Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alexandra Gasnárková

 Alexandra Gasnárková,*5.8.1946 - herečka

Narodila se v roce 1946 v Uherském Hradišti do herecké rodiny, když maminka byla herečkou Slováckého divadla tamtéž. Často se svou sestrou chodívala do divadla a vstřebávala do sebe tu tajemnou atmosféru zrodu divadelních postav. Po gymnáziu vystudovala knihovnickou školu a neměla ani představu, že by šla studovat herectví. 

Měla sice ráda divadlo i filmová představení, ale zajímala ji i práce se čtenáři. Divadlo ji začalo přitahovat víc a rozhodla se pro studium na JAMU v Brně. V době studií byla jejím hlavním pedagogem Vlasta Fabiánová. Už tehdy hostovala v Státním divadle Brno jako Stáza v Šrámkově Létu /rež. M. Hynšt/ a jako Ráchel Gardavského Já, Jakob /rež. A. Hajda/. V obou inscenacích jí byl partnerem Václav Postránecký. V roce 1970 ukončila studia absolventským představením a bylo jí nabídnuto místo v činoherním souboru Státního divadla Ostrava /nyní Národní divadlo moravskoslezské/. Nabídku přijala a působí zde již více jak čtyřicet sezón a ztvárnila na více jak 120 rolí všech žánrů.

Mezi ty významné patřily postavy - Julie /W. Shakespeare- Romeo a Julie, rež. R. Koval/, Helena /W.Shakespeare - Sen noci svatojánské, rež. J. Kačer/, Viola /W.Shakespeare - Večer tříkrálový, rež. B. Jansa/, královna /W. Shakespeare - Richard III., rež. R. Koval/, Lady Macbeth /W. Shakespeare - Macbeth, rež. K. Brynda/, Líza /G. B. Shaw - Pygmalion, rež. B. Jansa/, Vivie Warrenová /G. B. Shaw - Živnost paní Warrenové, rež. B. Jansa/, Blanche /Tennessee Williams - Tramvaj do stanice Touha, rež. B. Jansa/, Lady /Tennessee Wiliams - Sestup Orfeův, rež. R. Koval/, Dorotka /J. K. Tyl -Strakonický dudák, rež. B. Jansa, po letech Kordula, rež. J. Klimsza/, Manon /Vitězslav Nezval - Manon Lescaut, rež. B. Jansa/, kněžna /Alois Jirásek -Lucerna, rež. B. Jansa/, Mimi /Karel Čapek - Loupežník, rež. B. Jansa/, Káča /Jan Drda - Hrátky s čertem, rež. B. Jansa/, Luisa /Václav Havel -Asanace , rež. J. Adamovič/, Maryša /A. a V. Mrštíkové - Maryša, rež. J. Svoboda/, Irna /J. Giradoux - Bláznivá ze Chaillot, rež. B. Jansa/, Ruth /P. Zindel - Vliv gama paprsků na měsíčky zahradní, rež. R. Koval/, Roxany /E. Rostand - Cyrano z Bergeraku, rež. J. Kačer/, dona Bernarda /Frederico Garcia Lorca - Dům Bernardy Alby, rež. J. Klimsza/. 

Hrála v televizních inscenacích - Balíček /1979, rež. Václav Hudeček/, Ten, který dostává políčky /1981, rež. Anna Procházková/, Poslední adresa neznámá /1982, rež. Alois Müller/, Postel s nebesy / Bludiště /1994, rež. František Filip/, televizních seriálech - Postel s nebesy /1980, rež. Alois Müller/, Muzikanti /1981, rež. Zdeněk Havlíček/, Arrowsmith /1997, rež. Zdeněk Zelenka/,televizních filmech - Ohlašovna požárů /1981, rež. František Mudra/, Pacholátko /1991, rež. Tomáš Tintěra/ aj. 

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1964 v komedii Neobyčejná třída /1964, rež. Josef Pinkava/, v krimipříběhu z Ostravy - Město nic neví /1975, rež. Dušan Klein/, Město mé naděje /1978, rež. Jan Kačer/, v krimi Diagnóza smrti /1979, rež. Petr Schulhoff/. 

Alexandra Gasnárková spolupracovala s rozhlasem a podílela se na dabingu řady filmů. Více jak dvacet let učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor herecká výchova a jak sama říká: Základem herecké profese je divadlo. Herec je tam, kde se rodí postava. 
Autor: Erkul
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář