Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatopluk Matyáš

Svatopluk Matyáš,*18.10.1929 - herec

 

Po maturitě na obchodní akademii v Praze vystudoval obor herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Po absolutoriu v roce 1956 působil v oblastních divadlech v Hořovicích (1956–1958), Hradci Králové (1958–1961), Ostravě (1961–1966) a Olomouci (1966–1979).Poté se na několik let stal hercem ve svobodném povolání, v roce 1986 se vrátil do stálého angažmá v Olomouci, od roku 1990 je v důchodu.

Vytvořil řadu milovnických i charakterních divadelních rolí domácího i světového klasického repertoáru, spolupracoval s českým i slovenským filmem[1] a rozhlasem, výrazné postavy ztvárnil v televizních inscenacích a seriálech zejména v ostravském studiu Československé televize (role Jotidoma v seriálu Kamenný řád, 1977; Rudyšar ve Velkém sedle, 1987).

zdroj Wikipedie,cz

Svatopluk Matyáš - Jotidom

Jak vzpomínáte na natáčení Kamenného řádu, na kolegy a na štáb?
Chtěl bych se zmínit především o hlavní osobě, tvůrci, režisérovi a spoluautorovi scénáře Aloisi Müllerovi. Nejen že byl duší celého projektu, ale hlavně dokázal svou přítomností, pracovitostí a pohodou nadchnout celý ten velký kolektiv různých profesí k ohromné zaujatosti a pracovnímu nasazení při natáčení. Proto jemu patří největší zásluha o úspěch tohoto seriálu.

Jak jste se dostal k práci na seriálu Kamenný řád a jaký byl Váš vztah ke kraji, v němž se jeho děj odehrává, případně k tehdejší době? A jaký byl Váš vztah k postavě Jotidoma, kterého jste v seriálu hrál?
Byli jsme kolegové-herci už dlouho předtím na scéně Státního divadla Ostrava, a když se Lojza dal na cestu režiséra, hrál jsem ve většině jeho televizních inscenací. Protože věděl, že pocházím z vesnice, která ležela asi 30 km od místa natáčení, znám dobře prostředí, mentalitu zdejších lidí, a věděl o mém vztahu k tomuto kraji, svěřil mi roli Jotidoma. Byla mi blízká, protože jsem zde vyrůstal v období první republiky i protektorátu a celé to prožíval. Měl jsem a mám dodnes velmi silné zážitky a vzpomínky, proto jsem měl při ztvárnění své postavy z čeho čerpat. A protože tyto poznatky měla i většina tvůrců tohoto seriálu, přispívali svou zaujatostí, pílí, nadšením a znalostmi k co nejpravdivějšímu zobrazení doby, prostředí a hlavně lidských hodnot.

Pamatujete si, jaký měl seriál po prvním uvedení ohlas? A čím podle Vás může Kamenný řád oslovit dnešního diváka?
Asi právě ta upřímnost a pravdivost výpovědí tak zaujaly televizní diváky hned při prvním celostátním vysílání. A to jsou asi hlavní hodnoty, které i dnešního diváka přitahují a oslovují - je to o "oživlých" lidech. I po té vzdálené době dnes onen příběh jedné vesnické rodiny výmluvně hovoří o hodnotách, jimiž tehdy žila. Jestliže se v seriálu říká "Grunt je jistota", není tím myšlen jen majetek, který obnáší, ale celá staletá tradice věrnosti k půdě, místu, kde jsme se narodili, rodinná soudržnost, nesobeckost a obětavost, s níž jednotlivec ustupuje zájmům rodinného společenství. Tak to cítím a dodnes jsem se nezpronevěřil tomuto kraji, vesnici a lidem, se kterými jsem ve stálém kontaktu. Vím, že jsou tu mé rodové kořeny.

 

  7. listopadu 2014 • 05:00

Návrat Svatopluka Matyáše (85) před kameru: Bolest u srdce a slzy!

Návrat to však nebyl vůbec jednoduchý. Role, kterou mu ušili v seriálu Stopy života, byla totiž více než na tělo a znamenala pro herce znovu prožít velkou bolest. Jeho seriálový Ludvík totiž krátce po diamantové svatbě přijde o svou životní lásku a partnerku. A Svatoplukovi Matyášovi se přesně to samé stalo v soukromém životě. „S přijetím role chvíli váhal, nedivím se mu, scénář mu předepisuje přesně to, co před pár lety sám prožil,“ říká režisér Tomáš Magnusek.

Ale zpátky k roli. Tu nakonec Matyáš zvládl skvěle (jak se můžete na TV Barrandov dnes večer přesvědčit), ale neobešlo se to bez emocí. „Když jsme se společně dívali na výsledek, všichni jsme slzeli,“ prozradil Magnusek.

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář