Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdeněk Blažek

 Zdeněk Blažek,*22.5.1922 - 25.1.1984 - herec

 • Zdeněk Blažek se narodil 22. května 1922 v Brně. Po několikaleté herecké činnosti nastoupil přímo do Satirického divadla Večerní Brno (1960 – 1984) jako jeho mnohaletý významný a přední člen, kde však setrval až do své smrti. Díky svému typu herectví se přesně hodil do tvorby této scény, která se ale už počátkem 60. let zařadila mezi nejprogresivnější a nejprůbojnější české scény.

  Především jeho přesné úsporné výrazové prostředky dokonale dotvářely poetiku tohoto divadla. Ovšem nejvíce výrazná byla jeho vysoká postava, podlouhlý obličej a velký nos, přirozený herecký projev. Na brněnské scéně se Blažek objevil téměř ve sto zde uvedených titulech.
 • Na jevištích sehrál zpočátku Aloise Mudruňku („Pozor, hodný pes!“), Guildensterna a Ducha („Hamlet IV. aneb Cirkus Elsinor“), Krále Vávru („Král Vávra“), Hrobníka („Čára“), Purkmistra („Drak je drak čili Kterak Žužličtí k rozumu přišli“), Zdeňka Mašáta („Vyrozumění“), Raubíře Lotrandu („Po staru se krást nedá“), Fobose („…alias Odyssea“), Ženíška („Kde je Kuťák?“), Strážníka Kleina („Jezinky a Bezinky“), Q. F. Maxima („Hannibal před branami“), Staršího VB („Normálka“), Pochopa („Romeo a Julie“), Lábána a Faraóna („Černošský Pán Bůh a páni Izraelité“), Lebela a Biffera („Fanfán Tulipán“), Vykonavatele („Procesy(í)“), Dona Blasca („Kat a blázen“) a nebo Krištofa („Těžká Barbora“).
 • V 70. a 80. letech se divadelním divákům předvedl v inscenacích „Jen kapánek strpení aneb Ztracený dopis“ (Pankrác Drábek), „Josef Švejk“ (Palivec), „Caesar“ (Velekněz), „Revizor“ (Policajt), „Na tý louce zelený“ (Cedulář), „Žert vinaře Agaba“ (Karpe), „Nebožtík Nasredin“ (Saradin), „Dům temperamentů“ (Rádorád), „Byl jednou jeden…“ (Ponocný), „Dámský krejčí“ (Štěpán), „Žebrácké dobrodružství“ (Cizí pán), „Amnestie“ (Chotěnčik), „Únos Sabinek“ (Antonín Hromský), „Římská lázeň“ (Gečev), „Talisman“ (Žorž), „Líbej mě, Alfréde!“ (Charles), „C. k. polní maršálek“ (Karel Hofer), „Zpívající Benátky“ (Ridolfo), „Limonádový Joe“ (Abe Honesty), „Haškův pražský dekameron“ (Potůček a Lampář) apod.

  Ač byl herec Zdeněk Blažek brněnským hercem, celkem často účinkoval před filmovými kamerami, i když někdy i s několikaletými přestávkami. Debutoval krátce po svém vstupu na brněnskou scénu a během 60. let vytvořil například družstevníka Františka (PRÁZDNINY S MINKOU), učitele Angličanů (NEOBYČEJNÁ TŘÍDA), zřízence pohřebního ústavu (ZLATÁ RENETA), popravčího (VRAŽDA PO NAŠEM) a strážného v pevnosti (AUTOMAT NA PŘÁNÍ).
 • Na začátku normalizace ještě předvedl mj. tanečníka (PĚNIČKA A PARAPLÍČKO) a i s kobercem vyhozeného a později zavražděného průvodčího ve vlaku („ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU“), ale poté se na šest let odmlčel.

  S pomocí režiséra Jiřího Menzela se poprvé po přestávce před české kamery vrátil ve své nejznámější a největší roli. V komedii NA SAMOTĚ U LESA (1976) se převtělil do vesničana Toníka Hrušky, kterého přepere jeho starý přítel děda Jan Komárek (Josef Kemr).

  Ve druhé polovině 70. let ještě sehrál výtvarníka Oldřicha Jiránka (STOPAŘ), převozníka Gausse (MLADÝ MUŽ A BÍLÁ VELRYBA) a venkovského muzikanta (BOŽSKÁ EMA). V posledních čtyřech letech svého života ještě stihl filmová 80. léta obohatit dalšími malými kreacemi staršího železničáře (mluví Mirko Musil) v komedii Václava Vorlíčka ZRALÉ VÍNO (1981), Mosely v Jirešově baladě OPERA VE VINICI (1981) a naposledy všetečného králíkáře Bedřicha Buchteleho (opět ho namluvil Mirko Musil) v komedii VÝBUCH BUDE V PĚT (1984) Josefa Pinkavy.
 • Tento film měl premiéru (červen 1985) téměř rok a půl po Blažkově smrti. Spolupracoval i se slovenskou kinematografií (např. 322, VEĽKÁ NOC A VEĽKÝ DEŇ, ZAPRÁŠENÉ HISTÓRIE EMA BOHÚŇA, KEBY SOM MAL DIEVČA, TISÍCROČNÁ VČELA).

  Ojediněle vystupoval též v brněnských studiích Československého rozhlasu („Hamlet IV. aneb Cirkus Elsinor“) a Československé televize (např. SLOVÁCKO SA NESÚDÍ). Zdeněk Blažek zemřel náhle 25. ledna 1984 v rodném Brně ve věku nedožitých dvaašedesáti let. Nesmí být zaměňován za svého kolegu, pražského herce divadla a filmu Zdeňka Blažka (1926 – 2007), nebo snad za hudebního skladatele, teoretika a pedagoga Zdeňka Blažka (1905 – 1988).

  Jaroslav "krib" Lopour

 • zdroj ČSFD,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář