Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Bínovec

 Václav Bínovec,*: 18.9.1892 - 29.2.1976 - herec

 

 byl český filmový scenárista a režisér, filmový organizátor, funkcionář a podnikatel, který - mimo jiné - proslul svojí kolaborací s nacistickými okupanty v letech 1939 až 1945 v období Protektorátu Čechy a Morava. Nicméně jedná se o jednu z průkopnických osobností moderní české kinematografie.

U filmu začínal už před první světovou válkou, kdy jezdil po Evropě a získával informace a zkušenosti s tehdy novým odvětvím zábavního průmyslu v tehdejších nově vznikajících filmových ateliérech. Po 1. světové válce založil dokonce svoji vlastní produkční a distribuční firmu Wetebfilm. Jeho firma filmy dovážela i tvořila, jeho životní družkou a tvůrčí partnerkou byla tehdy jedna z prvních hvězd éry němého filmu herečka Suzanne Marwille, se kterou měl dceru herečku Martu Fričovou.
 


Jeho firma však v polovině 20. let zanikla. Z této éry českého němého filmu je patrně umělecky nevýznamnější jeho snímek Děvče z Podskalí z roku 1922.

Mezi jeho nejhodnotnější filmy patří válečná drama Jízdní hlídka z roku 1936 a Poručík Alexander Rjepkin z roku 1937 a dále také tragikomedie Městečko na dlani z roku 1942, natočená na motivy známého románu Jana Drdy. V roce 1940 natočil snímek Madla zpívá Evropě s velmi talentovanou herečkou a zpěvačkou Zdenkou Sulanovou.

V době nacistické okupace otevřeně kolaboroval s okupační mocí, za což byl také po 2. světové válce právem odsouzen a tři roky vězněn. Během natáčení filmu Městečko na dlani byl patrně z jeho osobního popudu podruhé zatčen nacistickým gestapem herec a písničkář Karel Hašler, který v roce 1941 zahynul v koncentračním táboře v Mauthausenu. Další umělecká tvorba mu již nebyla dovolena.

 

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář