Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes,*24.7.1946 - herec, choreograf, tanečník

 

Vlastimil Harapes je považován za nástupce a pokračovatele největší osobnosti českého poválečného baletu M. Kůry. V době své vrcholné umělecké dráhy uplatňoval v rolích jak svou ideální fyzickou dispozici, eleganci i oduševnělou tvář, tak všestranně vyspělou techniku, kterou si zdokonaloval i studiem v Petrohradě v baletní škole Malého akademického divadla.

K jeho závažným výkonům patří Romeo a Mercutio v Kůrově a Weiglově inscenaci Prokofjevova baletu Romeo a Julie, Escamillo ze Ščedrinovy Vášně, Spartakus z Chačaturjanova stejnojmenného baletu. Tančil samozřejmě i různé prince z baletních pohádek (Louskáček, Labutí jezero, Popelka).

Po hostování na zahraničních scénách, kde si získal pevné postavení jako typický danseur noble romantického repertoáru, se do Národního divadla vrátil po roce 1989 jako choreograf a šéf baletu. Prosazuje zejména moderní taneční dramaturgii. Mladičkého Harapese zaměstnávali filmoví režiséři i jako herce, hrál však i ve filmech ze 70. let.

Z filmů, ve kterých se Vlastimil Harapes objevil můžeme jmenovat Markéta Lazarová (1967), Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), Panna a netvor (1978) nebo Bolero (2004).
Hrál jednu z hlavních rolí po boku Marty Vančurové ve filmu Den pro mou lásku.

Autor: dg

zdroj Osobnosti,cz

 

Vlastimil Harapes se proměnil v anděla, aby mohl vzniknout nový taneční styl.Video: CROSSBAND

Chystá se snad na onen svět? Legendární tanečník se sedmi křížky na krku se proměnil v anděla

22. dubna 2017 13:58

Ne náhodou ve svém novém videoklipu kapela Crossband obsadila do role anděla právě legendárního tanečníka a držitele ceny Thálie za celoživotní mistrovství Vlastimila Harapese (70).

 

Tanec je totiž základním motivem celého příběhu, který s lehkostí a vtipem ukazuje, že svou vlastní cestu si musí najít každý sám. Zatímco Petr Kurtiš v hlavní roli se protlouká životem a nedaří se mu splnit si celoživotní sen a stanout na prknech, která znamenají svět, Harapes mu během chvíle setkání dokáže dodat tolik elánu, že rázem vše změní a nový taneční styl je na světě.

Ačkoli Harapes již aktivně netančí a své zkušenosti předává dál nejen v pozici uměleckého ředitele Pražské konzervatoře, stále má energii, kterou by mu mohl závidět kdejaký čtyřicátník, a navíc vypadá minimálně o deset let mladší.

Skvělou spolupráci s Vlastimilem si pochvaluje i frontman kapely Jaroslav Kříž, který při natáčení zastával spolu s Tomášem Krejčím roli režiséra: „Když vznikal tento příběh, bylo jasné, že v roli tanečního anděla, který dokáže dodat hrdinovi potřebnou odvahu, se musí objevit velká legenda. S Vlastimilem jsem měl tu čest spolupracovat již vícekrát a pokaždé to bylo velice příjemné. Je to profík." Jaroslav očividně ví, kam při osazení rolí sáhnout, v jejich minulém klipu se objevila například i sexy herečka Barbora Mottlová (30). 

Jiří Čeladník , Super.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář