Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vojtěch Dvořák

Vojtěch Dvořák,*                      herec

Narodil se jako Štír a Prase. Jeden z jeho pravidelných snů vypadá asi takto: Vojta v dresu české fotbalové reprezentace rozhoduje gólem z přímého kopu v poslední minutě finále MS a poté odchází na hotel s nejkrásnější z dívek. Za svůj největší úspěch prostě považuje to, že může dělat to, co ho baví. Zkrátka hrát jako o život.

Vojta píše rád, nejčastěji například tzv. stupid-songy pro jejich kapelu. Ze zvířat jednoznačně sympatizuje se slony. A jeho oblíbenou barvou je modrá.

 

Sláva je asi pomíjivá (říká a upozorňuje, že stejně ale budou odpovídat všichni). V televizi nejraději kouká na fotbal. Jeho oblíbená role to je Zlej kaz, postava z legendárního představení Dentální rapsodie jejich amatérského souboru Ztracená existence. Nemá dosud jasno v tom, zda věřit či nevěřit na osud, ale jedno ví jistě: rád by si jednou zahrál hlavní roli v nějakém pořádném hollywoodském trháku.

 

PAN BEAUMARCHAIS BY Z NÁS MĚL RADOST
 


K velkým rolím v Ještěrech, Tulákovi po hvězdách či Mrzákovi inishmaanském si v sobotu herec Vojtěch Dvořák přidá další, dokonce titulní. Bude sluhou Figarem. „Můj Figaro by měl být punkáč. Je to sluha-rebel, kterému vadí, jak se chová jeho pán, a dává to všem patřičně najevo,“ říká herec.

* Měl jste už někdy něco do činění s touhle postavou?

S postavou sluhy ano, v Shakespearově Marné lásky snaze, kde hraju Kotrbu. Ale Kotrba je na rozdíl od Figara pomatený trouba, který občas neví, co plácá. Figaro toho naplácá sice možná ještě víc, ale na rozdíl od něj jsou ty jeho špeky promyšleně mazané a snad i dobře mířené.

* Čím je role zvláštní nebo těžká?

Figaro rád tančí. Jeho styl je dosti zvláštní a pro dřevěného tanečníka, jako jsem já, i dosti těžký. Také budu mít v jednu chvíli na hlavě obří akvárium, a to je taky dosti těžké.

* Kolik zůstalo z původního textu a kolik je improvizace?

Z původního textu jsme vždycky v každé scéně vycházeli. Něco se nechalo, něco poopravilo a něco zmizelo naštěstí úplně. A na to, co zůstalo, se nabalovaly nové texty vycházející z nápadů, které vznikaly improvizováním na zkouškách. Myslím si, že pan originální autor Beaumarchais by se na nás nezlobil. Měl by z nás radost. Jako máme my z něj...

* Co vaše vlastní nápady?

Děkuji za otázku. Ač jsem velmi skromný hoch z Braníka, teď se musím pochlubit, protože vlastně ty nejlepší nápady jsou z mé hlavy, ať už se to týká scény, hudby, postavy Figara, ale nenechal jsem si je jen pro sebe. Třeba kolegům Zapletalovi a Novotnému jsem ty jejich figury prakticky udělal (smích).

* Nebude to trochu podobné jako horor - kabaret Noc oživlých mrtvol? Včetně politické satiry?

Nejpodobnější je asi způsob práce, jakým obě inscenace vznikaly. David Drábek měl v hlavě nějaké nápady, my jsme začali na zkouškách improvizovat a z toho postupně vznikal nový text. Mě to takhle baví, protože se u toho krásně vyblbneme. A je pravda, že i ve Figarově svatbě dáme našim pseudopolitíčkům co proto. Jen při tom nikdo nezemře. I když...

* Čím byste přesvědčil diváky, aby si Figarovu svatbu nenechali ujít?

Myslím, že návštěva Figarovy svatby bude stát za to. Diváci se mohou těšit na největší paroží minimálně ve střední Evropě, vytuněné pánské rozkroky, masovou střílečku, jednu vypečenou nadpozemskou rodinku, zpěvy, tance, veselí. Bude to prostě velká sláva a legranda!

Petr Mareček, MFD, 15. 12. 2011

Zdroj KD Hradec Králové,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář