Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk Dítě

Zdeněk Dítě,*19.11.1920 - 11.12.2001 - herec

 

Zdeněk Dítě, narozený 19. listopadu 1920 v Praze, byl český herec.
Po gymnáziu vystudoval obchodní akademii a stal se účetním. Nicméně měl rád divadlo, chodil fotografovat herce. Herectví začal studovat soukromě za okupace u Loly Skrbkové a líčení u Miloše Lišky. Poprvé veřejně vystoupil v roce 1941 v umělecké skupině Ruch a v divadélku Pro 99, kde zahrál pistolníka Grimpa ve hře Limonádový Joe. Hrál jako ochotník v pražském Větrníku a to až do roku 1944, teprve pak začal působit plně profesionálně:

1944 až 1945 v Divadle na Vinohradech
1945 až 1946 v Divadle E.F.Buriana
1946 až 1958 v Divadle na Vinohradech
1958 až 1981 v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (což je dnešní Švandovo divadlo), zde hrál až do roku 1989

Jedna z jeho nezapomenutelných (a také mnohokrát reprizovaných) divadelních rolí byl herecký koncert ve známé divadelní hře Dva na koni, jeden na oslu, kde exceloval na prknech Realistického divadla společně s Josefem Vinklářem a Jiřím Adamírou[zdroj?].

Zdeněk Dítě byl znám svojí elegancí, uhlazeností, noblesním stylem, velmi dobrou mimikou a vytříbenou výslovností, často hrál muže noblesně nonšalantní. Uměl i hezky zpívat, což předvedl v několika českých filmech. Za svůj život vytvořil v televizi a filmu desítky různých rolí, ke konci života se ale často jednalo o role menší až epizodní. Zpočátku jeho herecké dráhy hrál často vojáky, kriminalisty, mladé muže budovatele a podobné role.

Své hlavní filmové role si paradoxně zahrál na počátku své herecké kariéry. Jednalo se především o film Prstýnek Martina Friče z roku 1944, dále o film Předtucha z roku 1945 a o film Polibek ze stadionu z roku 1948, kde hrál herečkou Janou Dítětovou, což zavdalo příčinu k mylné domněnce, že se v jejich případě jedná buďto o sourozence nebo o manžele. Jednalo se pouze o náhodnou shodu jmen. Poté se objevil v celé řadě dalších filmů.

Na konci svého života žil osamoceně, v ústraní a v chudobě, zemřel 11. prosince 2001 v Kralupech nad Vltavou, v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Je pochován na Vyšehradském hřbitově v hromadném hrobu s několika dalšími známými umělci.

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář