Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlasta Burian

Vlasta Burian,*9.4.1891 - 31.1.1962 - herec, div.ředitel, sportovec

 

Vlasta Burian se narodil v tehdy českoněmeckém Liberci v rodině krejčího. Už jako dítě se v otcově dílně seznamoval s lidmi, kteří toužili po divadle a poslouchal jejich příběhy z amatérského divadelnictví.

Po přestěhování do Prahy-Žižkova pozoroval svět plný hospůdek a komiků z šantánů a kabaretů, od kterých se mnohému naučil. Vystupoval na večírcích pro kamarády, kde imitoval a improvizoval různá kabaretní čísla. Když ho jednou uviděl jeho otec, který chtěl mít ze svého syna obchodníka, svolil a Vlasta mohl jít k divadlu. Dělal několik odborných škol, včetně obchodní školy, ale vždy odsud odešel.Nebyl studijní typ.Druhou jeho zálibou byla kopaná a záhy se stal oblíbeným brankářem.

Nejprve zkoušel štěstí ve velkých divadlech na Vinohradech a ve Švandově divadle, ale všude byl jen jedním z členů sboru.. Potom si ho všiml Karel Hašler a zajistil mu angažmá v kabaretu Rokoko, kde se stal miláčkem publika a seznámil se tu se svým prvním partnerem, klavíristou Daliborem Ptákem, se kterým se proslavil parodií italských oper.

Jen zmínka k tomu, že všichni se museli učit texty, scénáře, jen on nemusel. Improvzoval. Proto jej také poměrná většina kolegů - herců neměla ráda.

Za 1. světové války byl povolán do armády, odkud dezertoval, potuloval se po českém venkově a živil se svými výstupy. Potom se vrátil do Prahy.

Roku 1925 založil vlastní divadlo, vytvořil kolem sebe skoro stálý soubor herců, a proslavil se jako král komiků, ale s řadou chyb a nedostatků. Zatímco na jevišti vystupoval jako lidový bavič, v soukromí byl ješitný, nafoukaný, dětinský, despotický a rád si potrpěl na komfort a uniformy.Základem jeho komiky byla improvizace jak na divadle, tak i v rozhlase a ve filmech. Natočil celkem 4 němé filmy (Tu ten kámen, Falešná kočička, Lásky Kačenky Strnadové a Milenky starého kriminálníka), ale teprve ve zvukovém filmu se mohl plně prosadit.

Jeho filmy vycházely z her, které hrál na divadle a ve filmech vystupoval si i zazpíval, protože do každého filmu napsali autoři hudby písničku přímo Burianovi na tělo. Exceloval nejen ve filmech, napsaných přímo pro něj, ale i v klasických dílech jako byl například Revizor A. P. Čechova nebo román Ignáta Hermanna U snědeného krámu, kde uplatnil nejen komiku, ale objevil se tu i jako charakterní herec. Nejčastěji filmoval s režisérem Martinem Fričem a scénáristou Václavem Wassermannem

Ve 40. letech natočil své nejlepší filmy jako např. katakomby, Baron Prášil a Přednosta stanice. Hrál dokonce v Národním divadle roli principála v Prodané nevěstě, stal se miláčkem českého publika, ale vše mělo i stinnou stránku, protože musel čelit tlaku nacistů.

Roku 1945 byl zatčen pro údajnou spolupráci s Němci a mnohdy vykonstruované procesy se táhly celých 5 let. Teprve roku 1950 mohl vystoupit na pódiu kladenského divadla potom přešel do karlínského divadla.

Návrat před filmovou kameru umožnil stárnoucímu a nemocnému komikovi režisér Oldřich Lipský trapnou rolí kostelníka ve filmu Slepice a kostelník. Potom natočil ještě několik snímků jako byla pohádka Byl jednou jeden král (jediný společný film V. Buriana a Jana Wericha), ale už to nebyl Burian, kterého znali fanoušci z dob jeho největší slávy.

Po smrti Vlasty Buriana bylo natočeno několik střihových filmů (např. Král komiků) a byly vydány reedice desek s písničkami z jeho filmů.

Autor: Petr Rusňák

zdroj Osobnosti,cz

Hodně smutný obrázek: Takhle vypadal na konci svého života bohem nadaný komik Vlasta Burian

12. prosince 2014 11:57

Před druhou světovou válkou byste populárnějšího herce hledali jen stěží. Vlastu Buriana (†71) zbožňovaly davy. Filmy, ve kterých jeho jméno v titulcích stálo vždy na prvním místě, v biografech trhaly návštěvní rekordy a ve svém divadle, kde bavil diváky v podstatě denně, měl narváno až po strop. S koncem války však Burian zažil opravdu strmý pád až na samotné dno.

 
 
 

K totálnímu útlumu kulturního dění došlo v protektorátu 1. září 1944, kdy Němci oficiálně zavřeli všechna do té doby fungující divadla v republice. Burian, který mimochodem už dva roky nefilmoval, najednou devět měsíců před koncem války zůstal bez práce. A brzy mělo být ještě hůř.

Hned po válce se proti Burianovi strhla obrovská štvanice. Nejen za výhody, kterých jako prominentní herec užíval za války, se stal terčem mnoha útoků. Byl vyřazen z herecké obce, vystěhován z vily, obžalován z kolaborace a skončil za mřížemi. Souzen byl celkem třikrát mimo jiné za přihlášení se k německé národnosti a za propagaci nacismu ve skeči Hvězdy nad Baltimore, kde parodoval Jana Masaryka.

Z poválečných soudních třenic vyšel s žalostným výsledkem. Odsoudili jej ke třem měsícům odnětí svobody (přesně ten čas trávil ve vazbě) a pokutě půl miliónu korun, které si ovšem neměl jak vydělat. Aniž by mu bylo cokoliv jasně prokázáno, cejch už mu zůstal. Burian měl před sebou nejhorší období života, kdy musel odejít z Prahy a živil se pracemi na stavbách a nahodilých brigádách nebo jako číšník na horské chatě.

Když si nakonec veřejně posypal hlavu popelem, mohl se vrátit před své publikum, které na něj ani po těch pár letech nezapomnělo. Byl to už ovšem stárnoucí unavený klaun s podlomeným zdravím. Na plátno se vrátil tristní rolí rozvraceče Kodýtka ve filmové agitce Slepice a kostelník (1951) a dostal angažmá v divadle.

Už to nebyl ten bohem nadaný komik plný energie. Měl problémy s očima a špatně se mu chodilo. Poslední léta vystupoval v podřadných nevytopených sálech. Při jednom takovém vystoupení se nachladil a na následky plicní embolie zemřel. Jeho žena Nina přestala vycházet z domu. Za svým mužem, kterému stála po boku v dobrých i zlých časech, odešla jen tři měsíce po něm. 

 

Jiří Nedvídek, Super.cz

   6. dubna 2015 • 05:00

Celebrity vždy vydělávaly na reklamě: Burian doporučoval zubní pastu! A co další?

Vlasta Burian si čistil chrup pastou Thymolin.
Vlasta Burian si čistil chrup pastou Thymolin. (Foto Aha! – Martin Pekárek, archiv Národního muzea, ara)
 
 
 
 

Už za první republiky využívali obchodníci ke zviditelnění svých výrobků tehdejší celebrity. Známá osobnost na reklamním letáku či v prvních filmových reklamách prostě uměla prodávat. S pěveckou či hereckou hvězdou se propagovalo kdeco – od obuvi přes kávu až po benzinové traktory.

 

K reklamě se již tehdy používala celá řada prostředků – plakáty, letáky, rozhlas i film. Už v období němého filmu vznikaly první reklamní spoty. Tak třeba v krátké grotesce, která pojednávala o tom, jak je snadné nahradit nespolehlivě dojící krávu rostlinným tukem Sana, si v roce 1927 zahráli Ferenc Futurista a Eman Fiala. O tři roky později ve snímku Chudý otec, bohatý syn zase herec Josef Rovenský vyzdvihoval výhody benzinového traktoru.

Reklamy se velice rychle dostaly i na divadelní programy, které si mohli diváci zakoupit před představením. Lákaly k návštěvě různých obchodních domů, salonů či restaurací nacházejících se většinou v blízkosti daného divadla. A kromě výše zmiňovaných způsobů už existovala i určitá skytá reklama. Například Ema Destinnová měla ve své garderobě řadu vějířů s potisky pivních a likérových značek. Ostatně proč ne, byla jejich příznivkyní a věděla, co doporučuje. Dokonce poté, když opustila dráhu operní pěvkyně a stáhla se do ústraní na svůj zámek ve Stráži nad Nežárkou, sama se na výrobě likérů podílela. Asi vůbec nejčastěji se v reklamách objevoval »král komiků « Vlasta Burian. Patřil u nás k nejpopulárnějším hercům a obchodníci si byli moc dobře vědomi, že jim jeho jméno zaručí vyšší prodeje. Burian zapózoval například v reklamě na kávu Meinl, zubní pastu Thymolin nebo klavíry Petrof. Pro obuvnickou společnost Baťa také natočil několik propagačních snímků a stal se tak jednou z nejvýraznějších postav filmových reklam tehdejší doby. Kromě něj spojily se značkou Baťa své tváře také populární herečky Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová, Zdenka Sulanová nebo Antonie Nedošinská.

Známé osobnosti tehdejší doby však také velice dbaly na sebepropagaci. Věděly, že je důležité být vidět, a neváhaly zapózovat na filmové plakáty či pohlednice. Oldřich Nový či Vlasta Burian dokonce vydávali své vlastní časopisy, ve kterých se jejich fanoušci mohli dozvědět spoustu informací – byť často smyšlených, aby zaujaly

autor mhh

zdroj Aha,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ANTON,ŠPELELEC.OSTRSTŘELEC

(PETR.ŠPETIK, 13. 10. 2015 22:03)

NO,CO,POVĚDĚT
O,VLASTOVI,BURIANOVI
ŽE,TO,BYL,NEJELEPŠI
KOMIK,20,STOLETI
NO,NEJLEPŠI,JE,ANTON
ŠPELEC,PODLE,DIVADELNI,HRY
UŽ,MĚ,VEZOU,TO,JE,FILM
PŘIPOMINAJICI,STAROU,RAKOUSKOU
UHERSKOU,ŘIŠI,NO,PŘED,PRVNI
REPUBLIKOU,BYLI,SOUDY,UŘADY,
A,VOJENSKE,INSTYTUCE,V,HOSPODACH
BILY,I,ŠPICLOVE,KTEŘI.ZA.URAŠKU.NA
CTI,HLAVY,STATU,NEBOLI,RAKUSKE
ŘIŠE,NO,ZPĚT,KNAŠEMU,PŘIBĚHU
JE,POCHOD,RAKOUSKYCH,OSTROSTŘELCU
BEDNAŘ,ŠPELEC,MA,BYT,VYZNAMENAN
ZA,SLUŽBU,VLASTI,ALEL,BOHUŽEL,TO
VYZNAMENAMENANI,NEDOSTANE
TAK,JDE,DO,HOSPODY,A,BĚDUJE
ŽE,JI,NEDOSTAL.SEDI,Z.PŘITELEM
KAČABOU.A.JE.HROZNĚ,NEŠČASTNY
ŽEJI,TU,MEDAJLI,NEDOSTAL,PAK
PŘIŠLI,VELENI,OD,ZBORU,VELITELE
OD,ZBBORU,OSTROSTŘELCU,HRL
JIŘI,DREMAN,KTERI,HRAL,VELITELE
OSTROSTŘELCU,NO,PAK,NASTANE
SCENA.KDI,VLASTA,BURIJAN,URAZI
CISAŘE,SLOVY,ŽE,CISAŘ,PAN,JE,VUL
JAROSLAV.MARVAN,V,ROLI.PŘITELE
KAČABY,ŘEKNE,TONIČKU,JIDI,SE
OMLUVIT,VŽDT,TĚ,OBĚSEJ,NO,A,ŠPELCOVI
SE,ULEVILO,JO,ŠEL,SEMU,OMLUVIT,POSLUŠNĚ
HLASIM,ŽE,SE,NAŠE,SPOLEČNOST,UNAHLILA
ŽE,JSEM,ŘEKL.ŽE,CISAŘ.PAN.NENI,VUL.
ALE.KORUNOVANY,VUL,A,VELITEL,OSTTROSTŘELCU
JIŘI,DREMAN,KŘIKNE,ŽE,JSTE,URAZIL,CISAŘE,NO
A.PAK.NASLEDUJE,RVAČKA,V,HOSPODĚ.NO
POTOM,TO,KONČI,ZA,URAŽKU,CISAŘE.TŘEMI
MĚSICI,VĚZENI,TVRDEHO,ŽELAŘE
NO,ABY,NEMUSEL,DO,VĚZENI,TAK,
TAM,POŠLE,ZAMĚSTNANCE,ALOJZE,KUKAČKU
TEN,TOTAM,ODSEDI,A,PAK,ZISTI,ŽE,SPOLUBIDLICI
UMŘEL,NO,A,ANTON,ŠPELEC,SE,DOZVDĚL,ŽE
VLASTNĚ,NEGZISTUJE,ODEJDE,OD,MANŽELKY
A,MUSI,HRAT,SVEHO,BRATRA,A,ON,TO,MUSI
VIDRŽET,I,KDYŽ,TU,NENI.PŘEDSTIRA,ŽE,JE
BRATR,RUDOLF,A,VELITEL,OSTROSTŘELCU
MU,MEDAJLI,DA.NO,,A.TO,TA,HRA.SE,JMENOVALA
UŽ,MĚ,VEZOU,MĚLA,PREMIERU,1932.PREMIERA,FILMU
BILA,5.12.1932,NO,PAK,NASLEDOVALO.POBOČNIK
JEHO,VISOSTI,PREMERA,BILA,.14.4.1933.NO
U,FILMOVEHO,PODNIKATELE.MAIZNERA,ARCHITEK
BIL,FERDINAND,FENCL,NO,CO,KTOMU,DODAT
PŘED,DRUHOU.SVĚTOVOU,ALKOU,BIL,BURJAN
NEJLEPŠIM.HERCEM,ROZHLASOVIM,JELIKOŠ
ROZHLS,EGZISTOVAL,JIŠ.OD.18.5,1923
KDY,SE,ZAČINALO.V.PRAZE,VE,KBELICH
NA.LETIŠ,NO,VLASTA,BURIJAN,VLASTNI
I,FODBALOVI,KLUB,JMENOVAL,SE
BURIJANOVA,11,TKA.PO.VALCE
DOPLATIL.Z.POLUPRACI,Z,OKUPANTI
NO,MUSE,PŘIJMOUT.NĚMECKEHO
UŘEDNIKA.ABI,ZAPLTIL,DANĚ
PAK,BURIJAN,DĚLAL,VDOLECH.UHELNICH
NA,MOSTECKU.VAŽIL,TAM,TOTIŠ,UHLI
PAK,DOSTAL,JĚTĚ,PAR,PŘILEŽITOSTI
MĚL,ESTRADI,NESMĚL,HRAT,PROTY
PO,VALCE.TĚM,CO,TO,DĚLALI,JINAK
A,ŘIKALI,TO,JINAK,OPUSTME,TOTO
TEMA,NA,SLOVENSKU,BYL,PŘIPAD
MISTR,BIVALI,HORNIK,UČIL,ZAMEČNIKY
A,TAKY,TO,DĚLAL,I,ŘIKAL.JINAK,
ALE,PŘIŠLO,SE,NATO,ŽE,TRPI.DUŠEVNI
CHOROBOU.BRACHA,VYSOKOŠKOLAK
SKRACHOVAL,A,TEN,SI,HO.MUSEL,VZT
KSOBĚ,CHOVAL,SE,KNĚMU,ŠPATNĚ
AŽ,NA,NASLEDKY,TYRANI,,UMŘEL.STALO
TEN,PŘIPAD,V,BANSKE,BISTRICI.NO
A,ZPATKY,K,BURJANOVI,FILMI,V,NIŠ,SI
ZAHRAL,BIY,SLEPICE,A.KOSTELNIK,
PAK,NASLEDOVALO,BIL,JEDNOU,JEDEN.KRAL
A,MUŽ,V,POVĚTŘI,A,PAK,ZAOSTŘIT,PROSIM
ZEMŘEL,KDYŽ,SE,NACHLDI,NA,ESTRADĚ
STALO,SE.31.1..1962,V,NEDŽITYCH,71.LETECH