Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adina Mandlová

Adina Mandlová,*28.1.1910 - 16.6.1991 - herečka

 

Adina Mandlová byla jedna z největších hvězd českého stříbrného plátna. Ačkoliv se tehdejší média často vyjadřovala o jejím hereckém talentu nevybíravě, byla během své filmové kariéry asi nejpopulárnější a nejobsazovanější herečkou.

Dětství
Narodila se 28. 1. 1910 v Mladé Boleslavi. Otec byl inspektor státních drah a matka dcera venkovského hospodského. Měla dva starší bratry. Zvláštní jméno dostala, protože měla předurčenou skvělou budoucnost. O její výchovu se staral výhradně otec a od čtyř let hrála na piáno. Otec ji velmi rozmazloval a všichni jí museli vykat, ale ona odpovídala tykáním. V jejích osmi letech otec zemřel, ona ztratila své dobré postavení a měla zakázáno hrát na piáno.

Období puberty
Po smrti otce se rodinné poměry velice zhoršily. Matka našla několik strýčků, kteří rodinu podporovali. To však nestačilo a tak rodina pořádala loupežné výpravy do zahrad a polí a projímala pokoje jejich vily studentům. V Adininých čtrnácti letech si matka našla nového přítele. V šestnácti byla Adina poslána do pařížského dívčího penzionátu, kde se naučila vařit a zdokonalila svou francouzštinu a němčinu. Po dvou letech byla vyloučena za špatné chování a začala se věnovat herectví.

Pozdější život
Již v 16 letech si našla milence a chodila s ním po nočních barech. Ve francouzském pensionátu si našla dalšího milence a otěhotněla, poté absolvovala potrat. Pak se stala se milenkou režiséra filmu Život je pes Huga Haase. Po roce 1939 chodila s Fredem Schneinerem-Svítilem, on ji však opustil a ona se pokusila o sebevraždu. Po uzdravení se vrhla do bezstarostného užívání, takže vznikla průpovídka "Barrová má oči mandlové a Mandlová má oči barové." Poprvé se Adina provdala za malíře Zdeňka Tůmu, který po roce spáchal sebevraždu. Podruhé byla vdaná za válečného pilota Kočvárka–Kinghta. Opět rozvod. Její poslední manžel byl módní návrhář a homosexuál Ben Pearson. Našla s ním klid a žili spolu 37 let.

Poslední roky jejího života
V posledních letech svého života Adina hodně cestovala. Během války byl její přítel Svítil odvezen do koncentračního tábora. Adina natočila během války jeden německý film a byla zatčena a obviněna kvůli německé příslušnosti – pro nedostatek důkazů propuštěna. Jelikož nemohla najít angažmá, odešla do Anglie (s Kočvárkem). Po smrti Bena se vrátila do vlasti a žila na zámku v Dobříši. Zemřela 16. 6. 1991 na tuberkulózu.

Herecká kariéra
Adina chtěla být herečkou již od dětství. První miniroličku dostala ve filmu Děvčátko, neříkej ne – pronesla jedinou větu a režisér Boháč jí nepředpovídal hereckou kariéru. Ona však prohlásila, že než on natočí další film, tak z ní bude hvězda. Její předpověď se splnila. Byla jí nabídnuta role ve filmu “Život je pes“ – v tomto filmu velice vynikla a dostala mnoho dalších nabídek. Do roku 1939 si Adina zahrála ve 32 filmech převážně hlavní ženské role. Během své herecké kariéry se seznámila s mnoha slavnými lidmi např. s Karlem Čapkem, Josefem Voskovcem a Janem Werichem nebo s Karlem Poláčkem, členy bohémské společnosti zvané Tafelrunda.

Její nejslavnější role
Kristián – Zuzana
Přítelkyně pana ministra – Julie
Diagnosa X - Helena
Mazlíček - Marcela
Nezlobte dědečka - Liduška
Ať žije nebožtík - Alice
Švadlenka - Mici
Velbloud uchem jehly - Nina
Děvčata nedejte se - Vlasta
Důvod k rozvodu - Helena

Autor: clairebush, Chmee2,

Zdroj Osobnosti,cz

Poznáte dekolt hodně slavné české herečky?

Poznáte dekolt hodně slavné české herečky? Foto: Archiv Jaromíra Farníka

Poznáte dekolt herecké ikony? Páchala sebevraždy, porodila mrtvou holčičku a partnerské štěstí našla v náručí gaye

29. května 2015 22:11

Majitelka tohoto dekoltu patřila svého času k našim nejzářivějším hvězdám. Chlapi bez rozdílu věku, stavu i orientace velebili půdu, po které prošla, a ženy se jí marně toužily podobat. Do vínku dostala kromě krásy a talentu pro civilní herectví také inteligenci a ironický humor, kterým si proti sobě poštvala téměř všechny své herecké souputnice. Už víte?

 

Adina Mandlová (✝81) se na hvězdný olymp propracovávala pod vedením svého milence a hereckého parťáka Huga Haase pozvolna, ale cílevědomě od roku 1933. V roce 1937 strčila s deseti premiérovými filmy do kapsy všechny své konkurentky a v následujícím roce už vykročila k těm nejkrásnějším rolím, které jí Lída Baarová ze svého německého útočiště mohla jen tiše závidět.

Řadu parádních rolí odstartovala historická komedie Cech panen kutnohorských (1938), kde si herečka po boku ostřílených divadelních mazáků z Národního divadla a pod vedením režiséra Otakara Vávry zahrála povětrnou holku Rozinu, která pro výstrahu všem nakonec skončí na pranýři. Sama si v této postavě tak trochu předznamenala svůj poválečný osud.

Už na začátku protektorátu herečku začaly pronásledovat drby a ona v očích mnohých byla za tu, co se paktuje s Němci. Pomlouvači jí nejdřív do postele přisoudili samotného K. H. Franka. Adina se několikrát v zoufalství pokusila o sebevraždu. V roce 1941 přišla Adina do jiného stavu s německým přidělencem Barrandova Willym Söhnelem, kterého přebrala své jediné kamarádce z branže Nataše Gollové. Po válce měly malér obě.

Ještě před koncem války se reputaci snažila napravit svatbou s malířem Tůmou a posléze vztahem s horlivým komunistou Vladimírem Šmeralem. Tůma spáchal pár měsíců po svatbě sebevraždu. Dítě, které Adina čekala se Šmeralem, se narodilo mrtvé. Po válce už v rodné zemi Adinu mnoho radostí nečekalo. Byla vyloučena z řad herectva a na několik měsíců skončila na Pankráci. Ze zbožňované modly se velmi rychle stala objektem nenávisti.

Ještě před únorovým pučem se Adina vdala za letce RAF, získala anglický pas a emigrovala do Anglie. Na herecké úspěchy už v cizině nenavázala a partnerské štěstí našla až ve třetím manželství s homosexuálním módním návrhářem Benem Pearsonem. Do české republiky se vrátila jako zatrpklá stará paní a čerstvá vdova v dubnu 1991. Po pár měsících, 16. června, v příbramské nemocnici umírá. 

Který film Adiny Mandlové máte nejraději?

Jiří Nedvídek, Super.cz

Adina Mandlová a Nataša Gollová byly konkurentky i kamarádky.

Adina Mandlová a Nataša Gollová byly konkurentky i kamarádky. Foto: Archiv Super.cz

Adina Mandlová o vztahu s Natašou Gollovou: Říkalo se, že jsme lesbičky

28. listopadu 2015 5:55

Herečky Adina Mandlová (✝81) a Nataša Gollová (✝76) měly v protektorátní kinematografii výsadní postavení. Ač byly obě favoritkami režisérů, producentů a velkými konkurentkami, do doby, než je rozdělila láska ke stejnému pánovi, byly velké kamarádky. Jedna bez druhé tehdy nedala ránu.

Něco nového o vztahu obou hereček se dozví čtenáři knihy Ondřeje Suchého Čemu se smála Adina Mandlová?, ve které autor cituje originální nahrávky rozhovorů Josefa Škvoreckého, které se do známé vzpomínkové knihy Dneska už se tomu směju nakonec nedostaly.

„No my jsme byly kamarádky dlouhý čas a měly jsme se hrozně rády. Samozřejmě se o nás začalo říkat, že jsme lesbičky. Ostatně, to se říkalo o každém, s kým jsem se kamarádila. Ale to jsme nikdy nebyly. Byly jsme prostě oddané duše jedna druhé. My jsme spolu hrály nebo jezdily na zájezdy, takže jsme byly jako sestry. Také jsme se začaly stejně strojit, udělaly jsme si spolu fotografie a vůbec ji nenapadlo mi závidět a já jsem nezáviděla jí,“ vyprávěla po letech Adina.

Ta své kamarádce Gollové dohodila její životní roli ve filmu Eva tropí hlouposti a sama si proti sobě poštvala režiséra Friče. „Byl úplně bezradný, komu to dá, protože to bylo asi týden před filmováním a žádná veseloherní a inteligentní herečka tam nebyla. Řekla jsem mu: tak proč to nedáš Nataše, která tam stejně měla hrát druhou roli. A tu dej Jiřině Sedláčkové, je to hezká holka. No a on to udělal. A Natašu to udělalo,“ vzpomínala Mandlová. 

Jiří Nedvídek , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář