Tomáš Holý,*17.3.1968 - 8.3.1990 - herec
Tomáš Holý byl nejslavnější dětská hvězda své doby. Ale osud mu nepřál a Tomáš při tragické nehodě v autě zemřel. Navždy zůstane v Našich srdcích a dokud na něj budeme vzpomínat tak tam zůstane.
Tomáš Holý má v naší rubrice o zmizelých dětských hercích opravdu výsadní postavení.
Jako dětská hvězda zazářil tak silně a měl už jako dítě takový náboj jedinečnosti a neopakovatelnosti, že i přesto, že zmizel bohužel už před patnácti lety navždy, z obrazovek nezmizí nikdy. V jeho případě to opravdu není zdvořilostní fráze. S takovým hereckým dětským talentem a darem bezprostřednosti, jaký měl malý Tomáš, se opravdu často nesetkáváme. Byl tak výjimečný, že se dostal k našim srdíčkům a nám připadá, že ho důvěrně známe a setkáváme se s ním na obrazovce pořád. Během šesti let - od osmi do čtrnácti - natočil třináct filmů a jeden třináctidílný seriál.
Ale pojďme na začátek - vzpomínáte na scénku z filmu Marečku, podejte mi pero, kde malý žáček podá roztržitému profesorovi chemie (F. Filipovský), skrytému za chemikáliemi a zkoumajícímu, zda je přítomen draslík, ocucanou a ulepenou hašlerku? Tak to byla jeho úplně první role.
Jeho herecká kariéra začala takhle nenápadně - režisérovi Oldřichu Lipskému, když sháněl malého chlapce, nabídl barrandovský rekvizitář svého synovce. Zase tak jednoduché, jak by se zdálo, to ale Tomáš neměl.
Na konkursu na "velrybu" se sešlo sto čtyřicet dětí a režisérka Marie Poledňáková si prý malého Tomáše málem ani nevšimla. Byl malý, nevýrazný, málo mluvil. "Teprve když udělal na pozdrav zvláštní gesto, upozornil na sebe," říkala režisérka, když se jí ptali, jak Tomáše objevila. A vznikla opravdová hvězda. Před domem stávaly děti s památníčky, zvali ho na besedy, dostával dopisy, hračky, v Brně cenu Krokodýl za mimořádné herecké výkony. V roce 1982 měl za sebou všechny svoje filmy. Do konce života mu zbývalo pouhých osm let.
Dál si jeho příběh můžeme připomenout jen pomocí archivních materiálů, článků a zážitků jiných, kteří v médiích už to nejnutnější o jeho osobě řekli. Víc nemá smysl jeho blízké trápit dalšími otázkami. V osmnácti letech se přihlásil na právnickou fakultu, novináři už ho nepronásledovali a roztomilého Vašíka v něm poznával tehdy málokdo. Spolužáci v některých rozhovorech říkali, že "měl sklony k filozofování, bavilo ho nad věcmi přemýšlet".
Jeho koníčky prý bylo rybaření, koně a auta (už v osmi letech měl prý doma 120 modelů autíček). "S herectvím jsem skončil, nechci, aby to bylo moje celoživotní povolání. Je to stereotypní a namáhavé. Když jsem točil, bavilo mě to a chtěl jsem hrát, ale na druhé straně jsem neměl prázdniny, ostatní kluci šli do kina, já se dřel na zkoušky, žil jsem pořád mezi dospělými. Nechci hrát a nemrzí mě to. Co kdybych jednou byl neúspěšný herec, to musí být k zbláznění...," řekl Tomáš Holý v jednom z pozdějších rozhovorů.
O dalším životě Tomáše Holého toho víme málo a jen to, kam nám dovolí nahlédnout již zmíněné archivní články. Snad je to proto, že se prý jeho blízcí - přátelé a kamarádi - dohodli po jeho smrti s Tomášovou maminkou, že nebudou s novináři komunikovat. Na mlčení narazili i dokumentaristé, kteří chtěli o Tomáši Holém natočit film.
Z herectví odešel dobrovolně a třeba udělal dobře, jen krutý osud to vzal příliš doslova. Tomáš Holý, student práv, kterého kdysi miloval celý národ, se zabil ve svém autě čelním nárazem do stromu v malé vesničce na severu Čech, v březnu roku 1990. Bohužel si této zprávy všimlo v médiích tehdy málo lidí, protože záplava politických událostí bylo to hlavní, co plnilo na počátku devadesátýchlet novinové stránky.
Jeho blízkou přítelkyní byla v době jeho tragické smrti o dva roky starší Hana Zaňáková (Lucie Bílá)
Zahrál si ve filmech : Marečku, podejte mi pero (1976), Setkání v červenci, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Ať žijí duchové! (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny, Pod Jezevčí skálou (1978), Upír ve věžáku (TV), Tajemství Ocelového města, Postavení mimo hru, Na pytlácké stezce (1979), Za trnkovým keřem, Útěky domů (1980), Prázdniny pro psa (1981), Unterwegs nach Atlantis (1982)
Možná o Tomášovi nevíte,že:
- měl řadu přezdívek,například: Ušaté torpédo, Verlyba, Herec, Holas, Holouš, Božskej
- chtěl být řidičem tiráku, pilotem, veterinářem, nakonec zvítězila práva
- v neznámém prostředí byl spíš stydlivý,ale v okruhu blízkých s ním podle spolužáků byla velká legrace
- miloval koně
- měl rád knihu Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky a všechny knížky Oty Pavla
- jeho láskou byla zpěvačka Lucie Bílá
Autor: n12, vanda22, mmmichalka
zdroj Osobnosti,cz
27. května 2014 • 12:00
Maminka Tomáše Holého (†21) se utrápila k smrti! Pohřeb zorganizovali kamarádi jejího syna...
Paní Marii pojilo se synem silné citové pouto (Foto: Aha! - ara)
Filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny od Marie Poledňákové (72) jsou nezapomenutelné především díky výkonům Tomáše Holého, jehož hvězda stoupala vysoko a bohužel předčasně zhasla. V březnu 1990 se zabil při autonehodě a v ten den se jeho mamince Marii navždy změnil život. Nedávno po 24 letech trápení odešla za svým synem...
Poledňákovou na pohřeb nepozvali
Když byl Tomáš ještě malý, jeho rodiče se rozvedli, a proto bylo mezi ním a maminkou velmi silné pouto. Ze smrti Tomáše se paní Marie Holá (†68) nikdy nevzpamatovala. Začátkem roku se ve strašnickém krematoriu odehrál obřad, během kterého se hrstka přátel rozloučila s matkou televizní hvězdy, aniž by to vůbec věděla řada lidí, která ji znala. "Vůbec jsem netušila, že paní Holá zemřela. Věděla jsem jen, že byla nemocná," sdělila na dotaz Blesku režisérka Marie Poledňáková, která zesnulou velmi dobře znala.
Smrt syna jí navždy poznamenala
Celé roky paní Marii navštěvovali Tomášovi spolužáci, které smrt kamaráda při nehodě poblíž Kytlice taktéž poznamenala. A právě oni měli lednový pohřeb zorganizovat. "Byla to statečná a nesmírně laskavá dáma," vzpomíná s úctou její kamarád, herec Miloslav Mejzlík (62). Nyní jsou matka se synem opět pohromadě...
10. června 2014 • 05:00
Mrtvý Tomáš Holý: Kdo opatruje jeho skrývaný památník?
Z filmu Pod Jezevčí skálou
Znovu se jí otevřela bolavá rána! Zpěvačka Lucie Bílá (48) dostala památník svého bývalého partnera, tragicky zesnulého herce Tomáše Holého (†21). Ten Bílé přinesl na koncert v Náchodě jeden z jejích fanoušků. Kde k němu přišel, ale zpěvačka neví.
Po koncertu mi ochranka do šatny přinesla dárek se slovy, že mi možná udělá radost. Dlouho mě nic tak nepotěšilo,“ řekla dojatá
Bílá. Tím, že jde skutečně o památník Tomáše Holého, si je jistá. „Jsou v něm nádherná slova od lidí, s kterými Tomáš točil své báječné filmy, jako například od Jany Preissové, Františka Němce, režisérky Marie Poledňákové, ale i od přátel a rodiny,“ prozradila Lucie.
Nafotit některé stránky památníku ale zatím odmítá. „Když jsem jím listovala, vrátila jsem se v čase a měla pocit, že tu Tomáš stále je, což je vlastně pravda. Chci alespoň touto cestou dárci moc poděkovat a říct mu, že památník bude patřit mezi mé poklady a ještě tam Tomášovi pár jmen doplním. Určitě se najde hodně těch, co by mu rádi něco krásného řekli,“ plánuje
Bílá.
Na tragicky zesnulého Tomáše Holého (†21) nejde zapomenout: Tohle jsou nejslavnější role největší dětské hvězdy
24. prosince 2014 11:52
K nejoblíbenějším dětským hereckým hvězdám bezesporu patří nezapomenutelný Tomáš Holý, který bohužel po tragické autonehodě předčasně zemřel ve věku jednadvaceti let. Jeho filmy ale v srdcích diváků zůstávají dodnes.
Nejinak je tomu i o vánočních svátcích, kdy se rodinné snímky s Tomášem Holým hojně reprízují. K těm nejoblíbenějším patří filmy Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny. Hlavní roli Vaška získal Holý v konkurenci 140 dětí.
„Když jsem ho vzala před kameru, byl tak bezprostřední, něžný, a měl takový pel, že jsem najednou věděla, že nemá cenu dělat s ostatními dětmi konkurz,“ vzpomínala na Holého v pořadu Příběhy slavných Marie Poledňáková.
S Holým se výborně spolupracovalo i jeho filmové mamince Janě Preissové. „Tomáš byl chlapec strašně komunikativní, velmi inteligentní a se štábem se sžil na první dobrou, jak se říká u filmu. On byl tak sympatický, že každý ze štábu ho okamžitě začal vnímat. Rozdával plnými hrstmi humor, legraci, pořád se smál a dělal blbinky,“ ponořila se do vzpomínek Preissová.
„Přitom na place byl nesmírně soustředěný a na svůj věk profesionální. Bylo obdivuhodné, jak se ten chlapec choval,“ pěla na Holého ódy herečka.
Oldřich Lipský Tomáše obsadil do dodnes oblíbeného snímku Ať žijí duchové, kde si Holý zahrál člena dětské party Vendelína Nademlejnského.
Nezapomenutelný byl Holý i coby Vašek Straka v Gajerově trilogii Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Malý čipera bavil diváky také ve filmu Karla Kachyni Setkání v červenci. Poslední film, ve kterém si herec zahrál, byla rodinná komedie Prázdniny pro psa. ■
Fotogalerie
Tomáš ve filmu Ať žijí duchové (1977). ■
Foto: Archiv České televize
Film Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) milují diváci dodnes. ■
Foto: Archiv České televize
Tomáš Holý ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). ■
Foto: Archiv České televize
Ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny s Janou Preissovou. ■
Foto: Archiv České televize
Tomáš Holý ve filmu Setkání v červenci (1978) ■
Foto: Archiv České televize
Naposledy si zahrál ve filmu Prázdniny pro psa (1980). ■
Foto: Archiv České televize
Který film s Tomášem Holým máte nejraději?
Anna Veškrnová, Super.cz
Uplynulo 25 let od smrti největší české dětské hvězdy: Dojemná zpověď táty Tomáše Holého!
Viděli jste někdy otce Tomáše Holého? Ne? Tady je. Rodiče největší dětské herecké hvězdy se po jejím úmrtí médiím raději vyhýbali. Otec Václav se ovšem rozhodl zbořit bariéru mlčení a promluvit o svém synovi v dokumentárním filmu Pavla Křemene Malá hvězda nezapadá.
Tomáš Holý byl z rozvedené rodiny, bydlel s maminkou, ale s tátou se často stýkal. Možná i díky této životní skutečnosti dokázal tak věrohodně ztvárnit chlapce, který pro maminku hledal ženicha ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku.
„On si vlastně ve snímku zažíval to, co si přál v životě,“ vypráví režisérka filmu
Marie Poledňáková. Přál si, aby se jeho máma a táta dali znovu dohromady.
To se nikdy nestalo, ale otec s ním trávil hodně času a dělal mu doprovod i na natáčení. Někdy na to doplácel. Tomáš totiž při natáčení bavil štáb tím, že v autobuse vzal mikrofon do ruky a komentoval, co se předešlý den stalo. Nejvíce práskal svého tatínka a Františka Němce, kteří večer pořádali »mejdla«. „V adaptaci mezi dospělými neměl problém, protože to byla taková držtička,“ směje se ještě dnes tatínek Václav. Během natáčení filmu pod Jezevčí skálou zažili i krušné chvilky. „Přijel jsem na plac a viděl, že syn má šlic na tváři,“ říká otec v dokumentu České televize a dodává: „V jednom záběru měl vytáhnout polouspaného jezevčíka z nory. Když ho vytahoval, tak se jezevčík otočil a kousl jej do obličeje.“
Václav Holý byl hrdý, že syn nikdy nezpychnul: „Chodily mu stovky dopisů a on odpovídal na všechny.“ Kromě pokory v sobě měla dětská herecká hvězda také zdravou soutěživost. „Když jsem chytil větší rybu než on, tak tvrdil, že je to nespravedlivé,“ svěřuje se otec, po jehož vzoru začal Holý v osmnácti letech studovat práva.
Byl chytrý, měl dobrou paměť, ale někdy se mu moc nechtělo učit. Pro lepší představu Václav uvádí historku z dob Tomášových vysokoškolských studií: „Jednou jsem se dozvěděl, že mu chybí zápočty i zkoušky. Šli jsme na hon, ptám se, jak mu jde studium a on říká, že je vše v pořádku, tak jsem mu prozradil, co vím a o pár týdnů později si dodělal, co měl, aby mohl na škole pokračovat.“
Nejhorším dnem pro Václava Holého byl 8. březen 1990, kdy se Tomáš zabil při autonehodě. „Přijít o syna je srovnatelný pocit s tím, když se dostanete do nemocnice s vážnou chorobou,“ přibližuje svoje pocity otec a myšlenku uzavírá slovy: „Vezmou vám životně důležitý orgán. Žijete dál, ale čas od času to není ono.“
Marie Holá (†68) měla se svým synem velice pevné pouto. Ze smrti Tomáše se nikdy nevzpamatovala a často ji navštěvovali i Tomášovi kamarádi, kterým vždy nabídla kávu, oběd nebo si tam mohli jenom na chvíli odpočinout a zavzpomínat. Na začátku roku 2014 zemřela. „Byla to velmi statečná a laskavá dáma,“ vzpomínal na ni její kamarád, herec Miroslav Mejzlík.
5 nejslavnějších filmů Tomáše Holého
1976 – Marečku, podejte mi pero
Autor: Jitka Žigová, archiv Jiřího Štědrého
1977 – Jak vytrhnout velrybě stoličku
1978 – Jak dostat tatínka do polepšovny
1978 – Pod jezevčí skálou
1978 – Setkání v červenci
Autor: Jindřich Bíč, zrk
zdroj Blesk,cz
Tragicky zemřelý dětský herec Holý má nový pomník. Díky fanouškovi z Brna
13. května 2015 19:09
Největší dětská herecká hvězda českého filmu Tomáš Holý se čtvrtstoletí od své tragické smrti dočkal důstojného pomníku. Nahradil ošuntělý křížek na stromě mezi Polevskem a Kytlicí na Českolipsku, kde v roce 1990 herec při automobilové nehodě zahynul.
Poslední úpravy nového pomníku herce Tomáše Holého. | foto: Ota Bartovský, MAFRA
Žulový pomník s podobiznou hvězdy filmů Jak dostat tatínka do polepšovny či Pod jezevčí skálou nechal podle vlastního návrhu vyrobit velký fanoušek Holého, brněnský podnikatel Hynek Charous. Jeho výrobu taktéž zaplatil.
„Loni jsem měl pracovní jednání v České Lípě a jel jsem se na místo podívat. Když jsem viděl, že je na stromě jen takový zašlý křížek a není na něm ani pořádně vidět Tomášovo jméno, ihned mě napadlo, že musím něco udělat. Na takové lidi by se totiž nemělo zapomínat,“ řekl Charous MF DNES.
Ještě než byl pomník na místo instalován, oslovil s nápadem Holého otce, kterému se nápad i pomník zalíbily.
„Cítil jsem to jako morální povinnost, zeptat se jeho rodiny,“ dodal Charous. Mimo jiné oslovil i starostku Polevska Martinu Rašínovou, která pomohla vyřídit potřebná povolení. „Jsme za iniciativu pana Charouse velmi rádi, jde o krásný a důstojný pomník,“ uvedla.
Pomník s výmluvným nápisem Vzpomínáme doplňuje ještě jméno dárce. Hynek Charous si však rozhodně nechce dělat reklamu na svoji osobu.
Proto poprosil obec, aby nechala jeho jméno nakonec začernit, aby nesvítilo vedle jména herce.
„Rozhodně jsem si tím pomníkem nechtěl zajistit žádnou popularitu a není mi moc příjemné, když se teď o tom všude mluví. Nechci si dělat reklamu. Mám prostě rád Tomáše a jeho filmy,“ zdůvodnil Charous.
Tomáš Holý má u Polevska nový pomník | (0:28) | video: iDNES.cz |
Nejvíce se mu z Holého filmografie líbí takzvaná šumavská trilogie Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.
„Ale mám rád i Jak dostat tatínka do polepšovny nebo Setkání v červenci. Ale miluji vlastně všechny jeho filmy, možná až na propagandistickou Annu Proletářku. On dokázal všechny filmy prozářit a myslím si, že byl největší dětskou hvězdou nejen v českém, ale i v celosvětovém měřítku,“ řekl Charous.
Tomáš Holý zemřel 8. března 1990, když narazil s automobilem do stromu. Bezpečnostní pás se mu zařízl do těla a herec utrpěl těžká vnitřní zranění.
V Kytlici měl chalupu a právě na ní měl osudný den slavit s partou kamarádů. Když zemřel, bylo mu pouhých 21 let.
Zdroj: http://liberec.idnes.cz/tomas-holy-pamatnik-0qc-/liberec-zpravy.aspx?c=A150513_162822_liberec-zpravy_ddt#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
autor Martin Trdla