Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Vašák

Václav Vašák,*28.6.1975 - herec

 

Herec Václav Vašák se narodil 28.června roku 1975 v Humpolci. Na základní škole v Herálci u Havlíčkova Brodu hojně navštěvoval ochotnický kroužek v Osvětové besedě, kde se poprvé setkal s neodolatelnou vůní divadla. Zahrál si v něm i menší roličky ve Ferdovi mravencovi či Královně Koloběžce. Na SOU Pelhřimov se vyučil v oboru mechanik – seřizovač obráběcích strojů a číslicových linek.

Za pobytu v Pelhřimově neměl sice s divadlem žádný bližší kontakt, ale touha po divadle pomalu narůstala as po maturitě v roce 1993, se k němu dostal poněkud zvláštní cestou. Rozhodl se jít do Brna a studovat na jazykovce angličtinu. Po roce zjistil, že to není to, co by jej naplňovalo celoživotní radostí . Když náhodně objevil brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a připomenul si své poměrně nedávné divadelnické zkušenosti, neváhal a zkusil své štěstí a byl přijat.

Herecká studia absolvoval úspěšně v letech 1995 až 1999, když absolvoval v roli Ríši v Pohádce máje Milana Uhdeho na jevišti Mahenova divadla. První profesionální herecké angažmá prožil v Národním divadle Brno v letech 2000 až 2002. Po ročním úlevném pobytu na Novém Zélandu, spojeném s dušezpytnými meditacemi, se vrátil v roce 2004 opět pod „ochranná křídla“ brněnského činoherního souboru Národního divadla Brno.

Během svého studia na JAMU spolupracoval s profesorem Václavem Martincem, setkává se s režisérem Vladimirem Poglazovem – profesorem Vachtangovského uměleckého institutu v Moskvě, také poznává režijní postupy O.M. Smilkové a snaží se otevírat sám sobě a celému světu na workshopech Idy Kelarové. Mimo to je členem workshopu biomechaniky pod vedením ruského pedagoga Aljoši Levinského a účinkuje také ve Studiu Marta. Ve hře Dylena Thomase Dvě noci a den, v režii Antonína Přidala a souběžně tři roky nadšeně spolupracuje s brněnským performerem“ fyzickým básníkem“ Petrem Vášou. Jako profesionální herec hrál již jak v klasickém, tak i moderním divadelním repertoáru: Claudio - W. Shakespeare – Mnoho povyku pro nic /rež. M.Tarant/.

Role Bastarda ve hře F. Schillera - Král Jan /rež. Z. Srba/; role Acasta v Moliérově hře Misantrop /rež. Z. Kaloč/; Martina Kryštofa ve hře A.V. Mrštíků Rok na vsi /rež. Z. Srba/; jako Val ve hře T. Williamse Sestup Orfeůf/rež. F. Derfler/ a dal a dal.

Mimo divadlení mateřskou scénu spokupracoval s televizí: Četnické humoresky /rež. A. Moskalyk/; O korunu Krále Karla /rež. A. Vomáčka/; Berthen II. /rež. P. Jandourek/; Expozitura /rež. I.Pokorný/; Oficíři /rež. Z. Royzman/; Ordinace v růžové zahradě II; Tajemství dešťového pokladu /rež. K. Hanzlík/; Sací koš /rež. V. Michálek/; Vyprávěj /rež. B. Arichtev/; Kriminálka Anděl /rež. I. Pokorný/ aj.

V roce 2007 získal za oistavu Franka v inscenaci Larse Noréna-Démoni /rež. A.H.Ochodla/, Cenu Českého divadla za třetí nejlepší mužskou roli. Byl
V širší nominaci na Cenu Thálie 2010 za roli Jiřího Voskovce v inscenaci Korespondence V+W.

Erkul

Autor: Erkul
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář