Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anny Ondráková

Anny Ondráková,*15.5.1902 - 28.2.1987 - herečka

 

Anny Ondráková prožila dětství v Pule, její otec byl důstojníkem rakousko-uherské armády. Na konci první světové války se s rodiči vrátila do Čech.Toužila po divadle a filmu, ale rodiče nechtěli o její herecké kariéře ani slyšet. Proto svou první malou roli ve filmu J.S.Kolára a Přemysla Pražského Dáma s malou nožkou hrála roku 1919 tajně. Úspěch snímku ale jejího otce a matku obměkčil. Režisér Karel Lamač z Anny udělal brzy ženskou hvězdu svých filmů.

Vystihl přesně její herecký typ a vytušil komediální schopnosti. Filmy měly velký úspěch hlavně v Německu. Koncem dvacátých let se v Berlíně stala spolumajitelkou filmové společnosti Ondra-Lamač -Film. Hrála v berlínských,vídeňských i londýnských divadlech. V roce 1933 se provdala za slavného boxera Maxe Schmellinga.

Hrála i ve filmech režiséra Alfréda Hitchcoocka. Po druhé světové válce se natrvalo usadila v SRN , kde v padesátých letech byla poměrně populární herečkou. Pro český film měla velký význam především v němém období,kdy coby hvězda pomáhala českým snímkům uváděným v zahraničí.

Řekli o ní:
"Anny Ondráková nebyla nadaná herečka , ale osobnost!" ....Václav Wasserman

"Měla něco z chladné krásy bustera Keatona a jeho akrobaticko-tanečního nadání." ....Rudolf Arnheim.

Autor: salzburg

zdroj Osobnosti,cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář