Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladimír Leraus

Vladimír Leraus,*28.7.1905 - 29.6.1991 - herec

 

Vladimír Leraus, narozený 28. července 1905 v Berouně, byl český filmový herec, účastník rozhlasového vysílání Verda Stacio.

Otec strojvedoucí, nadšený ochotník, nebránil jeho touze po divadlu. Po maturitě na berounském gymnáziu studoval čtyři semestry francouzštinu a češtinu na FF UK v Praze a současně navštěvoval hodiny herectví u Anny Suchánkové. Vzdal se vysokoškolského studia, aby se věnoval výhradně divadlu. Z prvního angažmá v činohře Slovenského národního divadla v Bratislavě odešel na tři sezony do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a pak do roku 1941 působil v Zemském divadle v Brně, kde se formovaly základy jeho herecké techniky, založené především na bravurním zvládnutí hlasové stránky role.

Umělecky nejplodnějším obdobím jeho herecké tvorby byla spolupráce s Jiřím Frejkou v Městském divadle na Královských Vinohradech. Od roku 1952 až do odchodu na odpočinek byl členem činohry Národního divadla v Praze. Od počátečních milovnických a hrdinských typů se vyhranil v předního charakterního herce, který inklinoval spíše k lyrice než k heroické tragice.

Film zdaleka jeho talentu nevyužil. Ještě za brněnského angažmá jej poprvé oslovili filmaři. Hrál s dalšími brněnskými kolegy vysokoškoláka Hlubinu ve filmu Hřích mládí. Další filmy: Modrý závoj, Gabriela, Žíznivé mládí.

Zestátněný film ho až do polviny 70. let zaměstnával jakžtakž pravidelně, ovšem rozsah a závažnost úkolů se pohybovaly na pomezí malých a epizodních rolí: 13. revír, Bílá spona, Anna proletářka, Alena, Labakan, Jan Hus, Jan Žižka aj.


S diváky se rozloučil rolí dvořana, do které ho obsadila spolu s jeho souputniky G.Nezvalech a R.Schránilem režisérka V.Chytilová v absurdní komedii Šašek a královna.

Z jeho tv. tvorby zmiňme aspoň inscenace Radúz a Bahulena a Zločin na Volavčím jezeře.

Svým kultivovaným hlasem, jehož kvalit hojně využíval v recitaci a před rozhlasovým mikrofonem, doprovodil řadu dokumentů.

Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s jazykolamem, který slouží pro artikulární cvičení:"Rolí lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus a na klavír hrála Klára Králová."


Autor: M.Fikejz:Český film - kráceno

Autor: danela

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář