Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladimír T. Gottwald

Vladimír T. Gottwald,*8.9.1954 - herec

 

Vladimír T. Gottwald studoval gymnázium a kybernetiku, pracoval v nejrůznějších profesích (od vykládání vagónů po vrchního číšníka v luxusním hotelu).

Divadlu se věnuje od roku 1968. Byl u zrodu i úspěchů amatérského souboru STUDIO Volyně, profesionálním hercem se stává až po roce 1989. Po krátkém angažmá v Kolíně působil šestnáct sezón v šumperském divadle. Nyní je na volné noze a hostuje na různých scénách, uvádí v pražském Rockcafé Radzinského monodrama Koba, hostuje v příbramském divadle v Komedii Otelo ze Susaku, hraje Polonia v Hamletovi v Dejvickém divadle.

Ze zhruba dvou stovek divadelních rolí např.: Jago (Othello), Faust, Claudius (Hamlet), Kulygin (Tři sestry), Muž (Zející rána), Blumenberg (Osamělost fotbalového brankáře), Martin Kabát (Hrátky s čertem), Jules (Maratón), Tall (Piknik), Kontrabasista (Kontrabas), Griška (Pec), Kent (Král Lear), Bláha (Naši furianti), Šašek (Romeo a Julie), Burleigh (Mary Stuart)... Byl protagonistou i iniciátorem řady inscenací uváděných v české či světové premiéře (Steigerwald: Marta Peschek, Confortes: Zející rána, Procházková: Ďábel proti Bohu, Radzinskij: Koba...).

Hraje ve filmu i TV i v rozhlase (Bathory, Kriminálka Anděl, Četnické humoresky, trilogie Slunce, seno..., Testament, Milujme své nakladatele, Kameňák a Kameňák 2, The Bridge at Remagen, Kolaudace ...).

Je dramatizátorem i autorem divadelních her (O třech princích, Hrnku vař!, Portréty, jevištní adaptace Hotel Modrá hvězda ...), autorem a grafikem divadelních publikací i plakátů, v tuzemských i zahraničních periodicích jsme mohli najít jeho kreslené vtipy (7 výstav), fotografie, komentáře a fejetony (TnS 2004-05), dvanáct let redigoval Noviny z divadla, vydal poému Sedmé peklo (1997) a knížku pohádek Šmajdovinky (tiskem 2002 , dramatizováno M. Pikolonem 2005).

Autor: fred.appl, pavla34

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář