Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatopluk Skládal

Svatopluk Skládal,*17.3.1926 - 2.4.1992 - herec

 

Svatopluk Skládal byl český herec.

Po studiích gymnáziu studoval nejprve obchodní školu, ale posléze se stal žákem Pražské konzervatoře, kterou absolvoval v roce 1948. Během těchto studií již hrál jako elév v pražském Národním divadle.

Ve svém prvním angažmá pobyl ve Státním divadle Ostrava v letech 1948–1950, poté následovala základní vojenská služba, po ní nastoupil ještě jako voják do činoherního souboru v pražském Divadla na Vinohradech (v té době to bylo Divadlo Československé armády), kde působil čtyřicet let od roku 1951 až do roku 1991, kdy odešel do důchodu. Příležitostně také hostoval i na dalších pražských divadelních scénách.

Jednalo se o typického představitele charakterních rolí, ať už to byly postavy komické, tragické nebo i tragikomické, uměl velmi dobře hrát i malé role. Měl nejen výraznou podsaditou postavu a typický kulatý obličej, ale i velmi charakteristický hlas a dobrou dikci, která se mu hodila nejen v divadle ale i pro práci v Československém rozhlase.

Ve filmu a v televizi ztvárnil mnoho desítek rolí. Poprvé se před kamerou objevil jako kamelot ve snímku Kavárna na hlavní třídě v roce 1953. V dalších letech si zahrál v mnoha dalších českých filmech, zpočátku kariéry se jednalo i o větší role, ke konci života se uplatnil i v Československé televizi, povětšinou ale hrál už jen menší či vedlejší role.

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář