Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladimír Ráž

 

Vladinír Ráž,*1. 7. 1923   † 4. 7.2000 - herec

128912.jpg

Rodák z Nejdku u Karlových Varů Vladimír Ráž chtěl jít po maturitě na pražském reálném gymnáziu původně na medicínu, ale v roce 1942 nacisté zavřeli vysoké školy a tím padly jeho veškeré sny o studiu medicíny. Možná je to tak dobře, protože jinak bychom přišli o ušlechtilého, dobrého a krásného krále Miroslava.

Bylo to pro něj velké zklamání, ale protože také rád a často recitoval, napadlo ho zkusit své štěstí na dramatickém oddělení pražské konzervatoře, povedlo se, byl přijat. Jenže díky událostem v roce 1942 byla i tato škola zavřená a Ráž měl možnost jí dostudovat až v roce 1947.

Herectví ho chytilo, našel se v něm a našli si ho i režiséři, které upoutal svým vzhledem, ztepilou postavou a i hlasem.

Jeho filmové zkušenosti začaly už během studia, to dokládají menší role ve filmech Mrtvý mezi živými (1946) nebo Alena (1947) a rolí příbývalo, nejen ve filmu, ale také v divadle.

Snad nejvíc popularity mu přinesla role krále Miroslava v nejznámější české pohádce Pyšná princezna. Natočil toho mnoho například malíře Ženíška v životopisném filmu Mikoláš Aleš (1953), doktora Janského v Tajemstvá krve (1953) a mnoho dalších, ale role krále Miroslava zůstane nejznámější.

První divadelní angažmá získal Ráž v pražském Realistickém divadle, po dvou letech přešel do Divadla státního filmu, tři roky působil v Hudebním divadle v Karlíně a vroce 1954 zakotvil v činohře Národního divadla, kde zůstal až do odchodu v roce 1993.

Jeho asi nejznámější role na divadle byly Čapkův Loupežník, to byla jeho první role v Národním divadle, d ´Artagnan ve Třech mušketýrech, Don Cétar ve Schovávané na schodech, car Alexandr ve Vojně a míru, Laertes v Hamletovi, Tuzembach v Čechovových Třech sestrách nebo Pelops v Hipodamii.

Bohatá je i jeho galerie postav, které vytvořil pro televizní obrazovku. Tak například role Jana Borna ze seriálu Sńatky z rozumu (1968), Škrobacha z F.L.Věka (1971) nebo Herkula Nerudného ze seriálu Byl jednou jeden dům (1974).

Nejenže byl úspěšným hercem, ale taky dabérem. Svůj hlas proůjčil mnoha zahraničním hercům, mimo jiné také Lexu Barkerovi nebo Jeanu Maraisovi.

Vladimír Ráž nebyl na tom posledních úár let svého života zdravotně nejlépe, zemřel tři dny po svých sedmasedmdesátých narozeninách.

I když vytvořil plno rolí, pro nás zůstane dobrým králem Miroslavem.

Autor: evita

zdroj Osobnosti,cz

  8. července 2015 • 05:00

Dcera krále Miroslava – Veronika Rážová: Život je krásný i s jednou rukou!

Veronika Rážová s domácím mazlíčkem
Veronika Rážová s domácím mazlíčkem (Herman)
 
 

Není tajemstvím, že herec Vladimír Ráž (+77) zplodil za svůj život syna Sashu a  dvě dcery. Druhorozená  Markéta už bohužel nežije, za to nejmladší Veronika se má čile k světu,  a to navzdory tomu, že se narodila bez jedné ruky.

Tento měsíc už uběhlo 15 let, co uprostřed práce zemřel oblíbený herec Vladimír Ráž. A hodně na něj vzpomíná ne jen druhá manželka Olga Hnátková, ale i dcera Veronika Rážová (34). Ta sice nehraje divadlo, ale živí se jako rozhlasová  moderátorka, což je vlastně příbuzná profese.

Veroniku tato práce  hodně  baví, protože se potkává se zajímavými lidmi.  A navíc se serveru Instory svěřila: „Na tátu myslím pořád a i po těch letech mi moc chybí. Hodně vzpomínám na společné zážitky a mám pocit, že je tady pořád s námi." Vladimír Ráž stihl Veroniku doprovodit na maturitní ples a navíc pouhé tři před svou smrtí jí stačil napsat osobní dopis, který je jí dodnes útěchou. Veronika lituje, že se otec nedožil vnuka Valeriana, ale jinak je šťastná, že s ním aspoň prožila dětství i dospívání. A oporou v jejím životě je dnes partner Michal, který se také živí v médiích.

autor ax

zdroj Aha,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

OLD.SCHTRHEND

(PETR.ŠPETIK, 20. 10. 2015 5:43)

NO,CO.ŘICT
O.VLADIMIRURAŽOVI
KTERI,NADABOVAL
VINETUOVKY.V,60.AŽ
80,LETECH,MINULEHO
STOLETI,ŽE,PATŘILI.KTĚM
NEJLEPŠIM,KDI,NAŠ,ČESKOSLOVENSKI
FILM.NADABOVAL,TĚCH,VINETUOVEK
JE,PŘESTNĚ,12,FILMU.KDI.SE.DOVEZLI
Z,JUGOSLAVIE,KDY.TAM.V LADL.JOSIF
BROS,TITO,A,UDĚLAL,TO.BARANDOV
ČILI.NADABOVAL.TO.JE.JAKO.TOVARNA
NA,SNY.ČILY.ČESKY,HALIVUD,UDĚLAL
DOBŘE,ALE,ŽE,ČESKOSLOVESKE.TOVARNI
VYBRALI,VLADIMIRA.RAŽE,DOBŘE,DOBŘE
PŘOTOŽE.LEXE.BARKRA,UDĚLAL,DOBŘE
TOJE,CO,ŘICT,NO,V,TĚCH.12.VINETUOVKACH
VLADIMR.RAŽ,NAM,UKAZAL.KIŽ.MLUVIL.LEXCE
BARKRA.ŽE,SE,ČLOVĚK,MUŽE.BRANIT,PROTI.TOMU
KDIŽ.CHCE.TŘEBA,DEMOKRACIJI,ABI.BIL,OBLIBEN
POZNAL,DALŠIHO.A.NEBO.POZNAL.ČLOVĚKA.KTERI
TO,ŘIKAL,A,DĚLAL.JINAK.NO.TOJE.PROSTĚ.EHOŘŠI
CO,MUŽE,BIT,ČESKI,PSICHIJATR.KRISIJAN,HINEK
KTEREHO,VDUBNU.2003.POBODAL,PACIJENT.PŘIMO
POSEKAL.ŘEKL,ŽE.ULIDI,KTEŘI,TO,ŘIAJI,A,DĚLAJI,
JINAK,TOJE,PŘEDZVĚST,DUŠEVNI,CHOROBOUU.A
ŠPATNĚ,TO,KONČI,V.BLAZINCI,TY,MAJOVKY,NAPSAL
KAREL,MAJ,ANO,NARODIL.SE,V.MNICHOVĚ.NO.TPATŘI
JĚHO,NEJLEPŠI.ROMANY.KTERE.KDY,NAPSAL.VLADIMR
RAŽ,HRAL,VPOHADCE.PIŠNA.PRINCEZNA.SPOLU,Z,ALENOU
VRANOVOU.TA,HRALA.PRINCEZNU.KRASOMILU.ZA.VE
SKUTEČNOSTI,BILI,I,MANŽELE,STATNI.CENU,VŠAK.BILY
I.VE,SKUTEČNOSTI.MANŽELE.POHADKA.NATOČENA.1952
PAK,NASLEDOVALO,TAJEMSTVI.KRVE.FILM.O.JANU.JANSKEM
PAK.PSOHLAVCI,NATOČEN,ROKU.1955.O,CHODECH.KTEŘI,SE
VZBOUŘILI,PROTI,PABUM,VLADIMIR,RAŽ,HRAL,VE,FILMECH
ROMEO,JULIJE,A,TMA,A,VNOHA.DALŠICH.NO,DOBRI,BIL,V,ROZHLASE
V,TELEVIZI,I,DABINGU.ZANIŠ,SI,ZISKAL,CENU,FRANTIŠKA,FILIPOVSKEHO
TI,CENY,SE,UDĚLUJI,V.PŘELOUČI,V,RODIŠTI.ZAKLADATELE.DABINGU