převzala včera Blanka Bohdanová.
Známé české herečce by jen málokdo hádal, že na začátku tohoto měsíce oslavila pětaosmdesáté narozeniny. Na jevišti Národního divadla vypadala opravdu krásně.

Bylo vidět, že se známá česká herečka na svůj velký den pečlivě připravila. Rozhodně nezanedbala ani svůj vzhled. Herečka, která za dob normalizace měla omezenou hereckou činnost, a proto začala s malováním, projevila své estetické cítění. Oblékla černý monolit, který rozsvítila velkým rudým květem na klopě. Bohdanová si nechala vkusně upravit vlasy a nezapomněla ani na make-up.

Velký obdiv si zaslouží ale za své obutí. Na jeviště „Zlaté kapličky“ vystoupala v botách na osmicentimetrovém podpatku. „Ty lodičky jsou nové. Vlastně jsem se bála, že tam nahoru ani nevyjdu,” vtipkovala vitální herecká legenda, kterou na akci doprovázel syn a vnučky.

Paní Blanka Bohdanová předvedla krásný příklad toho, že žena může vypadat krásně bez ohledu na věk. 

Jiří Čeladník, Super.cz

28. března 2015 • 22:34

Rozpačitá Bohdanová: Cena Thálie se jí nepřebírala lehce…

Cenu za celoživotní mistrovství obdržela Blanka Bohdanová
Cenu za celoživotní mistrovství obdržela Blanka Bohdanová (Foto: ČtK, CNV)
 
 

V Národním divadle v Praze byly dnes předány ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony předvedené v roce 2014. Ocenění v podobě divadelní masky, jejímž autorem je Bořek Šípek si odneslo celkem patnáct umělců.

 
 
 
 
 

 Zlatým hřebem večera opět bylo udělení ceny za celoživotní mistrovství v oboru činohra, tu získala Blanka Bohdanová, která si od diváků vysloužila potlesk ve stoje. „Nechte toho prosím vás, sedněte si. Samozřejmě že bych chtěla poděkovat herecké asociaci, rodině, abych vás nezdržovala, tak rodině poděkuju soukromě,“ prohlásila při převzetí ceny dojatá herečka.

Dále byli oceněni v kategorii:

Činohra: Vilma Cibulková a Michal Isteník

Opera: Ivana Veberová a Aleš Briscein

Opereta, muziká a jiný hudebně dramatický žánr:

Hana Fialová a Richard Ševčík

Ceny za celoživotní dílo získali:

    Josef Zíma (opereta a muzikál)
    Blanka Bohdanová (činohra)
    Dagmar Ledecká Šebková (balet)
    Zdenka Kareninová (opera)
    Blanka Josephová Luňáková (loutkové divadlo)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář