Jdi na obsah Jdi na menu
 


Robert Vrchota

Robert Vrchota,*13.1.1920 - 25.4.1993 - herec

 

Město Třeboň se tak trochu zapsalo do filmové historie a to dne 13.1.1920 narozením Josefa Roberta Vrchoty. Svou kariéru herce započal Robert ještě za II. světové války a to v pardubickém divadle, kde nastoupil na „prkna jež znamenají svět“ na počátku roku 1941 a zde působil až do roku 1948, kdy získal angažmá v Praze, kam také odešel. Jeho divadelní kariéra v Praze od roku 1948 do roku 1956, kdy nejdříve hrál v divadle ČSF a poté v Karlínském divadle pokračovala v Kolíně, kde působil plných 24 let. Vystupoval mimo jiné v různých estrádách, v rozhlase, hrál ve filmu a v televizi.

Robert Vrchota byl velice všestranný herec a jeho kolegové dodnes vzpomínají na jeho nejen komické, ale i tragické podání rolí z pera ať W. Shakespeara, nebo třeba G.B. Shawa.
Jeho první menší filmovou rolí byl banditos ve veselohře Rudolfa Hrušínského, který film nejen režíroval, ale hrál v něm i hlavní roli Pancha – byla to komedie Pacho se žení.

Robert Vrchota měl velmi zajímavou, fotogenickou, mužnou tvář, která se ženám velmi líbila. V poválečném filmu hrál Kurta Reichmana v Uloupené hranici rok 1947, dále pak inženýra Bureše v komedii Karla Macha: Nikdo nic neví z roku 1947 vedle takových herců, jako byl František Filipovský, Jaroslav Marvan Jana Dítětová, Josef Kemr, nebo v trochu bláznivé komedii - Rodinné trampoty oficiála Tříšky (hlavní role Saša Rašilov), kde hrál poručíka Vránu, který se uchází o Tříškovu dceru Slávku (Alena Kreuzmannová) rok 1949. Ve stejném roce je to statečný četař ve filmu Otakara Vávry Němá barikáda. Do třetice to byla role sympatického, čestného mladého myslivce ve filmu po boku krásné Vlasty Fialové : Divá Bára (podle románové povídky Boženy Němcové) opět rok 1949. Přelom roku 1949-1950 a Vrchota přichází s rolí závodníka Tomka v drama Pětistovka, kterou režíroval Martin-Mac Frič. Dále po boku Jaroslava Marvana a Vlasty Matulové hraje inženýra Vladimíra Javorina v Makovcově veselohře Veselý souboj -1950, komedie Plavecký mariáš a role hajného Václava Maršíka po boku Jaroslava Marvana, Květy Fialové, Jaroslava Mareše a.j., v režii Václava Wassermana – rok 1952, dále filmy: Zaostřit prosím, Florenc 13,30.

Robert Vrchota dostal v roce 1956 nabídku zahrát si mladého zubního lékaře v detektivním příběhu Zlatý pavouk, kde byli jeho partnery mladičká Jana Brejchová a Josef Bek. Pak již to byly menší role jako byly filmy Bílá paní, pohádka Šíleně smutná princezna, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Pěnička a Paraplíčko, Dívka na koštěti, Náš dědek Josef, nebo Léto s kovbojem aj. Robert Vrchota natočil 85 filmů a TV seriálů. Jeho poslední role byla v TV filmu Klauni a vlastenci – rok 1991.

Robert Vrchota zemřel 25. dubna 1993 v Praze ve věku sedmdesáti tří let.


Marta Holubová -clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář