Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk David

Zdeněk David,*12.7.1955 - herec

Zdeněk David se narodil 12. července 1955 v Trutnově do rodiny stavebního inženýra a ekonomky. Po vyučení na kuchaře a po základní vojenské prezenční službě vystudoval večerně gymnázium. Přihlásil se na DAMU, kterou nakonec roku 1984 absolvoval. Už během studií hrál v ochotnických a amatérských scénách.

Současně krátce hostoval a i statoval v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově, v pražském Národním divadle (1981 – 1982) a na pražské studentské scéně DAMU s názvem DISK (1982 – 1983). A v dalších létech byl hercem ve svobodném povolání, jenž hostoval a střídavě hrál na pražských a mimopražských oblastních scénách.

Během své pětadvacetileté herecké dráhy se od absolvování DAMU postupně objevoval v Činoherním klubu, v Divadle v Řeznické, v jihlavském Horáckém divadle, v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, ve Spolku Kašpar, v Divadle Na zábradlí, v Pražské divadelní agentuře, v Městských divadlech pražských (Rokoko), v Cavern clubu, v Hamlet Production, v Divadle Příbram, v Cleopatra musical, v Rubínu a pak v dalších až do roku 2005.

Své herectví dokázal i v různých velkých náročných titulních rolí, hlavně např. Člověk v plášti a Plukovník („Idiot“), Stařec („Kavkazský křídový kruh“), Bartolus („Nebe na zemi“), 2. písař a Clavaroche („Kdo se skrývá za zdí“), Benátský dóže („Othello“) a i Zuniga („Carmen“).

Z dalších her si uveďme „Hrátky s čertem“ (Vysloužilec Martin Kabát), „Koketka stejnojmenného autora“ (Ruzzante), „Svatba“ (Dmitrij Stěpanovič), „Každý musí křičet…!“ (Ferenc Futurista), „Revizor“ (Bob), „Polská krev“ (Senovič), „Hello, Dolly!“ (Rudolf a Soudce), „Macbeth“ (Vrátný), „Ženichové“ (Milinský), „Lakomec“ (Kočí a sluha Jakub), „Višňový sad“ (Účetní Jepichodov), „Čarodějky ze Salemu“ (Thomas Putnam), „Černá komedie“ (Schuppanzigh), „Dalskabáty, hříšná ves“ (Trepifajksl), „Rebelové“ (Otec), „Krysař“ (Starosta), „Hra lidová“ (Jidáš), „Volání za řekou“ (Lawson), „Manon“ (Hostinský), „Vychovatel“ (Wenzeslaus), „Brouci – Evangelium podle Beatles“ (George Harrison), „Marianniny rozmary“ (Vrah), „Případ Muromských“ (Tarelkin), „Kompot“ (Tumorol), „Stará (známá) historie“ (Pandolfo) apod.

Ve filmu začínal jako epizodkář od začátku 80. let. Zdeněk David hrál ve filmech KLUCI Z BRONZU (kuchař vojín Burda), LÁSKA Z PASÁŽE (student), MRAVENCI NESOU SMRT (kuchař), CENA MEDU (příslušník VB), ANTONYHO ŠANCE (muž), ČAS SLUHŮ (bratr Vojta), ŠEPTEJ (Jordi), ze seriálu sestříhaný film ZDIVOČELÁ ZEMĚ (honák), BÁJEČNÁ LÉTA POD PSA (starší muž), AŤ ŽIJÍ RYTÍŘI (kočovník) atd.

Hrál i ve studentských filmech FAMU (DÁREČEK) a v zahraničních produkcích (např. venkovan v LES MISÉRABLES / BÍDNÍCI). Avšak Davidova epizodkářská filmová práce vždy stála na okraji (podobně jako práce pro televizi) oproti divadlu. Zdeněk David filmoval od roku 1980 až do roku 2009 a působil zde prakticky devětadvacet let až do své předčasné smrti.

Hrál i v televizních inscenacích (TŘINÁCTERY HODINY, HUSARSKÁ ČEST, PERIFERIE, STOPAŘ, PŘEPADENÍ, I VE SMRTI SAMI, FALEŠNÉ OBVINĚNÍ, CESTA BYLA SUCHÁ, MÍSTY MOKRÁ, BANKROTÁŘI, NÁVRAT ZBLOUDILÉHO PASTÝŘE, HYPNÓZA, POKLAD NA SOVÍM HRÁDKU, ŽIL JSEM S CIZINKOU, SVĚDOMÍ DENISY KLÁNOVÉ, SNĚŽNÁ NOC) a též v seriálech (MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA, DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY, DŮM POSLEDNÍ RADOSTI, DRACULŮV ŠVAGR, ZDIVOČELÁ ZEMĚ, HOTEL HERBICH, ARROWSMITH, ČERNÍ ANDĚLÉ, VYPRÁVĚJ).

Svůj hlas uplatnil i v dabingu a v rozhlase. Zdeněk David zemřel zcela nečekaně a náhle – dobrovolně vlastní rukou 16. března 2009 v Praze ve věku pouhých nedožitých čtyřiapadesáti let. Zemřel uprostřed horečnaté práce. Proto celkem dost velká řada projektů, v nichž hrál, měla premiéru až po jeho sebevraždě.

Pouhých třináct dnů po jeho smrti viděli diváci jeho kreaci Máchy v TV dramatu SVĚDOMÍ DENISY KLÁNOVÉ (2008) Miloše Zábranského, pět měsíců příslušníka StB v seriálu VYPRÁVĚJ (2009), sedm měsíců varhaníka v Cieslarově opět televizním dramatu SNĚŽNÁ NOC (2009) a kočovníka v celovečerním hraném filmu Karla Janáka AŤ ŽIJÍ RYTÍŘI! (2009) a stejnojmenném seriálu.

 

zdroj ČSFD,cz

 

Jaroslav "krib" Lopour

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář