Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anna Cónová

 Anna Cónová,*10.1.1954 - herečka

Po základní škole v roce 1973 maturovala na gymnáziu v Uherském Hradišti. Dlouhodobý zájem o divadelní herectví byl rozhodujícím faktorem při volbě další cesty pro Annu Cónovou, rodačku z Ostrožské Nové Vsi, obce na jihu Moravy. V letech 1973 - 1977 studovala a řádně ukončila JAMU Brno, obor činoherní herectví. Nejprve přijala angažmá v DVÚ Hradec Králové /Klicperovo divadlo/, kde setrvala dva roky. Poté následovala divadelní sezóna 1979/1980 v Naivním divadle Liberec /loutkové divadlo/.

Do Hradce Králové se vrátila zlákána režisérem Grossmanem, který ji obsadil do role Maryši, a Josefem Kroftou /studio Beseda - inscenace: ...na Candida, Lituji, že nejsem básník, Škola staletími ad./. Oba dva jmenovaní a také dramaturg Milan Klíma ji v jejím hereckém zrání velmi ovlivnili.V letech 1988 - 1991 hrála v DOS Olomouc /dnes Moravské divadlo Olomouc/ a od roku 1991 do současné doby je ve stálou členkou činoherního souboru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Rok 1997 byl pro herečku Annu Cónovou nad jiné významný v podobě nominace na Cenu Thálie za roli paní de Renal v inscenaci Červený a černý /rež. Radovan Lipus/ a v Divadle Petra Bezruče za roli Amandy /Skleněný zvěřinec, rež. Janusz Klimsza/.

Má za sebou v Národním divadle moravskoslezském za sebou velkou řadu postav - Celie Peachumová /Žebrácká opera/, Edna /Nejstarší řemeslo/, Madeleine Béjartová /Moliére/, Strouhalka /Maryša/, Deianeira /Herkules a Augiášův chlév/, Irina Arkadinová /Racek/, Matylda – režisérka /Divadelní komedie/, Iokasté /Oidipus/ a mnoho dalších.

Anna Cónová také dlouhodobě a pravidelně spolupracuje jak s Českým rozhlasem, tak i s Českou televizí - O Nesytovi /1994, pohádka, rež. Věra Jordánová/, Cestující bez zavazadel /1998/, drama, rež. Juraj Deák/, Spirála nenávisti /1999, krimidrama, rež. Ondřej Kepka/, O ztracené lásce /2001, pohádkový seriál, rež. Viktor Polesný/, Byla láska /2001, drama, rež. Juraj Deák/, Útěky /2003, drama, rež. Roman Motyčka/, Podvraťáci /2005, komedie, rež. Ivo Macharáček/, Hypermarket /2007, tragikomedie, rež. Janusz Klimsza/, Proč bychom se netopili /2008, tv seriál, rež. Petr Nikolaev/, Nepolepšitelný /2009, drama, rež. Jiří Svoboda/, 4teens /2011, tv seriál, rež. Pavel Jandourek/.

Mimo televizní filmovou tvorbu se aktivně jako herečka podílela na filmech z české produkce - O Ječmínkovi /2003, pohádka, rež. Milan Cieslar/, Sluneční stát /2005, hořká komedie, rež. Martin Šulík/, Boží duha /2007, drama z II. sv. války, rež. Jiří Svoboda/ a Sráči /2011, krimidrama, rež. Robert Sedláček/.

Autor: Erkul
zdroj FDb,cz


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář