Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk Troška

Zdeněk Troška,*18.5.1953 - scénáriska, režisér

 

Zdeněk Troška je scenárista a režisér.

Zdeněk Troška se narodil v jihočeských Hošticích u Volyně. Středoškolská studia absolvoval ve francouzském Dijonu na Lycée Camot. Po návratu do Československa vystudoval v roce 1978 pražskou FAMU - obor filmová a televizní režie.

Zdeněk Troška je jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších režisérů českého filmu posledního dvacetiletí. Jeho filmy se promítají nejen v českých kinech, ale viděly je milióny diváků ve více jak 30 zemích světa. Velký ohlas měla retrospektivní přehlídka Troškových dětských filmů na 1. Mezinárodním filmovém festivale pro děti a mládež v Petrohradě.

Dílo Zdeňka Trošky:


Zdeněk Troška je známý nejen jako scenárista a režisér úspěšných filmů. Pro televizi připravil několik hudebních snímků - medailony sopranistky Magdaleny Hajóssyové, Hudební písek, Dvořák a Sychrov nebo chopinovské variace Hledání modrého tónu. Na scéně Národního divadla v Praze inscenoval Verdiho operu Don Carlos, ve Státní opeře Bizetovu Carmen a Dvořákovu Rusalku. V divadle Kalich se jako režisér podílel na úspěšném muzikále Janka Ledeckého Hamlet. Velkého úspěchu dosáhl inscenací Dvořákovy Rusalky na Křižíkově fontáně, kdy se tato opera stla nejúspěšnějším představením na pražském Výstavišti.

Filmografie:
Bota jménem Melichar - 1983, první Troškův film získal 14 cen na festivalech doma i ve světě, např. v Portugalsku a Španělsku

Trilogie Slunce, seno… - 1984, 1989, 1991, divácky nejúspěšnější komedie v historii českého a československého filmu. Během devíti měsíců ji shlédlo 4,5 mil. diváků. Komedie získala mimo jiné v roce 1989 Cenu čs. promítačů a v témže roce cenu Hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují.

- Slunce, seno, jahody - 1984, letní komedie je úsměvným obrázkem ze života v současné jihočeské vesnici. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na brigádu.

- Slunce, seno a pár facek - 1989, pokračování příběhů občanů Hoštic.
- Slunce, seno, erotika - 1991, občané Hoštic vstupují do Evropy

O princezně Jasněnce a létajícím ševci - 1987, pohádka

Cesta peklem - 1995
Poklad hraběte Chamaré - historické drama

Zkouškové období - psychologický příběh

Mňága - Happy End - 1996

Andělská tvář - 2002, Francie, polovina 19.století. Kostelní zvony bijí na poplach, hoří klášter. Ve zmatku, který tu nastal, zahlédne náhodný jezdec dívku v okně prvního patra. Oheň jí odřízl cestu a tak bez váhání skočí do nabídnuté náruče. Tvář svého zachránce ani nezná. Ten si však odnesl její medailónek. O dva roky později. Na zámku Mornay žijí dva nevlastní bratři. Dědic titulu a majetku, aristokratický jemný Raoul a Filip, neurvalý, nespolečenský muž se špatnou pověstí. Právě sem, na zámecký ples, přivádí paní Collierová dceru Charlottu, nesmělou a nezkušenou klášterní schovanku, aby „udělala partii“, protože jejich finanční situace se po smrti manžela stala neudržitelnou. Do měsíce je z Charlotty Raoulova žena a paní na Mornay. Láska jí nasadila růžové brýle a tak dlouho po svém příchodu nevidí a neslyší to, co si nikdo na zámku netroufne vyslovit nahlas. Charlotta zoufale hledá pravdu a odhalená tajemství přinášejí nečekané rozuzlení.

Kameňák - 2002
Kameňák II. - 2004
Kameňák III. - 2006

Princezna ze mlejna - pohádka
Princezna ze mlejna II. - 1999, pohádka

Z pekla štěstí - nejsledovanější pořad televize se 72,5% sledovanosti, pohádka, jednu z rolí hraje i zpěvák Dan Hůlka

Z pekla štěstí II. - pohádka, v níž hraje dvojroli i zpěvák Karel Gott

Zdroj: Osobnosti,cz

 

Dojatý Troška dostal od svých drben Oscara.

Dojatý Troška dostal od svých drben Oscara. Foto: Babovřesky 3

Troška dostal Oscara! Český lev mu nepřeje, tak mu cenu nadělily jeho báby

16. června 2014 11:51

Natáčení třetího dílu úspěšné komedie Babovřesky 3 je v plném proudu. A během něj se uskutečnila nejen narozeninová oslava třináctileté šikulky Nely Řehořové, ale také došlo k události, která málem rozplakala režiséra všeho lidu Zdeňka Trošku (61). Protože se nedávno ukázalo, že pravděpodobně nikdy nedostane Českého lva, rozhodly se mu báby z Babovřesk dát vlastní ocenění – Oscara!

Cenu dostal od svých milovaných drben v kategorii nejlepší komediální režisér. „Holky, vy jste mě málem rozbrečely. To je fakt od vás moc hezké a moc vám děkuji,“ říkal dojatý Troška představitelkám drben.

Na oslavě třináctileté Nely nechyběly hlavní drbna Horáčková Jany Synkové nebo Jindřiška Kikinčuková. Stavili se ale i Veronika Žilková či manžel Báry Basikové Petr Polák nebo Lucie Vondráčková.

Začínající úspěšná moderátorka, herečka a zpěvačka Řehořová, která v Babovřeskách také hraje, byla z takové společnosti dojatá. „Sama mám krásný život. A jsem ráda, že jsem měla vše, co šlo,“ řekla jí na párty Jana Synková, která oslavenkyni popřála především hodně lásky a nějakého nápadníka na celý život.

„Na to zdaleka ještě nemyslím. Teď je nejdůležitější škola, kterou jsem trošku zanedbávala. Čeká mě týden plný písemek, snad je zvládnu,“ pobavila společnost Nela.

Své dvacáté čtvrté narozeniny slavila i Táňa Krchovová, další herečka z Babovřesk, jejichž třetí díl vtrhne na plátna kin dvanáctého února 2015. 

David Zápal, Super.cz

28. června 2014 • 05:00

Obludně tlustý Troška: S jídlem nemůže přestat, lékař se zlobí!

Zdeněk Troška dělá lékařům vrásky na čele.
Zdeněk Troška dělá lékařům vrásky na čele. (Foto Aha! – Marek Hofman, Roman Souček, ara)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Za rekordních 27 dní zvládl Zdeněk Troška (61) natočit třetí Babovřesky. Vražedné tempo se ovšem podepsalo na jeho zdraví. Kvůli místním babkám přibral minimálně 7 kilo – a to se nelíbí jeho lékařům!

 

Točilo se v parných dnech hlavně venku a místní kuchtičky nevynechaly jedinou příležitost režiséra pořádně pohostit. „Ony pořád něco nosí. Koláče, domácí chleba, škvarky, samé dobroty,“ pochvaloval si Troška a s ostychem přiznal, že se necelý měsíc natáčení podepsal na jeho váze.

„Strašně jsem přibral, a to se úplně nelíbí mému doktorovi, ale nemůžu si pomoct,“ povzdychl si režisér, který na konci minulého roku skončil v nemocnici se zápalem plic a zánětem pobřišnice! Doktoři mu proto nakázali méně stresu a řádnou životosprávu. Nicméně režisér slíbil, že do premiéry filmu, která bude 22. ledna 2015, určitě přebytečné kilogramy shodí. Tak uvidíme!

Autor:  kl

zdroj Aha,cz

Pravda o tajemné smrti průvodčí Helenky ze Slunce seno! Mohly za to drogy?

Unikátní publikace Blesku k 30. výročí premiéry filmu Slunce, seno, jahody rozkrývá i záhadu smrti Vlasty Meszarošové (†36) alias průvodčí Helenky.
13. července 2014 ● 05:44

Unikátní publikace Blesku k 30. výročí premiéry filmu Slunce, seno, jahody rozkrývá i záhadu smrti Vlasty Meszarošové (†36) alias průvodčí Helenky. Dlouho se tvrdilo, že ji zabily drogy, pravda je ale mnohem smutnější!

Z komedií Slunce, seno… zlidověly desítky hlášek, jedna z nefrekventovanějších je však ta, kterou pronášela culíkatá průvodčí Helenka: „Nezastavujem, máme zpoždění!“ Takhle volala na cestující přijíždějící či odjíždějící z Hoštic v prvních dvou dílech, ve třetím se kvůli úsporám, pro něž nemohly být natočeny všechny scény, už neobjevila.

Srdeční vada

Kolegům po roce 1989 mladá herečka Vlasta Meszarošová zmizela z očí a dlouho se nevědělo, jaký byl její další osud. Jeden čas se dokonce objevily informace, že propadla drogám, a ty ji nakonec zničily. To se však nikdy nepotvrdilo.

Podle jejích přátel podlehla v roce 2002 ve věku 36 let vrozené srdeční vadě. „Vlasta byla inteligentní chytrá milá a zranitelná, a byla maminkou jednoho syna, který v současné době studuje ekonomii,“ brání hereččinu čest po nařčení z užívání drog kamarád Jaroslav Pistor.

Už v pondělí na stáncích!

Multimediální projekt TV Blesk slaví výročí 30 let trilogie Slunce, seno! První díl cyklu Slunce, seno, jahody měl totiž premiéru v roce 1984! V edici Blesk Extra proto už v pondělí vychází kniha exkluzivních rozhovorů se zdarma vloženým DVD, na němž je unikátním 50ti minutový dokument, v němž herci a tvůrci filmů prozradí řadu šokujících novinek!

Autor: mac
zdroj Blesk,cz
 

 

 

 

 

 

Blesk slaví 30 let komedie Slunce, seno, jahody! Trpké přiznání Zdeňka Trošky: Ten film komunisti zmrzačili!

Zdeněk Troška musel Slunce, seno, jahody před cenzory tvrdě obhajovat, stejně ho ale donutili film prostříhat.
11. července 2014 ● 11:31

Málokterý režisér přizná, že svůj film považuje za nepovedený. Zdeněk Troška (61) v souvislosti s prvním dílem trilogie Slunce, seno používá i silnější výrazy. „Považuju ho za zmrzačený,“ mračí se rodák z Hoštic.

Cenzoři komunistického Barrandova mu do něj totiž necitlivě zasáhli. „Tenkrát probíhaly na ředitelství Československého filmu schvalovačky, u kterých byli lidi od soudruha Müllera, což byl šéf přes kulturu. Byly to opravdu velmi nepříjemné chvíle pro každého filmaře, protože u těch schvalovaček mohl být jedině režisér. A někdy ani on ne,“ vzpomíná Troška na filmovém DVD s dokumentem, jenž je součástí publikace z edice Blesk Extra Slunce, seno, 30 let! Ta bude už od pondělka v prodeji. „Jeden soudruh na mě řval stylem, až jsem viděl, jak mu stříká pot z čela, jak byl brunátný. Myslel jsem, že ho raní mrtvice…“

Vyhazov režiséra

Trnem v oku prý bylo zejména znevažování socialistické společnosti, důchodců, zemědělců a dalších. Někteří z cenzorů prý byli z filmu v takovém šoku, že Trošku navrhovali od filmu vyrazit. „Kolegové, kteří na té schalovačce byli, navrhovali, abych za trest dostal pětiletý distanc,“ vypráví režisér. „Poté za mnou do střižny přišli dva pánové, kterým jsme museli založit film do střihačského stolu, a něco muselo zmizet. Proto ve filmu chybí asi deset minut a proto ho nemám rád. Protože je zmrzačenej!“

10 minut vystřižených scén, které vadily komunistům!

Důchodkyně nejsou čarodějnice

Snad největší zlost vyvolal Troška scénou, kterou prý urazil rodinu jednoho z cenzorů. „Ve scéně, jak na konci všichni běží k lesíku, bojí se, že hoří, utíkají kolem domku staré Matouškové. A ona, aby stačila, nasedne na koště. Kvůli tomu na mě řval jeden ze soudruhů snad nejvíc. Že jsem urazil jeho babičku, že z ní dělám čarodějnici.“ Je vám scéna přesto povědomá? Troška ji natočil znovu pro Slunce, seno, erotika.

Koho chcete likvidovat, soudruhu?

Podobný osud měla i další scéna, která byla smazána, ale režisér si ji prosadil v příštím filmu. Je jí promluva faráře k babkám, že se musí dbát, aby „bejlí nečisté nezachvátilo pole pěstěné. Hříchu musíme čeliti a jeho likvidovati“. „Tam se jedna hluchá bába zaraduje, že se bude likvidovat. Takže na mě vyjeli, koho že chci likvidovat v naší socialistické společnosti. A už to jelo,“ krčí rameny režisér.

Co říkal kohout?

Jedna scéna ale zachránit nešla. „I kdybych všechny smazané záběry oželel, tahle scénka mě mrzí extrémně. Úžasný rozhovor mezi babkou v posteli a kohoutem na pelesti. Toho kohouta něco osvítilo a začal s babkou konverzovat. My v sobě dusili smích, abysme tu scénu nezničili, ale bohužel to bylo vyhodnoceno jako další zesměšnění socialistického důchodce a muselo to být odstraněno,“ lituje Troška.

Autor: Petr Macek
zdroj Blesk,cz

 

 

Troška se dočkal: Dostal českého lva!

Zdeněk Troška líbá lva z křišťálu, kterého dostal od věrných diváků.
28. července 2014 ● 12:19

Režisér Zdeněk Troška se konečně dočkal. Dostal sošku českého lva. Ocenění nepřišlo od kritiků a filmové akademie, ale od věrných diváků. Sošku z olovnatého skla převzal v roce 30. výročí natočení prvního dílu letních komedií Slunce, seno v rodných Hošticích.

Popřát mu přišlo přes půl tisícovky diváků z celé republiky. „Je to krásný pocit. Nechci točit filmy pro osamělého diváka. Kritici si můžou psát, co chtějí. Protože já filmy pro ně nedělám. Já jsem se s Českým lvem rozloučil už dříve, protože klání o lva nebylo regulérní,“ poznamenal Troška.

Připomněl také, jak byla v loňském roce krátce před předáváním cen akademie zrušena divácká cena, kterou by získal za Babovřesky I. Právě tento film totiž u českých diváků v loňském roce nejvíc bodoval. „Můžete od filmových kritiků dostat milión ocenění, ale pokud ten film divák nezná, nemá to počínání žádný smysl. A Slunce, seno znají lidé nazpaměť. Tak co může být víc. To je to největší ocenění na světě,“ řekl Troška, když čtyřkilového lva přebíral.

 
 
Autor: Vlaďka Hradská
zdroj Blesk,cz

 

26. listopadu 2014 • 05:00

Do boje o prezidenta se vložil slavný režisér: Troška ve válce o Zemana!

Režisér Zdeněk Troška se prezidenta zastává.
Režisér Zdeněk Troška se prezidenta zastává. (ara)
 
 

 

Jsou z vašeho pohledu jeho vystoupení dobře zrežírovaná?
„O tom se nechci bavit, vážím si pana Zemana.“

Souhlasíte naopak s tvrzením, že červené karty pro něj a házení vajec někdo režíruje?
„Kolují různé spekulace, z jaké strany to přišlo, a že to byla připravená provokace. Pokud někdo odsuzuje pana prezidenta za slova, která použil, tak to jednání některých lidí na Albertově bylo mnohem sprostější. Házení vajíček a pokřikování sprostot není na úrovni. To je hulvátství. Navíc když tam byli další státníci, to bylo opravdu nezvládnuté.“

Používáte někdy sám nebo vaše filmové postavy vulgarity kalibru ku*dy,  jaké vyřkl Miloš Zeman v Hovorech z Lán?
„Nikdy jsem je nepoužil. Kupodivu mě překvapilo, že u mých kolegů ve filmech se vyskytují, a dokonce mnohem horší. Tyto filmy vysílá i Česká televize a ne po 22 hodině.“

 

Myslíte, že podobná sprostá slova Zeman použil záměrně, aby posílil svoji popularitu?
„To se musíte zeptat jeho, já bych z toho tragédii nedělal. Mnohem větší sprostota je, když někdo nakrade miliardy. A jsou to vrcholní politici! Dnes se lidem, které ožebračili, smějí do očí.“

Souhlasíte s výsledky průzkumů, které uvádějí, že Miloš Zeman svými výroky a jednáním spíše rozděluje společnost, než spojuje?
„Zeman nikoho nerozděluje. Rozdělují ji ti, kteří ho chtějí zlikvidovat, protože ta hra, kterou rozehráli, dopadla jinak, než si představovali.“

Myslíte, že nám dělá v EU a v NATO  dobré jméno, když se prezident ČR zastává Putinovy agresivní politiky vůči Ukrajině?
„Podívejte se na to, jak se v různých zemích v parlamentech mlátí a létají facky, to je ostuda. To, že má Miloš Zeman vlastní názor, přece není ostuda.“

Neláká vás o Zemanovi natočit film? Byl by úspěšný?
„To už udělali jiní, jako jsou kolegové Renč a Sedláček, já nic podobného nechystám.“

☛ „Miloš Zeman, když se dělají takové ty různé metafory, je Troškou české politiky.“
☛„Zemák, co si pamatuju, přinesl Miroslav Šlouf. A Miloš Zeman byl vynikající Hamlet a sehrál to výborně.“
☛„Miloš Zeman chtěl bejt vždycky prezident a vždycky mi říkal, že prezident bejt nechce. Chtěl být do té míry prezidentem, že rozvrátil koncepci, kterou jsem měl jako předseda strany a jako ministerský předseda. To jest získat prezidentský titul pro Otakara Motejla.“

A co na to Zeman: Neúspěšný protivník...
„Pan Zdeněk Troška je a byl úspěšný režisér a jeho filmy měly vysokou návštěvnost. Vladimír Špidla je naproti tomu neúspěšný předseda vlády, neúspěšný předseda sociální demokracie, neúspěšný eurokomisař a neúspěšný kandidát na senátora v jižních Čechách,“ řekl prezident pro Aha!.

zdroj Aha,cz

 

 

Zdeněk Troška Super.cz

Zdeněk Troška vysvětluje kasovní neúspěch komedie Strašidla: A chystá novou pohádku

27. února 2017 8:05

Režisér Zdeněk Troška (63) tentokrát nepředváděl svůj nový film, ale úplně jiné umělecké dílo. Pro charitu se totiž budou dražit nočníky, které vyzdobily známé osobnosti. Sám ovšem se svým jarním motivem na nočníku trochu švindloval.

"Byl bych posledním, který by se chlubil cizím peřím," prozradil, že za něj odvedly práci děti z umělecké školy. Ovšem podle jeho zadání. A objekt je to krásný, s temnou jarní oblohou i pampeliškami.

A jak to vypadá s jeho režisérskou prací? "Nápadů mám moře, a když to všechno dobře dopadne, měli bychom v létě točit zase hezkou jihočeskou klasickou pohádku. Něco v tom stylu, jako byla Princezna ze mlejna. S pěknou krajinou, hezkými kostýmy, místními kroji, lidovými písničkami," prozradil nám svoje plány Troška.

Experimentovat se rozhodně nechystá. "To určitě ne. Teď jsem viděl pár experimentů o Vánocích a bylo mi z toho velmi smutno. A to říkám hodně slušně. Pohádku musí dělat lidé, kteří ji milují a věří jí. Ne lidi, kteří to mají jako melouch, nemají do čeho píchnout, tak to vezmou a udělají z toho extravaganci. To se vymstí," míní Troška. "Podle mě jsou pohádka a komedie nejtěžší žánry, které existují," dodal.

Sám ovšem neměl příliš dobrou návštěvnost svojí poslední komedie Strašidla. Jak si to vysvětluje? "Taky mě to překvapilo. Nevím, kde byla vina. Ale mám pocit, že jak jsme ji nasadili do kin 18. srpna, tak začala obrovská tropická vedra. A protože ten film byl vedený jako pohádka, což bylo špatně, a nevím, kdo to vymyslel, protože to byl rodinný film, byl nasazován v brzkých odpoledních hodinách, kdy byli všichni na koupališti. Muselo by pršet a být kroupy. Ale ti, kdo si ji pak koupili třeba na DVD, jsou z ní nadšení a strašně se jim líbí," uzavřel.

Nočníky, mezi nimiž je i ten Troškův "jarní", se budou dražit 27.3. v 18:00 na Žofíně ve prospěch Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. 

Saša Šeflová , Super.cz

 

 

 
Zdeněk Troška

Zdeněk TroškaMichaela Feuereislová

Teď vám něco řeknu: Zdeněk Troška se naštval na kritiky státního vyznamenání a tohle jim vzkazuje!

31. října 2017 19:18

V sobotu to při udělování státních vyznamenání na Pražském hradě tak trošku vypadalo jako při natáčení Kameňáku! Za svou tvorbu dostali medaili jak herec ze všech dílů Jan Skopeček, tak režisér prvních tří filmů Zdeněk Troška (64). Hned se vyrojila kritika toho, že jeho oceněním prezident degradoval samotné ceny. Co takovým lidem rejža vzkazuje? Hlasujte také v anketě na konci článku.

 

„Ať mi vlezou na záda. Vím, že také kritizují, že pan prezident oceňuje své příznivce. Ale co dělal Havel? A co Klaus? Dělali to určitě v menší míře než pan Zeman, ale taky preferovali své sympatizanty. Já si toho vážím. Pan prezident říkal, že to dostáváme nejen od něj, ale také od občanů České a Slovenské republiky, kterým děláme radost. A to mě moc potěšilo,“ brání sebe i Zemana Troška.

„Byla to pro mě veliká čest a radost. Šlo také o jisté zadostiučinění, co se mé osoby a mé práce týče. Vždyť kolikrát mi různí lidé házeli klacky pod nohy! Hlavně mi to dalo obrovský impuls a elán do další práce. A když mě pak na rautu zastavovali lidé na každém kroku a chtěli se se mnou fotit, byl to pro mě ten skutečný Český lev. Byl opravdu obří zájem, stovky lidí říkaly, jak mě milují nebo obdivují, takže jsem nestíhal ani ochutnat všechny ty dobroty a dal si jen kousek mrkve a chřest ve slanině. Ale moc mě všichni potěšili,“ řekl Super.cz Troška.

Tomu před časem zrušili filmaři jednu z kategorií v Českém lvu jen z důvodu, že by museli ocenit Troškovy Babovřesky. A na to právě narážel v rozhovoru s námi.

„Kolem nás je strašně moc nehezkých věcí, nelásky a marasmu, proto mě o to víc těší dělat lidem radost a vykouzlit jim na tváři úsměv. To je nad všechna vyznamenání světa. Na Hradě to bylo bezvadné, samí příjemní lidé, cítil jsem se tam jako doma. A po tom, co mě nedávno potkalo (režisér před pár týdny pohřbil milovanou maminku – pozn. red.), to byla obrovská vzpruha,“ dodal Zdeněk Troška. 

Měl podle vás Zdeněk Troška dostat státní vyznamenání?

 
 

David Zápal , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vzkaz pro Pavla

(Soukup, 31. 10. 2016 9:38)

dne 5.11. od 16 hod máme sraz ze školy Na nové ve Volyni.

Jen jestli bys mu to mohl vyřídit.
Dík Jirka Soukup