Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Brtna

 Václav Brtna,*8.5.1933 - 2.8.1997 - herec

Krátce poté, co se Václav Brtna v Olomouci 8. května 1933 narodil, pobýval v Drahotuších u Olomouce a odtud se přestěhoval spolu s rodiči na východní Slovensko, kde jeho otec sloužil jako hraničář. Ještě v roce 1938 se v souvislosti s politickým vývojem musela rodina vrátit zpátky na Moravu. Václav přešel po osvobození v roce 1945 na reálné gymnázium v Hranicích, kde úspěšně maturoval v roce 1951. 

Díky rodičům, kteří v něm vyvolali zájem o ochotnické divadlo, při volbě své další profesní cesty, se odvážil k přijímací talentové zkoušce na divadelní fakultu JAMU v Brně obor činoherní herectví. V ročníku, ve kterém studoval, měl za spolužáky např. herce Blaženu Holišovou, Ladislava Lakomého, Bořivoje Navrátila, Josefa Somra a dal. Po absolutoriu v roce 1956 nastoupil ke svému prvnímu divadelnímu angažmá u profesionální scény Divadla v Českém Těšíně.

V průběhu roku 1962 přijal angažmá v olomouckém divadle, ve kterém působil až do roku 1997. Své kvalitní herecké schopnosti prokázal v řadě úspěšně ztvárněných rolí z české i světové dramatické tvorby. Zahrál si např. postavu Huberta ve hře Miroslava Horníčka-Malá noční inventura /1978/, znamenitě se uchopil postavy v podstatě zemitě komického radního Buška ve Stroupežnického Našich furiantech /1981/, sebevědomého až nelidského šerifa Talbotta v dramatu Rennessee Williamse-Sestup Orfeův /1983/. 

Vyznačoval se i kreslířskou zručností a byl uznávaným karikaturistou hereckých osobností olomouckého divadla. Jako celek byly publikovány v sedmdesátých letech v kulturním měsíčníku Kdy-kde-co v Olomouci. Také byly vydány jako speciální tisk pro přátele Spolku českých bibliofilů v dubnu 1971. V roce 1978 jako scénograf vypracoval návrh výpravy pro hru Miroslava Horníčka Malá noční inventura, a vedl i jeho realizaci. 

Za více než 40 let umělecké činnosti se objevil nejen na scéně svého mileného Moravského divadla v Olomouci , ale měl také několik možností zahrát si v českých filmech. Za mnohé je možno vyjmenovat např. : historický film Dny zrady I., II. /1973, rež. Otakara Vávry/, Jezdec formule risk /1973, rež. Antonín Kachlík/, ve filmu Víkend za milión /1987, rež. Dušan Trančík/ a dal. 

Herec Václav Brtna zemřel v rodném Olomouci 2. srpna roku 1997 ve věku 64 let. 

Erkul

Autor: Erkul

zdroj FDb,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář