Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Sloup

Václav Sloup,*1.3.1936 - 19.7.2014 - herec

 

Václav Sloup je český herec. Do širšího povědomí diváků se zapsal především hlavní rolí ve filmu Blbec z Xeenemünde, nebo rolemi sloužících a partnerů pana Petra Voka z Rožmberka ve filmech Svatby pana Voka a Pan Vok odchází režiséra Karla Steklého.

V letech 1983 – 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech.
 

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

Zemřel Václav Sloup, traktorista z Chalupářů

V 78 letech zemřel o víkendu Václav Sloup. Novinkám to sdělily zdroje blízké rodině. Sloup byl nezapomenutelným představitelem postav bodrých a prostoduchých mužů, kteří někdy byli využívání druhými, jindy naopak těžili z hlouposti ostatních. Diváci si ho v současné době mohou připomenout v televizním seriálu Chalupáři.


Původně se měl Sloup stát tesařem a měl pokračovat v rodinné tradici, nakonec přes různé okliky skončil u divadla.

Na vojně se víceméně z nudy naučil Wolkerovu Baladu o námořníkovi, s níž se pak zúčastnil recitační soutěže a po skončení základní vojenské služby se přihlásil na DAMU. Vystudoval herectví (1962) a hned po absolutoriu získal angažmá v Praze. V letech 1962 až 1977 byl členem Divadla Na zábradlí, kde vynikl v již tehdy legendárních představeních Zahradní slavnost, Král Ubu nebo Čekání na Godota.

Později přešel do Divadla S. K. Neumanna, později se stal členem Divadla na Vinohradech. Od roku 1998 byl bez stálého angažmá, ale pravidelně hostoval na různých pražských scénách, například v Hudebním divadle Karlín (My Fair Lady), v Divadla Radka Brzobohatého (Táta je teta) nebo v divadle Milénium (Starci na chmelu).


Na filmovém plátně debutoval nevelkou rolí kopečkáře ve filmu Král Šumavy. Ještě jako student DAMU se objevil ve filmech Romeo, Julie a tma nebo Pochodně. Větší role získal ve snímcích Žalobníci a Hledá se táta. První hlavní roli mu pak svěřil Jaroslav Balík ve svém sci-fi filmu Blbec z Xeenemüne.

Ve vedlejších rolích se objevil  ve stěžejních filmech jako Lidé z maringotek a Markéta Lazarová.

Václav Sloup

Václav Sloup

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Popularitu mu přinesla televize

Účinkoval v řadě filmů různých žánrů, z nichž některé jsou dnes zapomenuté. Za zmínku stojí jeho prohnaný lokaj Cyril v komediích Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, diváci si ho pamatují také jako řidiče Čahouna v dětských snímcích Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.

Po roce 1989 filmování výrazně omezil, v poslední době jsme jej ale mohli vidět ve filmech Rock podvraťáků  nebo Svatba na bitevním poli.

Více než ve filmu se Sloup uplatnil v televizi. Značnou popularitu mu přinesla postava Mažňáka v televizním seriálu Záhada hlavolamu. Následně hrál menší či větší role v řadě dalších seriálů, například Chalupáři, Nemocnice na kraji města, Křeček v noční košili. Jeho hereckou dráhu lemují také četné televizní inscenace a pohádky. Naposledy se na televizní obrazovce objevil v seriálu Hraběnky či Ulice.

21. července 2014 • 05:00

Úmrtí herce Václav Sloupa: Proč se za něj máma styděla?

Václav Sloup v domově pro seniory, kde vyhasl jeho život.
Václav Sloup v domově pro seniory, kde vyhasl jeho život. (Foto Aha! – Alexandr Malachovský, ara)
 
 
 
 

Měl se stát na přání rodičů tesařem, ale táhlo ho hraní. Václav Sloup, který v sobotu v domově seniorů v Libochovicích podlehl cukrovce, si milované povolání musel vyvzdorovat. Když Sloup natočil film Blbec z Xeenemünde (1962), jeho matka se za něj tak styděla, že nevyšla z domu.

Cesta Sloupa, který ztvárnil spoustu nezapomenutelných rolí jako například traktoristu v právě reprízovaném seriálu Chalupáři, k herectví, nebyla tak kvůli rodině vůbec přímočará. „Vašek po škole napřed pracoval u geologů, potom brigádničil na statku,“ prozradil Aha! kamarád z Tlustice Václav Červenka (84). Podle něj Václav na DAMU víceméně utekl. Červenka znal Sloupa od malička, byl dokonce u toho, když ho odvedli na vojnu. „Nezkazil žádnou legraci, byl to fajn kluk. Byli jsme na něj tady v obci pyšní,“ přiznal Červenka.

Maminka Sloupová ale prý mínění sousedů vůbec nesdílela. Když Václav v roce 1962 natočil svůj zřejmě nejdůležitější film Blbec z Xeenemünde, nevyšla prý pro ostudu vůbec z baráku. Styděla se za to, že její syn nemá poctivé řemeslo, ale je herec.
Sloup na DAMU studoval ve třídě například s Jiřím Krampolem (76) a Ladislavem Mrkvičkou (75). Režiséři s ním rádi pracovali. Například František Filip (83) si Sloupa velmi vážil. Řekl pro Aha!, proč si Václava vybral do Chalupářů do role traktoristy. „Byl to osobitý herec, přesně se hodil na tu postavu jednoduchého člověka. On to uměl výborně zahrát, měl smysl pro humor,“ řekl Filip. „Skvěle zapadl do té party Sovák, Zázvorková, Beyvl a Hlinomaz. Ti nikdy nezklamali,“ dodal režisér Chalupářů.

Václava Sloupa zřejmě pohřbí jeho sestra Květa do rodinného hrobu v Tlustici. Třeba mu maminka po smrti odpustí, že upsal duši herectví.

Co se matce nelíbilo?

Film Blbec z Xenemünde podle sci-fi povídky Josefa Nesvadby pojednává o mentálně zaostalém šestnáctiletém chlapci, kterého okolí podceňuje, ovšem nakonec se ukáže jeho genialita. Sloup původně roli vzít nechtěl, příčilo se mu hrát pitomce, ale profesoři na DAMU ho přesvědčili, aby ji vzal, že to bude vynikající absolventský film.  Oligofrenika sehrál skvěle, nicméně maminka 14 dní nechtěla vyjít z domu, rozpadl se mu vztah s dívkou a do smrti byl zaškatulkován jako herec typu prostoduchách chlapíků.

Autor:  hoh

zdroj Aha,cz

Naše slavná třída vymírá, pláčou spolužáci zesnulého herce Sloupa (†78)

Zesnulý herec Václav Sloup byl ve třídě profesora Miloše Nedbala. Lavice této třídy ale pomalu řídnou...
22. července 2014 ● 06:11

Byl to silný ročník! Zesnulý herec Václav Sloup (†78) měl na DAMU za spolužáky pozdější hvězdy Petra Čepka (†54), Josefa Abrháma (74) či Jiřího Krampola (76). Lavice ve třídě profesora Miloše Nedbala (†76) bohužel řídnou...

 

„Měl jsem štěstí na spolužáky a kamarády. Žili jsme naplno, byl to kolikrát pěknej hukot!“ vyprávěl Václav Sloup, který nečekaně zemřel v sobotu odpoledně. „Vašek byl třídní komik,“ zavzpomínal na oblíbeného spolužáka Ladislav Mrkvička.

Sloup prý patřil mezi oblíbence profesora Nedbala. „Říkal mu Vašíku a my mu to všichni záviděli,“ přiznal Mrkvička. „Taky jsme chtěli být jeho oblíbenci,“ dodal herec s nostalgií. Po studiích ztratil se Sloupem stálý kontakt. „Točili jsme spolu nějaký ten biograf, ale třeba v seriálu jsme se pak už nesetkali,“ vysvětlil Mrkvička. Na spolužáka zavzpomínala i Jana Drbohlavová (73), slavná učitelka ze Saxany: „Bylo to sluníčko, výborný kluk. A taky skvělý herec, škoda ho,“ řekla smutně herečka.

 

Václav Sloup (+78) před smrtí: Pil víno a nepoznal kamarády! • Hana Höschlová, Ladislav Křivan

Zesnulý herec patřil vedle dalšího spolužáka Jiřího Bednáře, který skonal loni v listopadu, ke skalním kamarádům Jiřího Krampola. Byli si velice blízcí. „Letos na jaře umřela další spolužačka Jana Kasanová. Je mi z toho strašně smutno. Nečekal jsem, že Vašek umře, chystal jsem se za ním, až poleví ta vedra,“ přiznal Krampol.


25. července 2014 • 05:00

Šest dnů od smrti Václava Sloupa: Hádky o majetek! Prasklo nechutné tajemství...

Dům, který pro svou rodinu postavil otec Sloup, prodala Květa bez souhlasu bratra Václava. Nový majitel ho již zčásti zrekonstruoval.
Dům, který pro svou rodinu postavil otec Sloup, prodala Květa bez souhlasu bratra Václava. Nový majitel ho již zčásti zrekonstruoval. (Foto Aha! – Ladislav Křivan, Alexandr Malachovský)
 
 
 
 

Odešel nesmířený. Václav Sloup (†78) zemřel, aniž by odpustil své jediné sestře Květoslavě. „Prodala jejich dům proti jeho vůli,“ prozradila deníku Aha! důvod sváru jedna ze starousedlic.

 

Květa, která nyní žije v Chodově blízko Ostrova nad Ohří, nechtěla o kauze dům ani slyšet. A o svém zesnulém sourozenci jakbysmet. „Je to soukromá záležitost. O bratrovi se vůbec nebudu bavit,“ prohlásila razantně. A na důkaz, že to myslí opravdu vážně, přibouchla za sebou rychle dveře.


Sousedé v jejich rodné obci Tlustice na Berounsku byli naštěstí sdílnější. „Dům, který Květa prodala, stavěl jejich táta. Byl to široko daleko vyhlášený tesař. Najdete tu ještě spoustu střech, které prošly jeho rukama,“ řekla jedna z hercových kamarádek. Květa i Václav se prý narodili do pronajatého bytu a jejich otec pokládal za svou povinnost postavit jim barák, aby bydleli ve svém. Právě tento dům na samém okraji obce Květoslava zhruba před čtyřmi lety prodala. Herec s tím ale rozhodně nesouhlasil. Se sestrou se rozhádali a od té doby vlastně ani nebyli v kontaktu.
„Moc ho to mrzelo. Byt na Žižkově opustil, pak přišel i o střechu nad hlavou v Tlustici. Trápilo ho to, i když věděl, že se z domova seniorů nevrátí,“ dodala Sloupova sousedka.

Pozdní smíření?
Sloupova sestra Květoslava Voborská bude muset také vyřešit místo posledního spočinutí. V Tlustici na hřbitově je totiž společný hrob jak Sloupových, tak Voborských. Že by smíření po smrti?

Autor:  hoh, mor

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář