Jdi na obsah Jdi na menu
 


Richard Antonín Strejka

Richard Antonín Strejka,*13.12.1908 - 2.9.1990 - herec

 

Richard Antonín Strejka, se narodil v Praze 13. prosince roku 1908, je představitel studenta Peterky z filmu CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE. O jeho dětství a dospívání není známo téměř nic. Skromné prameny o tomto výjimečně nadaném herci hovoří spíše o jeho filmové práci. Do filmu pronikl v roce 1934, kdy ztvárnil malou roli ve snímku ROZPUSTILÁ NOC.

R. A. Strejka se do srdcí diváků zapsal svými postavami rozpustilých „študáků“ ve dvou veselohrách z druhé poloviny 30. let. Tou první byla ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA (1938), v níž byl R. A. Strejka septimánem Holousem. Žákem septimy zůstal i v již zmíněném filmu CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE, natočeném o rok později. Zde ještě více zazářil coby neposlušný žák Peterka. Richard Antonín Strejka však nebyl jenom neposlušným septimánem, i když role ve studentských veselohrách v režii Martina Friče lze právem považovat za jeho stěžejní. Studentskou tématiku v sobě obsahuje také film z roku 1940 s názvem PROSÍM, PANE PROFESORE, avšak v tomto případě již za prvé nejde o komedii, nýbrž o melodram, za druhé zde R. A. Strejka vytváří pouze malou roli studenta. Je velká škoda, že jeho role v českém filmu byly spíše okrajové, mnohdy bezejmenné. Přitom v tomto herci dřímal obrovský talent. O něco větší role ho potkala ještě ve snímku PŘÍKLADY TÁHNOU (1939), kde hrál po boku Antonína Novotného, Nataši Gollové a Stelly Májové.

R. A. Strejka a Zita Kabátová se objevili v milostném dramatu STŘÍBRNÁ OBLAKA (1938 – R. A. Strejka zde také hrál postavu studenta)

Epizodních rolí a roliček ztvárnil R. A. Strejka něco přes tři desítky. Na počátku 50. let se jeho jméno z titulků zcela vytrácí. Přesto byl pracovně vytížený, pracoval hodně v rozhlase. Byl např. prvním rozhlasovým představitelem Ferdy Mravence. Objevoval se i na scéně Národního divadla, např. v LOUSKÁČKU.

V soukromí vedl spíše samotářský život. Nikdy se neoženil a žil v domácnosti se svou sestrou. Když zemřela, přestěhoval se do garsonky ke svému velmi dobrému kamarádovi Ladislavu Brančovi. S tímto filmovým pracovníkem, o dvacet let mladším, se seznámil R. A. Strejka v 70. letech. Ladislav Branč pracoval u filmu a od úplných začátků také v televizi, byl scénografem a architektem. S R. A. Strejkou měli mnoho společného, v prvé řadě samozřejmě lásku k filmovému umění. Byl to právě Ladislav Branč, kdo byl R. A. Strejkovi velkou oporou v době, kdy byl tento komik již vážně nemocen. Onemocněl rakovinou prostaty, přesto neztrácel naději a víru, že se uzdraví. Osud však rozhodl jinak.

Smutný den nastal 2. září roku 1990. Ještě smutnější je fakt, že na pohřeb skoro nikdo nepřišel, zúčastnila se jen hrstka lidí. Urnu s popelem Richarda Antonína Strejky dostal pan Branč. Tento oddaný přítel zasvětil celá léta od Strejkova skonu snaze o důstojné uložení urny na Vyšehradě mezi těmi umělci, kteří zemřeli opuštěni. Kontaktoval Nadaci Život umělce, zkoušel uspět i na Ministerstvu kultury. Pokaždé byla jeho prosba zamítnuta s tím, že R. A. Strejka prý nepatřil mezi známé herce. K tomuto smutnému faktu nelze víc dodat. Ladislav Branč slíbil svému příteli se o něho postarat a svůj slib plní i dnes, téměř dvacet let po jeho skonu. Neví však, co bude s urnou R. A. Strejky, až on sám odejde na věčnost, protože vlastní hrob si z finančních důvodu nemůže zařídit. K podpoře přání pana Branče se připojil také filmový historik Ondřej Suchý, v jehož pořadu KAVÁRNIČKA DŘÍVE NAROZENÝCH také R. A. Strejka kdysi vystoupil.

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář