Jdi na obsah Jdi na menu
 


Richard Hes

Richard Hes,*5.7.1963 - 17.2.2014 - herec, choreograf

 

Richard Hes byl český herec, tanečník, muzikálový choreograf, scénárista, režisér a producent.

Biografie
Vyrůstal v taneční rodině. Po zkušenosti s filmem v pohádce Ať žijí duchové! se Richard spolu se svým kamarádem Janem Čenským přihlásil na hereckou konzervatoř, kde se dal na taneční obor. Absolvoval taneční oddělení pražské konzervatoře. Již za studií se věnoval práci choreografa. Roku 1986 založil soubor Dance company UNO, který získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Roku 1988 převzal cenu Zlatá rolnička jako vedoucí skupiny. Jako choreograf a umělecký vedoucí této taneční skupiny pro niž vytvořil několik původních celovečerních tanečních představení (Šach Mat, Carmen, Best of Broadway, Nikita...).

V roce 1991 byl se svou skupinou pozván do švýcarského muzikálu Keep Cool, jehož se stal spolutvůrcem a který měl ve Švýcarsku a v Německu 1270 repríz. Všechny tyto zkušenosti zúročil v pražském uvedení West Side Story (HD Karlín, 1993) při úpravách scénáře, choreografii a režii. Je autorem námětu, choreografie a spoluautorem scénáře muzikálu Dracula (Praha, 1995, a nové nastudování roku 2003), jehož byl také art producentem. Vytvořil choreografii a režii muzikálové show MISE Daniela Hůlky, kterou zhlédlo přes 50 000 diváků během turné po České republice a která byla dále úspěšně uváděna na pražském Výstavišti.

Režíroval a choreograficky vedl několik představení na Křižíkově fontáně v Praze a nespočet televizních a filmových projektů. Jedním z jeho děl byla i slovenská verze Pomády. Dalším divadelním počinem Richarda Hese se stal muzikál Monte Cristo (Praha, 2000), u něhož byl stejně jako u Draculy spoluautorem libreta a choreografem. Roku 2003 měl režii a choreografii Mozartovy opery Don Giovanni ve Stavovském divadle v Praze. Vytvořil choreografii pro muzikál Noc na Karlštejně v HD Karlín (2004). V jeho životě byl zlom, když propadl alkoholismu. Otevřeně o svém problému pohovořil v pořadu ČT "13. komnata Richarda Hese". Po úspěšné léčbě se znovu dostal na vrchol a mimo jiné byl v roce 2007 i jedním z porotců taneční soutěže Star Dance.

Zdravotní komplikace
Na začátku roku 2013 mu lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. Dne 8. února 2014 se v médiích objevily zprávy, že se pokusil pražských Bohnicích, kde pobýval v hospicu Štrasburk, skokem z okna o sebevraždu. Později byla zpráva vyvrácena s tím, že si při pádu na schodech poranil koleno.

zdroj osobnosti,cz

Marcela Hesová se syny Oskarem a Oliverem

Marcela Hesová se syny Oskarem a Oliverem Michaela Feuereislová

Takhle vypadají synové choreografa Hese, který loni zemřel na rakovinu: Na Draculovi utěšovali plačící maminku

7. března 2015 10:54

Tátu Richarda Hese už jim nikdo nevrátí. Vdova po choreografovi, který stál u zrození nejslavnějšího českého muzikálu Dracula, vzala syny aspoň na obnovenou premiéru díla skladatele Karla Svobody (✝68). Nesla to ale hůř než oni.

Ještě před představením a o přestávce po první, hodinu a půl trvající části muzikálu, se Marcela Karleszová Hesová držela, a se syny Oliverem a Oskarem zapózovala před objektivy fotoaparátů. Dokonce se snažila i o úsměvy. V druhé části představení, která už trvá jen padesát minut, na ni ale vše dolehlo a propukla v usedavý pláč.

Nebyla schopná se ze sálu přesunout dál než na toaletu, kde setrvala další půl hodinu. "Hrozně se nám po Richardovi stýská," svěřila. S Hesem, jenž podlehl rakovině slinivky břišní, přitom bývalá tanečnice, která se nyní živí jako barmanka v baru divadla Broadway, neměla jednoduchý život. 

Saša Šeflová, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář