Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Helšus

Václav Helšus,*6.3.1947 - herec

 

Václav Helšus patřil v sedmdesátých letech k předním a nejvýraznějším členům Studia Ypsilon. Účinkoval, mimo jiné, v inscenacích Michelangelo Buonarroti, Kovář Stelzig, Ubu králem. Do Prahy se Helšus s Ypsilonkou nepřestěhoval, neboť dal přednost rodinnému zázemí. Zůstal v Liberci a brzy byl angažován jako člen činoherního souboru tamního Divadla F. X. Šaldy. V letech 1987–1989 působil také v pražském Národním divadle. Nicméně krátce po revoluci se vrátil zpět do liberecké činohry, kde působí dodnes. Známá je i Helšusova kariéra ve filmu. Ztvárnil role v řadě významných českých filmů, například v Holce na zabití nebo v dílech Věry Chytilové Panelstory a Kalamita. Václav Helšus se na prkna Ypsilonky vrací po více než třiceti letech.

zdroj Osobnosti,cz

Václav Helšus s Danou Syslovou.

Václav Helšus s Danou Syslovou.Foto: Archiv TV Nova

Do Ulice nastupuje 70letý herec a s jeho postavou téma Alzheimera, marnosti a ztráty nadějí

4. května 2017 15:22

Nejen studenti konzervatoří a mladí herci berou nabídky z Ulice, nově se v seriálu představí zástupce starší generace, zkušený sedmdesátiletý herec Václav Helšus, jehož postava do děje vnese i závažnější témata jako nemoci seniorů, pocit zbytečnosti a marnosti, ztrátu životních nadějí.

 

Helšus bude účinkovat jako Ing. Ladislav Pavlát, ‚vzdělaný a životem protřelý senior, který po smrti manželky zůstal sám, v běžných životních situacích se bez ní občas cítí bezradný a nastupující Alzheimerova choroba mu situaci jenom zhoršuje‘.

Sám herec svou roli popisuje takto: „Pavlát je moc prima člověk, osobnost, která ovšem ztratila životní naději a perspektivu. Je to bývalý stavitel mostů, který po smrti své ženy ztratil motivaci k životu. Bez pomoci paní Amálie (Dana Syslová - pozn.) by nejspíš skončil někde pod mostem,“ říká.

Ač ne úplně radostné účinkování, co do hereckých možností si je pochvaluje. „Byl jsem překvapen tím, že mi dávají téměř spoluautorskou volnost při řešení dialogů, a to já mám na divadle i při natáčení hodně rád,“ uvedl. Možnost vidět jej naživo mají diváci v pražské Ypsilonce, v Divadle Palace a hlavně v libereckém Divadle F. X. Šaldy. 

Lucie Sieglová , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář