Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tomáš Kargel

Tomáš Kargel,*26.11.1964 - herec

 

Tomáš Karger se narodil 26. listopadu 1964 v Praze ve znamení Střelce. Poprvé stál na divadelních prknech v pěti letech v Našich furiantech po boku Karla Högera a Dany Medřické. Postupně hrál v amatérských divadelních souborech na základní i střední škole a po absolvování studia herectví na DAMU (Leo Spáčil, Viktor Preiss a Jaroslav Satoranský) hrál nejprve v Městském divadle v Mostě, pak ve Volném sdružení režisérů (VOSER - Bělohradská, Borna, Potužil a další), hostoval v Realistickém divadle, divadle na Vinohradech a Národním divadle. Patří k zakládajícím členům divadelního spolku Kašpar, který vznikl v roce 1990 kolem režiséra a herce Jakuba Špalka. Zároveň je členem spolku CD 2002 (původně CD 94), který působí rovněž v divadle v Celetné.

Před kamerou začínal v roli Petra ve sportovním filmu "Dlouhá bílá stopa", pokračoval rolí fanouška v "Proč?" a přes „zelené mozky“ ve filmu "Copak je to za vojáka"? se dostal až k oceňované postavě mladého řidiče a muzikanta Honzy v psychologickém snímku Věry Šimkové – Plívové "Houpačka". Další role na sebe nenechaly dlouho čekat - často je obsazován do seriálů (např. "Hop nebo trop", "Náhrdelník", "Ať žijí rytíři") nebo pohádek a historických filmů ("Dešťová víla", "Zázračné meče", "Nevěsta pro Paddyho" aj.).

Další nezapomenutelné role vytváří v dabingu a TV reklamách, jeho hlasový přednes můžete posoudit i na audionahrávkách – např. známého románu Dana Browna „Šifra mistra Leonarda“, poezii irského básníka D. Egana „Despektrum“ nebo povídkách D. Hrbka „Dvacet zářících drahokamů“, případně na nahrávkách Českého rozhlasu. Zpíval také v hudebním souboru Mišpacha.

Kromě divadelní, filmové a televizní tvorby se věnuje také moderování, a to jak nejrůznějších keltských akcí a oslav (Skotské hry na Sychrově, Beltine, Burns Night atd.), tak i akcí civilních (Vinobraní Prahy 2, Evropský týden mobility, historické slavnosti a další).

Je tělem i duší Kelt, warior (jak říká jeho kamarád Vašek Rout). V roce … byl vyznamenán cenou … za největší přínos irské kultuře v ČR v daném roce.

Ve volném čase se mimo jiné věnuje také historickému šermu a jízdě na koni.


Další informace najdete na stránkách: www.tomkarger.cz

Autor: gloriet

Životopis (biografie) / Informace:
Tomáš Karger se narodil 26. 11. 1964 v Praze. Poprvé stál na divadelních prknech v pěti letech v Našich furiantech "po boku" Karla Högra a Dany Medřické. Postupně hrál v amatérských divadelních souborech na základní i střední škole. Po maturitě působil jako elév v Městském divadle Most, působil ve Volném sdružení režisérů (VOSER - Bělohradská, Borna, Potužil..). Absolvoval herectví na pražské DAMU pod vedením Lea Spáčila, Viktora Preisse a Jaroslava Satoranského. Hostoval v Realistickém divadle, v Divadle na Vinohradech, v Národním divadle, v divadle CD 94 atd. Je zakládajícím členem divadelního spolku Kašpar, který působí v Divadle v Celetné.

Z rolí na repertoáru:
AUDIENCE: Sládek - doporučuji
RŮŽE PRO ALGERNON: Dr. Strauss
RICHARD III.: Stanley
KRYSAŘ: Gotlieb Frosch
MRZÁK INISHMAANSKÝ: Johnny Pateena Mika - doporučuji
CHYBA, AUDIENCE: 1. vězeň, Sládek
ROZMARNÉ LÉTO: Major Hugo - doporučuji

Ztvárnil:
TŘINÁCTERY HODINY: Ledový vévoda / král Gwain
KRVAVÁ SVATBA: Otec nevěsty
LÉTO: Amrhel, první kocour
LVÍ MLÉKO: Tám
KRÁLOVSKÝ HON NA SLUNCE II.: De Soto
V ulici syna Růži Habartové

Filmy:
Indián a sestřička (2005)
Hop nebo trop (TV seriál 2004,) - Jiří Stach

1999-1990:
Kamarád do deště II. - Příběh z Brooklynu (1992) - policista
Houpačka (drama, 1990) - Honza

1989-1980:
Copak je to za vojáka (1987) - Trůneček
Kluk za dvě pětky (1983) - Libor
Proč? (1987) - fanoušek

Dabing:
Např. ve filmu Křižovatka smrti (1995) daboval herce Davida Morsea.


Načetl na CD nejpopulárnejší román poslední doby Šifra mistra Leonarda (Metafora 2005)

Autor: wakanka
zdroj FDb,cz


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář