Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk Junák

Zdeněk Junák,*6.12.1951 - herec

Zdeněk Junák je český herec.

S divadlem se setkával od dětství, protože jeho otec byl členem ochotnického souboru v Kelčanech u Kyjova. Jako chlapec hrál také v několika dětských rolích. Maturoval v roce 1970 na gymnáziu v Uherském Hradišti. Původně zamýšlel studovat práva, ale těsně před maturitou se rozhodl pokusit se o přijetí na JAMU. Úspěšně složil talentové i všeobecné přijímací zkoušky a začal studovat na nově zřízené katedře syntetických žánrů. Jeho ročníkovým pedagogem na JAMU byl Rudolf Krátký. absolvoval v roce 1974 v roli Antonína Somra v komedii Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Člověk z půdy.

Jeho první místem po studiu se stalo tehdejší Divadlo pracujících v Gottwaldově, kde hrál v sezóně 1974-1975. V září 1975 se stal členem činohry Státního divadle v Brně, kde hrál až do roku 1992. Od roku 1992 působí jako člen Městského divadla v Brně.

Televizním divákům je patrně nejvíce znám coby brněnský četník Ambrož z televizního seriálu Četnické humoresky, nebo jako hlas tváře teleshoppingu Horsta Fuchse.

Znají ho též posluchači Českého rozhlasu 2 Praha, kde moderuje pořad Písničky od srdce, a každého volajícího vítá svou legendární větou: „Haló, haló, písničky od srdce, Zdeněk Junák, dobrý večer“.

zdroj Osobnosti,cz

Zdeněk Junák (6.12.1951)

Šumař na střešeNarodil se v Kroměříži. K herectví se dostal prý úplně náhodou, když ho k tomuto oboru přivedl jistý herec hradeckého divadla. JAMU (obor herectví) absolvoval v roce 1974. Poté byl v angažmá v Divadle pracujících ve Zlíně, dále ve Státním divadle Brno a od roku 1992 hraje v Městském divadle Brno.

Role, na které rád vzpomíná: Čert (Zbojníci a žandáři), Valka (Mladé gardy), Buckingham (Mušketýři po třiceti letech), Jaromír (Zlatý jelen), Jarda (Holátka), Fešák (Dva šípy), Jeník (Fidlovačka), otec (Matka), Samek (Gazdina roba), Woody Richtarik (Divotvorný hrnec), Pruse (Věc Makropulos), Othello (Othello), Duval (Manon Lescaut), strýc Ben (Smrt obchodního cestujícího), Jack (Všechno je v zahradě), Bamumbollo (Monsieur Amédée), Stalin (Hra o lásce, smrti a věčnosti…), Martin (A babička slaví devětadevadesáté narozeniny), Bastard (Bastard), Prefekt (Každý má svou pravdu), Pilát Pontský (Mistr a Markétka), Kmotr (Dvě gorily proti mafii), Náčelník Bromden (Přelet nad kukaččím hnízdem) aj.

Ještě něco málo z rolí: Baron van Swieten (Amadeus), Augustin Ferraillon (Brouk v hlavě), Alfréd Ďulínek (My Fair Lady ze Zelňáku), Doktor Palmiro Palmare (Sluha dvou pánů), Abram Beer (Koločava), Král Herodes (Jesus Christ Superstar), Gilber Bodley (Vydrž, miláčku!), Nonancourt (Slaměný klobouk), Mikuláš Zubov (Smrt Pavla I.), Jákob a Putifar (Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť), hejtman Pivo (Markéta Lazarová), Makar Čudra (Cikáni jdou do nebe), Spettigue (Charleyova teta), Patron Toni (Poprask na laguně), Eder (V jámě lvové), Opovědník (Jánošík aneb Na skle malované), Major de Chateau-Gibus (Mam'zelle Nitouche).

V muzikálové baladě Markéta LazarováZdeňka Junáka můžeme často slyšet v různých seriálech a filmech, neboť se věnuje dabingu, a to již od roku 1970. Nadaboval velkou spoustu postav, např. Clifa Barnese z Dallasu, postavy v seriálech Big Ben, Pašák, Stephanie, Komisař Rex a jiné. V nabídkách Teleshoppingu na nás promlouvá ústy Horsta Fuchse.

Spolupracuje s televizí na filmech a seriálech, a to jak na úspěšných Četnických humoreskách, kde si zahrál sympatického praporčíka Josefa Ambrože, tak v Černých baronech, kde ztvárnil plukovníka Vlčáka. Není mu však cizí ani tvorba pro děti, a tak ho můžeme spatřit i v pohádkách (např. Princezna se zlatým lukem).

Patří do kapely Vinařští romantici, rád si zahraje na kytaru a na otázku, kde se naučil zpívat, odpovídá, že jako zemitého Moraváka ho ke zpěvu vedly maminka s babičkou, ale za nejlepší školu považuje moravské sklípky.

Je ženatý, s manželkou Irenou má dceru Zuzanu.

V roce 2001 byl nominován na cenu Thálie za roli Abrama Beera v Koločavě, širší nominaci dostal za roli Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše (2006).
 

zdroj Neoficiální stránky MdB,cz

Zdeněk Junák natáčí nový seriál.

Zdeněk Junák natáčí nový seriál. Foto: Facebook Kaskadéři s.r.o.

Vzpomínáte na praporčíka Ambrože z Četnických humoresek? Tohle je jeho představitel po 18 letech

13. června 2015 15:15

Herce Zdeňka Junáka velmi dobře znají návštěvníci Městského divadla Brno, kde působí již řadu let. A také diváci seriálu Četnické humoresky. V tom si zahrál praporčíka Josefa Ambrože. Jeho nejnovější televizní rolí bude postava majitele pojišťovny v seriálu Kaskadéři s.r.o.

„V seriálu hraji postavu majitele pojišťovny. Jmenuje se Skála a je to člověk opravdu tvrdý jako skála. A ne zrovna férově jednající,“ popsal svou roli herec, kterému ovšem její povaha nevadí, ba naopak. „Postavy záporáků mám rád. Takže jsem si ho zahrál opravdu rád. A navíc s partou mladých a senzačních lidí. Co víc si přát?“

V televizi vidět příliš často není, a tak se nabízí otázka, co dělá? Je toho požehnaně! „I když jsem už důchodce, jsem stále členem Městského divadla Brno. Takže mě můžete vidět víceméně pravidelně na scéně tohoto divadla. Od poloviny června až do poloviny července mě můžete vidět na Biskupském dvoře v areálu Moravského muzea v inscenacích Noc na Karlštejně, Baron Trenck, Mendel aneb Vzpoura hrášků a My Fair Lady ze Zelňáku. Pravidelně mě můžete slyšet každou sobotu na vlnách Českého rozhlasu Brno v pořadu Randez vous s Junákem. Jsem také členem hudebního sdružení, které si říká Vinařští romantici, pokud máte rádi dobrou muziku a zábavu tak hrajeme např. 12.7. v Újezdě u Brna anebo 19.8. v Brně - Slatině,“ vyjmenoval své četné aktivity. 

Lucie Sieglová, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář