Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tomáš Karger

Tomáš Karger,*26.11.1964 - herec, dabér

 

 

Tomáš Karger se narodil 26. listopadu 1964 v Praze ve znamení Střelce. Poprvé stál na divadelních prknech v pěti letech v Našich furiantech po boku Karla Högera a Dany Medřické. Postupně hrál v amatérských divadelních souborech na základní i střední škole a po absolvování studia herectví na DAMU (Leo Spáčil, Viktor Preiss a Jaroslav Satoranský) hrál nejprve v Městském divadle v Mostě, pak ve Volném sdružení režisérů (VOSER - Bělohradská, Borna, Potužil a další), hostoval v Realistickém divadle, divadle na Vinohradech a Národním divadle. Patří k zakládajícím členům divadelního spolku Kašpar, který vznikl v roce 1990 kolem režiséra a herce Jakuba Špalka. Zároveň je členem spolku CD 2002 (původně CD 94), který působí rovněž v divadle v Celetné.

Před kamerou začínal v roli Petra ve sportovním filmu "Dlouhá bílá stopa", pokračoval rolí fanouška v "Proč?" a přes „zelené mozky“ ve filmu "Copak je to za vojáka"? se dostal až k oceňované postavě mladého řidiče a muzikanta Honzy v psychologickém snímku Věry Šimkové – Plívové "Houpačka". Další role na sebe nenechaly dlouho čekat - často je obsazován do seriálů (např. "Hop nebo trop", "Náhrdelník", "Ať žijí rytíři") nebo pohádek a historických filmů ("Dešťová víla", "Zázračné meče", "Nevěsta pro Paddyho" aj.).      

Další nezapomenutelné role vytváří v dabingu a TV reklamách, jeho hlasový přednes můžete posoudit i na audionahrávkách – např. známého románu Dana BrownaŠifra mistra Leonarda“, poezii irského básníka D. Egana „Despektrum“ nebo povídkách D. Hrbka „Dvacet zářících drahokamů“, případně na nahrávkách Českého rozhlasu. Zpíval také v hudebním souboru Mišpacha.      

Kromě divadelní, filmové a televizní tvorby se věnuje také moderování, a to jak nejrůznějších keltských akcí a oslav (Skotské hry na Sychrově, Beltine, Burns Night atd.), tak i akcí civilních (Vinobraní Prahy 2, Evropský týden mobility, historické slavnosti a další). Je tělem i duší Kelt, warior (jak říká jeho kamarád Vašek Rout). V roce … byl vyznamenán cenou … za největší přínos irské kultuře v ČR v daném roce. Ve volném čase se mimo jiné věnuje také historickému šermu a jízdě na koni.
 

Autor: wakanka, gloriet

zdroj Osobnosti,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář