Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanislav Fišer

Stanislav Fišer,*14.12.1931 - herec

 

Narodil se jako nemanželský syn herečky kočovné divadelní společnosti a vysokomýtského starožitníka. Vychodil obecnou školu a začal hrát ochotnické divadlo. Profesionální průpravu získal po válce u M. Mellanové v Pražském divadle pro mládež, po jehož zrušení působil v Městském divadle na Královských Vinohradech, v Divadle Jiřího Wolkera a Burianově souboru.
Roku 1959 ho angažoval J.Werich do divadla ABC, s nímž přešel v roce 1962 do Městských divadel pražských, kde setrval až do důchodu v roce 1993.
Hrál v mnoha filmech, ze začástku menší i větší chlapecké role Křížová trojka, Na dobré stopě, Červená ještěrka, Advent, Ročník 21. Rodinné trampoty oficiála Tříšky. Větrná Hora. Od poloviny 60. let role mladých mužů Dáma na kolejích, Pěnička a paraplíčko, Drahé tety a já, hrál v seriálech Pan Tau, 30 případů majora Zemana, Hříšní lidé města pražského.
Hojně a výrazně se uplatňoval v dabinku, propůjčil hlav např. Pierru Briceovi v roli indiánského náčelníka Vinnetoua z cyklu dobrodružných příběhů Karla Maye.
Za celoživotní mistrovské působení v této oblasti získal Cenu Fr.Filipovského.
Jeho portrét je zachycen v knize Nekončící potlesk aneb Galerie nezapomenutelných.
V současné době je po velmi těžkém onemocnění, bohužel zcela ztratil hlas.
Nejkrásnější vánoční dárek
PRAHA – Už se loučil s herectvím i s životem, ale osud mu dal další šanci! Herec a především legendární dabér indiánského náčelníka Vinnetoua Stanislav Fišer (76), který má za sebou urputný boj s rakovinou hrtanu a přišel kvůli ní o své zlato – o hlasivky, dostal ten nejhezčí vánoční dárek! S plnou parádou se znovu vrátí před kameru! Sice nemůže bez speciálního přístroje mluvit, ale scenáristky seriálu televize Prima Velmi křehké vztahy mu ušily roli na tělo. Bude hrát němého!

„Vždycky jsme ho měly rády jako herce,“ prozradila deníku Aha! jedna ze sesterského dua scenáristek Bártů Kateřina. „Pak jsme s ním viděly televizní pořad 13. komnata, kde se svěřoval se svým bojem s rakovinou hrtanu. Měly jsme pocit, že nemoc nic neubrala na jeho skvělém herectví, že ještě zdaleka nepatří do starého železa a že by byla škoda nedat mu šanci,“ říká Bártů.

A zrovna měly připravenou do svého seriálu roli, která Fišerovi padla jako ulitá. Legendární herec, známý i ze seriálu Hříšní lidé města pražského, který si naposledy zahrál v Andělské tváři Zdeňka Trošky před dlouhými sedmi lety, bude hrát tatínka Martina Preisse, starého pana Huga Langa, okolo jehož postavy se celý seriál točí!

„Je to klíčová role pro děj seriálu a samozřejmě bude uzpůsobená možnostem pana Fišera, nebude v ní mluvit,“ dodává Bártů s tím, že němota seriálové postavy bude vysvětlena těžkým úrazem.

Když se Stanislav Fišer dozvěděl o své nové herecké šanci, plakal dojetím. Už se nemůže dočkat, až začne točit! „Kdo by se netěšil na roli, která začíná v posteli? A navíc to mám vyzkoušené ze života, natvrdo. Moc se na to těším,“ tetelí se.

Herec, který po složité operaci krku a hrtanu necítí vůni jídla, špatně polyká a nemůže se ani usmát, tak má znovu pro co žít...

Autor: praziv

Zdroj Osobnosti,cz

 

2. července 2014 • 12:00

Český Vinnetou Stanislav Fišer: Když slyším svůj hlas, pláču!

Bude to už 10 let, co Stanislav Fišer přišel o hlas.
Bude to už 10 let, co Stanislav Fišer přišel o hlas.  (ara)
 
 
 
 

Součástí prázdninového schématu České televize jsou také reprízy filmů o nejznámějším náčelníkovi Apačů. První snímek – Vinnetou a Old Firehand – se vysílal včera večer a sledoval ho také Stanislav Fišer (82), který představiteli Vinnetoua Pierru Briceovi (85), propůjčil svůj hlas. O ten ho před 10 lety bohužel připravila rakovina.

 

„Když se slyším z televize, jak jsem dříve mluvil, často pláču a je mi úzko. Byly to krásné časy,“ svěřil deníku Aha! herec a bývalý dabér. S okolím se dorozumívá pomocí speciálního přístroje, který si přikládá ke krku. „Jsme prozatím s Vinnetouem nesmrtelní. Až na to, že Pierre Brice dostal řád Čestné legie a já rakovinu,“ zavtipkoval Fišer, kterého v poslední době trápí závratě. Kvůli nim přestal hrát v divadle a raději odpočívá. Ve společnosti už se neobjevil několik měsíců.


Od té doby, co si Fišer objevil bulku na krku a podstoupil operaci, při které mu lékaři museli odebrat hlasivky, uplyne brzy 10 let. „Byl to pro mě takový šok, že jsem chtěl skončit se životem. Nedokázal jsem si představit, že už nikdy nebudu hrát ani dabovat,“ zavzpomínal Fišer. Naposledy ho slyšela mluvit Zázvorková
Málokdo ví, že když nastupoval do nemocnice na operaci, která jeho nezaměnitelný hlas navždy umlčela, potkal kolegyni Stellu Zázvorkovou (†83) a dal si s ní malé pivo. Ona byla poslední, která ho slyšela mluvit. 

7. června 2015 • 05:00

Hlas Vinnetoua Stanislav Fišer: Pronásledovalo ho to jako prokletí!

Stanislav Fišer si s Pierrem Bricem rozuměl srdcem.
Stanislav Fišer si s Pierrem Bricem rozuměl srdcem. (Foto: Aha! - ara, Profimedia.cz)
 
 
 
 

 

Propůjčil Vinnetouovi hlas. Slavný Apač ho ale zničil jako dabéra, stejně tak jako Pierra jako herce, přesto měl Stanislav Fišer (83) Vinnetoua moc rád. Smrt Briceho s ním také pořádně otřásla. Fišer se ale z piety k slavnému herci a kolegovi snažil zachovat jako indián, který nehne ani brvou.

 

„Všichni do těch věčných lovišť jednou musíme,“ řekl Nedělnímu Aha! suše Fišer. A potom dodal. „Pierre měl výjimečný život. Vždyť, kdo si může v životě dovolit umřít dvakrát.“ Dabér měl na mysli rok 1965, kdy Brice zemřel v posledním dílu trilogie o Vinnetouovi Poslední výstřel. Tehdy si také Brice na slavného Apače zahrál naposledy.

Pane Fišere, kdy jste si poprvé potřásl rukou s Bricem?
„V Ostravě při živém vysílání televizního pořadu Splněná přání. Bylo to v roce 1994. Štefan Margita ho dostal jako dárek od Hanky Zagorové.“


Jaké to bylo?
„Ostuda. Katastrofa. On seděl ve svém krásném saku v křesle a já přijel do studia na koni v kostýmu Vinnetoua a s parukou na hlavě. Moc povedená scénka, opravdu.“
Jak jste spolu hovořili ?
„On na mě mluvil francouzsky a já na něho česky. Jestli jsme si rozuměli? Jasně, že nerozuměli“.

A kolikrát jste si potom ještě potřásli rukou?
„S Pierrem jsem se sešel celkem třikrát. Po tomto výtečném pořadu ještě na filmovém festivalu v Dobřanech a potom v Horšovském Týně. To už jsem ale nemohl mluvit. On tehdy jemně poznamenal, že to nevadí. Že mě rozumí, neboť mluvím srdcem. On byl noblesní pán. Šlechtického rodu. Taky dostal řád. Já rakovinu.“

Co Vám tehdy přesně řekl?
„Řekl: My spolu přece vůbec nemusíme komunikovat hlasem, my si rozumíme srdcem.“

Jak vám Vinnetou změnil život?
„Zásadně, tak jako Pierrovi. Jedna role a vydržela mu padesát roků. Ať se snažil jak se snažil, uspět v jiných postavách se nedařilo. Já byl na tom podobně. Tolik slavných herců jsem nadaboval, ale marně. Vinnetou mě přímo pronásledoval. Vracel se jako bumerang. A tak je tomu dodnes.“

I po padesáti letech má Vinnetou při reprízách v televizi stále úspěch. Čím si to vysvětlujete?
„Už je to opravdu hodně okoukaný, ale dnešní děti to teprve objevují, kdežto jejich rodiče už to zapomínají. A tak to bude i po další generace. Nového Vinnetoua těžko někdo nafilmuje. A když to udělá, nebude to mít už to kouzlo prostoty a naivity a ztratí to tím pádem smysl. Reinlův Vinnetou je sice pohádka, ale fenomenální a nesmrtelná.“
Co Pierre říkal vašemu dabingu?
„Nikdy ho neslyšel. Říkal ale, že mu je jasné, že je kvalitní.“

Proč jste mluvil Vinnetoua zrovna tak, jak jste ho mluvil?
„Protože Pierre to tak hrál.“

A radil Vám někdo? Třeba s tím, že indiáni mluví rozvážně?
„Kdepak. Indiánsky nikdo neuměl. Dabovali jsme to z němčiny. Mnoho indiánských replik jsou ale moje výmysly.“

Vážně?
„No jistě. Chtěl jsem to nějak oživit.“

Několikrát v životě se osobně setkali. Při jednom takovém setkání Fišer Brice požádal, zda by spolu nemohli uzavřít pokrevní bratrství. „Nejdřív se trošku cukal, ale pak na to přistoupil. Říkal jsem mu ale, že žádné krveprolití nebude, že je na celém světě AIDS, že to uděláme jinak,“ vyprávěl Fišer. Pánové se domluvili, že si vymění tedy hodinky. „Sundal mi je z ruky a strčil si je do kapsy. Vlastně mi ukradl hodinky,“ vtipkoval český dabér s tím, že prý šlo o jakýsi honorář za uzavřené bratrství. „Já velice pokorně čekám, kdy na mě přijde a tak ti Pierre přeju dobrou noc,“ rozloučil se s »bratrem« skrze Nedělní Aha!.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ČESKY.VINETOU

(PETR.ŠPETIK, 30. 1. 2016 22:25)

STANISLAVA.FIŠERA
SI,VAŽIM.JAKO.VYNIKAJICIHO
DABERA,KTERY.PROPUJČIL.HLS
PĚRA.BRISE.NAMLUVIL.I.KOCOUR.V.BOTACH
PEPKA.NAMOŘNIKA.ANGELIKA.ZLOČIN.ALA
NEAPOL.PŘED.DESETI.LETY.JSEM.VYDĚL
13.KOMNATU,KDY.KVULI.ONEMOCNĚNI.HRTANU
PŘIŠL.OHLAS.KTRY.SE,DOKAŽE.PRAT,SE.ŽIVOTEM
NO.CO.JSEM.TIM..ŘICT,VAŽIM.SIHO,JAKO,ČLOVĚKA