Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anna Letenská

Anna Letenská,*29.8.1904 - 24.10.1942 - herečka

Anna Letenská, narozená 29.8.1904, rozená Svobodová dcera herečky M.Svobodové a herce a režiséra O.Svobody, sestra herečky Růženy Novákové(1899-1984).

Vyrůstala v rodině jihočeských kočovných herců , proto se od malička pohybovala na jevišti.
Roku 1919 odstartovala profesionální hereckou dráhu u div. společnosti Suková-Kramulová. Pak prošla kamennými divadly v Českých Budějovicích, Olomouci, Bratislavě a Kladně.
Od roku 1936 působila v Praze, krátce v divadle Varieté. Po několikaletém období nezaměstnanosti, kdy účinkovala aspoň v Čs.rozhlase, byla v roce 1939 angažována do Městského divadla na Královských Vinohradech. Zde se její plnokrevné realistické herectví zaskvělo zejména v komických rolích zemitých a energických žen v domácích i světovém repertoáru.

Její filmová kariéra trvala pouhých pět let, během nichž ztvárnila pětadvacet drobných i větších úloh. Hrála ve filmech: Kříž u potoka, Z českých mlýnů, Příjdu hned, Milování zakázáno, Pro kamaráda, Mořská panna, Minulost Jany Kosinové, Valentin Dobrotivý, Babička, Městečko na dlani a dalších.

Za hexdrichiády byla zatčena (1942), protože její manžel ing. Vladimír Čahoun poskytl úkryt stíhané osobě. Byla deportována do Terezína a odtud do Mauthausenu, kde byla popravena zastřelením. Její tragický osud inspiroval Norberta Frýdu k napsání povídky Kat nečeká, podle které natočil František Filip stejnojmenný tv. film s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. (1971).

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář